Strona główna    O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje o nowych inwestycjach w nieruchomości
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

Architektura przemysłowa z lotu ptaka

2010-10-16
Architektura przemysłowa z lotu ptaka

Jolanta Owerczuk w artykule pt. Architektura z lotu ptaka analizuje zalety postrzegania budynków zabytkowej, współczesnej i przemysłowej architektury z lotu ptaka. Taka perspektywa ukazuje nam nowe walory estetyczne i praktyczne obiektu, dotychczas niedostrzegalne przez człowieka.

Człowiek poznaje obiekty realne poprzez różne zmysły. Jednakże najwięcej informacji i najszybciej przekazuje mu zmysł wzroku. Ze względów technicznych i finansowych, większość obiektów jest nam dostępna wzrokowo za pomocą zdjęcia. Sposób zrobienia zdjęcia będzie każdorazowo decydował o naszej ocenie walorów estetycznych i praktycznych konkretnego budynku.

Do niedawna jedynym sposobem robienia zdjęć obiektom architektonicznym była perspektywa żaby (w fotografii określana jak perspektywa normalna). Obiekty były postrzegane z wysokości człowieka, rejestrowane aparatem o poziomym ustawieniu osi obiektywu. W przypadku wysokich obiektów, wzrok co prawda kierował się ku górze zmieniając nieco perspektywę widzenia, to jednak było to wciąż spojrzenie z poziomu ziemi.

Dosyć dawno już dostrzeżono, że szczególne cechy ma widok z góry. Na początku obserwacje obiektów z góry były ograniczone technicznymi barierami. Możliwe było jedynie wykonanie zdjęcia z wysokiej wieży lub szczytu górskiego. Dopiero możliwość latania przyniosła w tym względzie nowe możliwości. Fotografia z wysokości kilkuset metrów pozwoliła nam zobaczyć obiekty architektury zabytkowej i nowoczesnej w nowej odsłonie. Dostrzeżono, że widok z lotu ptaka dopełnia postrzegany z ziemi obraz architektury, a nierzadko tylko obraz z lotu ptaka pozwala na uchwycenie idei przyświecającej architektowi.

Jedną z zalet postrzegania obiektów z góry jest fakt, że zdolność układu do kompensacji zmiany wielkości w zależności od odległości postrzeganego obrazu jest mniejsza w kierunku pionowym niż przy „normalnej” poziomej linii wzroku. Takie spojrzenie powoduje, że oglądane obiekty z góry stają się małe, bez wyraźnych zarysów szczegółów formy. Obiekty o geometrycznych kształtach zyskują z tej odległości na wyrazistości. Z takiej perspektywy budynki zwężają się optycznie ku dołowi.

Oglądanie budynków z lotu ptaka to nie tylko odkrywanie nowych walorów estetycznych. To także aspekt praktyczny. Spojrzenie na nieruchomości przemysłowe, skrzyżowania, sieci dróg z lotu ptaka pozwala nam uchwycić w wyobraźni umiejscowienie tych obiektów w przestrzeni. Pojedyncze obiekty stają się elementami większej całości, częścią urbanistycznej mozaiki miasta. Obraz z lotu ptaka odkrywa także przed widzem zasady kompozycyjne obiektu. To w pewnym sensie syntetyczne ujęcie obiektu. Zdjęcie satelitarne pozwala nam także lepiej uchwycić różnice pomiędzy powierzchniami konkretnych obiektów. Z punktu logistycznego zdjęcia satelitarne to nieoceniona pomoc w pracy.

Przykłady zdjęć architektury przemysłowej z lotu ptaka: Maxima Industrial Park   Tulipan Park Warszawa ProLogis Park Nadarzyn,


W sprawach najmu, zakupu lub budowy hal:

Zadzwoń:
+48 502 ... zobacz numer
Kamila Branecka
Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu

kbranecka@jartom.pl

<< powrót do listy artykułów

SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Aktualności rynkowe
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
Nowy obiekt koło Warszawy
2006 - 2019 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt