Powierzchnie magazynowe – Trójmiasto 2009 2010 Raport

Zespoły Centrum Obsługi Inwestora i Pomorskiego Portalu Gospodarczego madeinpomorskie.pl. działające w ramach Agencji Rozwoju Pomorza
S.A. przygotowały raport dotyczący rynku powierzchni magazynowych w Trójmieście pt. „Powierzchnie magazynowe – Trójmiasto 2009/2010 ”.

Raport zaczyny się od przedstawienia ogólnej sytuacji makroekonomicznej.
Wzrost gospodarczy w Polsce w III kwartale 2010 przekroczył 4 procent. Wszystko wskazuje na to, że kolejnym kwartale tempo to się utrzyma. Wskaźnik bieżącej oceny sytuacji ekonomicznej przedsiębiorców BOSE trzeci raz z rzędu odnotował wzrost. Negatywnym aspektem kondycji polskiej gospodarki jest spadek dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej. Według przedsiębiorców, największym źródłem trudności gospodarczych jest niski popyt. Odbiciem trwałego i stabilnego wzrostu jest poziom i kondycja inwestycji dokonywanych przez same przedsiębiorstwa, jak również poziom wykorzystania mocy produkcyjnych. Po chwilowym spowolnieniu tych dwóch parametrów, obecnie mamy do czynienia z wyhamowaniem negatywnej dynamiki obu wskaźników, przy jednoczesnym wzroście średniego poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych firm. Autorzy wskazują, że czynnikiem mogącym w przyszłości spowolnić poziom inwestycji może być wprowadzenie tzw. Rekomendacji S II.

Zasadnicza część raportu to analiza rynku powierzchni magazynowych w Trójmieście na przełomie roku 2009/2010.



Rynek powierzchni magazynowych w Trójmieście dopiero się rozwija na dobre. Pod względem powierzchni magazynowej Trójmiasto sytuuje się dopiero na szóstej pozycji w Polsce (ok. 160 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnych magazynów – tj. ok. 2,5 procent wszystkich zasobów w Polsce). Dynamiczny rozwój trójmiejskich portów oraz notowany w 2010 roku dwucyfrowy wzrost przeładunków kontenerowych w gdańskim i gdyńskim porcie spowodował zainteresowanie operatorów logistyczno – magazynowych. Zdecydowali się oni na szeroko zakrojone inwestycje w tym regionie.

Rok 2010 to także zdecydowane ożywienie popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe w regionie Trójmiasta. W pierwsze połowie wyniósł on 21 600 metrów kwadratowych. Obecnie w regionie Trójmiasta dostępne jest 8 100 metrów kwadratowych wolnej powierzchni. Niski poziom pustostanów (ok. 5 procent). Wysoka aktywność najemców w 2010 roku oraz niska podaż nowych powierzchni przyczyniła się do ukształtowała nominalnych stawek czynszu na relatywnie wysokim poziomie (EUR 3-4/metr kwadratowy).

Autorzy w podsumowaniu wskazują, że rynek nieruchomości przemysłowych w regionie Trójmiasta jest bardzo perspektywiczny. Związane to jest z położeniem regionu oraz coraz lepszą infrastrukturą drogowo – kolejową. Atrakcyjność regionu znacząco wzrośnie po ukończeniu autostrady A1, która umożliwi szybki transport ładunków między Skandynawią a południową Europą. Autorzy przewidują, że pomimo zwiększającej się podaży nowoczesnych powierzchni magazynowych, wskaźnik pustostanów w najbliższych miesiącach będzie pozostawał na niskim poziomie.











                                                           



<< powrót do listy artykułów

Kontakt:

zdjęcie Kamila Branecka

Kamila Branecka

Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu

Zadaj nam pytanie



* pola oznaczone gwiazdką są wymagane