Strona główna    O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje o nowych inwestycjach w nieruchomości
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie znosi hipoteki

2007-08-21
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie znosi hipoteki

Jak donosi "Rzeczpospolita" Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 10 sierpnia 2007 r. w sprawie o wykreślenie hipoteki wniesionej przez spółkę akcyjną Goldpol potwierdził, iż przekształcenie prawa użytkowania we własność nie może naruszać praw osób trzecich. Nieruchomość - której użytkownik wieczysty skorzystał w 1999 r. z możliwości, jakie dawała ustawa z 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, i stał się właścicielem nieruchomości - dalej pozostaje obciążona hipoteką, jeśli była nią obciążona jako nieruchomość w użytkowaniu wieczystym.
Spółka Goldpol wystąpiła do sądu z żądaniem jej wykreślenia. Powoływała się na art. 241 kodeksu cywilnego, w którym zapisano, że wraz z wygaśnięciem użytkowania wieczystego wygasają ustanowione na nim obciążenia.
Sąd I instancji oddalił wniosek spółki. Podstawą takiego werdyktu był art. 2 ust. 3 ustawy z 1997 r., w którym wyraźnie zapisano, że decyzja o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie narusza praw osób trzecich, a więc i praw uczestnika postępowania - banku - z tytułu ustanowionej na jego rzecz hipoteki. Sąd przyjął, że art. 2 ust. 3 jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 241 k.c. i wyłącza jego stosowanie. Po przekształceniu więc hipoteka nie wygasa. Na jej wykreślenie musiałby się zgodzić bank. Takiego samego zdania był sąd II instancji.

Rzeczpospolita, 2007-8-21


W sprawach najmu, zakupu lub budowy hal:

Zadzwoń:
+48 502 ... zobacz numer
Kamila Branecka
Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu

kbranecka@jartom.pl

<< powrót do listy artykułów

SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Aktualności rynkowe
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
Nowy obiekt koło Warszawy
2006 - 2019 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt