Szansa na budowanie na terenach rolnych i kolejowych

Jak informuje Rzeczpospolita, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który przewiduje uproszczenie i skrócenie procedury planowania przestrzennego.

Zasadnicze zmiany dotyczą usprawnień w sporządzaniu planów miejscowych oraz tzw. studium będącego podstawą do opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Tereny kolejowe położone w administracyjnych granicach miast będą mogły być objęte planami miejscowymi. Grunty rolne leżące w obrębie miast z mocy ustawy zostaną przekwalifikowane na tereny pod budownictwo mieszkaniowe - przewiduje projekt.

Zgodnie z propozycją projekt studium będzie wyłożony do publicznego wglądu przez co najmniej 21 dni (wcześniej 30 dni), a plan miejscowy 14 dni (wcześniej 21 dni). Przewidziano, że terminy składania uwag do obu dokumentów będą wynosić 14 dni (wcześniej 21 dni). Nowe prawo przewiduje także, że sądy administracyjne będą miały 90 dni na rozpatrzenie skargi gminy w przypadku, gdy wojewoda orzekł nieważność uchwały rady gminy w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego lub planu miejscowego - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Proponowane przepisy określają także warunki zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego. Decyzja o warunkach zabudowy będzie wydawana wówczas, gdy dana inwestycja wymaga pozwolenia na budowę. Dotyczyłoby to także zabudowanej działki w sytuacji, gdy zmieniona zostanie linia zabudowy oraz gabaryty budynku od frontu parceli. Natomiast decyzja ta nie będzie wymagana w przypadku niewielkiej jej rozbudowy (zwiększenie o 15 proc.).

Rzeczpospolita,


<< powrót do listy artykułów

Kontakt:

zdjęcie Kamila Branecka

Kamila Branecka

Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu

Zadaj nam pytanie



* pola oznaczone gwiazdką są wymagane