Szereg międzynarodowych firm pracuje nad logistyką gwarantującą sprawny proces szczepień przeciw COVID-19


10 miliardów dawek szczepionek do dystrybucji

"DHL szacowało, że w latach 2021-2023 dostarczonych będzie 10 mld dawek szczepionki  – w około 15 mln pudeł chłodniczych, z 200 tys. operacji przemieszczeń palet oraz 15 tys. lotów na różnych etapach łańcucha dostaw."

Tak duża liczba szczepionek wynika nie tylko z konieczności zaszczepienia prawie wszystkich ludzi naszej planety, ale także z tego, że trzeba podać każdemu dwie dawki, a ponadto dużo dawek ulegnie uszkodzeniu na skutek nie utrzymania reżimu sanitarnego.

Jak od strony logistycznej wygląda dystrybucja szczepionek.


Wprowadzenie na rynek szczepionki służącej do walki z koronawirusem było ogromnym sukcesem, który przyniósł ze sobą kolejne wyzwanie w postaci opracowania skutecznego systemu dystrybucji preparatu. Składa się na niego sieć powiązań między zakładami produkcyjnymi, halami magazynowymi oraz firmami kurierskimi. Preparat musi być regularnie dostarczany do konkretnych placówek w ściśle określonym czasie i transportowany w stosownych warunkach. Aby sprostać wyzwaniu, zaangażowane w proceder przedsiębiorstwa zainwestowały w budowę hal, które umożliwiają kilkukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych oraz w zakup specjalistycznego sprzętu. Pozwala to z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Ciekawe jest porównanie dat przydatności szczepionek po rozmrożeniu od 5 dni do 6 miesięcy. Na kartoniku znajduje się etykieta zawierająca w szczególności datę przydatności – w warunkach zimnego łańcucha 2-8°C od rozmrożenia wynosi:

Pfizer – do 5 dni,
Moderna – do 30 dni,
AstraZeneca – do 6 miesięcy,
Janssen – do 3 miesięcy.

Jaki jest termin podania drugiej dawki szczepionki (licząc od dnia podania I dawki)?
Pfizer – po 5 tygodniach,
Moderna – po 5 tygodniach,
AstraZeneca – po 11 tygodniach.

Jednym z ważniejszych wyzwań w procesie logistycznym związanym ze szczepionkami jest zapewnienie odpowiednich temperatur. Przykładowo preparat firmy Pfizer wymaga magazynowania w kontenerach w temperaturze −70°C i przewożenia w suchym lodzie w −80°C. Po rozmrożeniu należy go przechowywać w temperaturze od +2°C do +8°C i zużyć w ciągu 5 dni. Z kolei szczepionka firmy Moderna wymaga −20°C podczas magazynowania, a po rozmrożeniu może być przechowywana przez trzydzieści dni w temperaturze od +2°C do +8°C.

Link do konkretnych informacji o magazynowaniu i transporcie szczepionek znajdziesz tutaj >>> 

Przedsiębiorstwa z różnych krajów dokładają starań ku temu, by procesy logistyczne związane z produkcją, transportem i magazynowaniem szczepionek przeciw COVID-19 przebiegały bez problemów. To ogromne przedsięwzięcie obejmujące płynną komunikację, budowę fabryk i dodatkowych hal produkcyjnych a także właściwie zaplanowaną strategię o długofalowym charakterze – informuje JARTOM Real Estate.

12 mld USD dołoży Bank Światowy

Bank Światowy spodziewa się, że do połowy roku wesprze 50 krajów kwotą 4 mld USD na szczepionki przeciwko Covid-19. Finansowanie to jest częścią puli 12 mld USD, która w ciągu 24 miesięcy ma zostać przeznaczona dla krajów rozwijających się na zakup i wprowadzenie szczepionek oraz wzmocnienie ich systemów szczepień.


Informacje o JARTOM Real Estate

JARTOM Real Estate to suma doświadczenia naszych ekspertów przez 30 lat naszej działalności na rynku magazynów i hal produkcyjnych. Z doświadczenia wynika sprawność i zrozumienie zaawansowanych potrzeb naszych Klientów. Pomagamy korporacjom i polskim firmom zmienić magazyn na lepszy.



W artykule wykorzystano fragmenty tekstów:
http://trans.info/pl/jak-zapewnic-bezpieczny-transport-szczepionek-i-ustrzec-sie-falszywych-230671
http://www.connexxt.pl/szersze-horyzonty/czywieszze/logistyka-szczepien-na-koronawirusa.html


JARTOM Real Estate


<< powrót do listy artykułów

Kontakt:

zdjęcie Kamila Branecka

Kamila Branecka

Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu

Zadaj nam pytanie



* pola oznaczone gwiazdką są wymagane