Strona główna    O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje o nowych inwestycjach w nieruchomości
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

Powierzchnie magazynowe – Trójmiasto 2009 2010 Raport

2010-12-30
Powierzchnie magazynowe – Trójmiasto 2009 2010 Raport

Zespoły Centrum Obsługi Inwestora i Pomorskiego Portalu Gospodarczego madeinpomorskie.pl. działające w ramach Agencji Rozwoju Pomorza
S.A. przygotowały raport dotyczący rynku powierzchni magazynowych w Trójmieście pt. „Powierzchnie magazynowe – Trójmiasto 2009/2010 ”.

Raport zaczyny się od przedstawienia ogólnej sytuacji makroekonomicznej.
Wzrost gospodarczy w Polsce w III kwartale 2010 przekroczył 4 procent. Wszystko wskazuje na to, że kolejnym kwartale tempo to się utrzyma. Wskaźnik bieżącej oceny sytuacji ekonomicznej przedsiębiorców BOSE trzeci raz z rzędu odnotował wzrost. Negatywnym aspektem kondycji polskiej gospodarki jest spadek dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej. Według przedsiębiorców, największym źródłem trudności gospodarczych jest niski popyt. Odbiciem trwałego i stabilnego wzrostu jest poziom i kondycja inwestycji dokonywanych przez same przedsiębiorstwa, jak również poziom wykorzystania mocy produkcyjnych. Po chwilowym spowolnieniu tych dwóch parametrów, obecnie mamy do czynienia z wyhamowaniem negatywnej dynamiki obu wskaźników, przy jednoczesnym wzroście średniego poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych firm. Autorzy wskazują, że czynnikiem mogącym w przyszłości spowolnić poziom inwestycji może być wprowadzenie tzw. Rekomendacji S II.

Zasadnicza część raportu to analiza rynku powierzchni magazynowych w Trójmieście na przełomie roku 2009/2010.Rynek powierzchni magazynowych w Trójmieście dopiero się rozwija na dobre. Pod względem powierzchni magazynowej Trójmiasto sytuuje się dopiero na szóstej pozycji w Polsce (ok. 160 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnych magazynów – tj. ok. 2,5 procent wszystkich zasobów w Polsce). Dynamiczny rozwój trójmiejskich portów oraz notowany w 2010 roku dwucyfrowy wzrost przeładunków kontenerowych w gdańskim i gdyńskim porcie spowodował zainteresowanie operatorów logistyczno – magazynowych. Zdecydowali się oni na szeroko zakrojone inwestycje w tym regionie.

Rok 2010 to także zdecydowane ożywienie popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe w regionie Trójmiasta. W pierwsze połowie wyniósł on 21 600 metrów kwadratowych. Obecnie w regionie Trójmiasta dostępne jest 8 100 metrów kwadratowych wolnej powierzchni. Niski poziom pustostanów (ok. 5 procent). Wysoka aktywność najemców w 2010 roku oraz niska podaż nowych powierzchni przyczyniła się do ukształtowała nominalnych stawek czynszu na relatywnie wysokim poziomie (EUR 3-4/metr kwadratowy).

Autorzy w podsumowaniu wskazują, że rynek nieruchomości przemysłowych w regionie Trójmiasta jest bardzo perspektywiczny. Związane to jest z położeniem regionu oraz coraz lepszą infrastrukturą drogowo – kolejową. Atrakcyjność regionu znacząco wzrośnie po ukończeniu autostrady A1, która umożliwi szybki transport ładunków między Skandynawią a południową Europą. Autorzy przewidują, że pomimo zwiększającej się podaży nowoczesnych powierzchni magazynowych, wskaźnik pustostanów w najbliższych miesiącach będzie pozostawał na niskim poziomie.                                                           
,


W sprawach najmu, zakupu lub budowy hal:

Zadzwoń:
+48 502 ... zobacz numer
Kamila Branecka
Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu

kbranecka@jartom.pl

<< powrót do listy artykułów

SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Aktualności rynkowe
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
Nowy obiekt koło Warszawy
2006 - 2020 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt