MAGAZYNY I HALE SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ PORADY AGENCJI JARTOM

Jak zabezpieczyć swój magazyn

Pojęcie System Bezpieczeństwa zawiera wzajemnie powiązane trzy główne elementy. Pierwszy składnik to ochrona fizyczna, kolejne to ochrona techniczna, w skład, której wchodzą zabezpieczenia mechaniczne oraz ostatni składnik - Elektroniczne Systemy Zabezpieczeń. Aby magazyn był bezpieczny nie może zabraknąć żadnego ze składników. Dodatkowo ich relacje muszą być bardzo wyważone. Zachwianie proporcji może bardzo pogorszyć poziom bezpieczeństwa, a uzupełnianie braków jednego składnika pozostałymi, bywa niezmiernie kosztowne.

Ochrona fizyczna

Realizują ją ludzie, z wszystkimi tego rozwiązania zaletami i wadami. To pracownicy ochrony fizycznej mają prawo do legitymowania osób, kontrolowania zawartości przenoszonych toreb, na ujęciu osób podejrzanych kończąc. Ludzie jednak ulegają pokusie szybkiego wzbogacenia się i posiadają wiele innych ułomności, mogących wydatnie sparaliżować System Bezpieczeństwa obiektu.

Zabezpieczenia mechaniczne

Zwykle rozumiane jako zamki, kraty itp. Mają w rzeczywistości znacznie szersze spektrum. Za zabezpieczenie mechaniczne należy również uznać przegrody konstrukcyjne takie jak ściany, stropy, konstrukcje bram itp. To one decydują o czasie, jaki potrzebuje potencjalny intruz na wtargnięcie do wnętrza magazynu i o specjalistycznym wyposażeniu niezbędnym do sforsowania przeszkody.

Zabezpieczenia elektroniczne

W tym przypadku różnorodność stosowanych rozwiązań jest praktycznie nieskończona. Najważniejsze i praktycznie zawsze spotykane to System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWN) oraz System Nadzoru Wizyjnego (CCTV), jednak zależnie od potrzeb i chronionego mienia stosuje się jeszcze:

  • System Sygnalizacji Kradzieży (SSK)
  • System Kontroli Dostępu i Rejestracji Czasu Pracy (ACC / RCP)
  • System Rozgłoszeniowy (PA)
  • System Kontroli Wartowników (SKW)
  • Zwykle budowany jest również System Sygnalizacji Pożaru oraz systemy odpowiedzialne za gaszenie i oddymianie.

    Gdy już zostały zdefiniowane elementy składowe można przystąpić do dokładniejszego opisania wzajemnych relacji.
    Projektując System Bezpieczeństwa obiektu zawsze rozpatruje się różnego typu zagrożenia, m.in.: zagrożenie kradzieżą z włamaniem, kradzieżą pracowniczą, napadem, wandalizmem, sabotażem itp.

    Przykładowo, aby poprawnie zabezpieczyć magazyn przed kradzieżą z włamaniem, muszą w bardzo precyzyjny sposób zadziałać wszystkie składniki Systemu Bezpieczeństwa. Zabezpieczenie mechaniczne musi być tak dobrane, aby stawiało opór intruzowi do czasu, aż nie pojawi się ochrona fizyczna, lecz ta musi zostać powiadomiona o próbie wtargnięcia przez elektroniczne systemy zabezpieczeń. Najistotniejsze są czasy reakcji poszczególnych składników systemu. Gdy ochrona jest na miejscu czas reakcji będzie krótki, więc i zabezpieczenie mechaniczne może być relatywnie słabsze. System Sygnalizacji Włamania i Napadu powinien reagować zanim intruz znajdzie się już w obiekcie.

    Jednak nie to jest największym problemem. Statystyki przestępstw jednoznacznie wskazują, iż około 90-95% kradzieży to kradzieże pracownicze. Gdy nie ma kradzieży z włamaniem sprawa wykrycia nie jest już taka prosta. Ale i w tym przypadku System Bezpieczeństwa oferuje katalog rozwiązań pozwalających na minimalizację strat.

    Ochrona fizyczna oferuje kontrole wnoszonych i wynoszonych towarów. Zabezpieczenie mechaniczne pozwala wydzielić niektóre artykuły poprzez zamknięcie i udostępnienie wąskiej grupie osób. Zabezpieczenia elektroniczne dają dodatkowy, potężny oręż w postaci różnego typu wzajemnie powiązanych systemów.

    Najbardziej efektywnym jest System Nadzoru Wizyjnego. Pozwala on na obserwację i rejestrację działań poszczególnych pracowników i innych osób przebywających na terenie magazynów. To dzięki niemu możemy odtwarzać wcześniej zaistniałe zdarzenia. Jednak, by obserwować selektywnie, pracownicy ochrony muszą być wyposażeni w dodatkowe rozwiązania, które wskażą, co powinni w danej chwili obserwować. I w tym momencie dotykamy niezmiernie ważnego problemu, jakim jest Integracja Systemów Bezpieczeństwa.
    Jeśli nawet wyposażymy obiekt we wszystkie niezbędne systemy, a pracownik ochrony będzie musiał interpretować informacje samodzielnie, obiekt nie będzie optymalnie zabezpieczony. Dzięki integracji, poszczególne podsystemy mogą wymieniać pomiędzy sobą informacje i podejmować odpowiednie procedury bezpieczeństwa. Przykładowo - otwarcie drzwi ewakuacyjnych generuje alarm (SSWN), obraz z zagrożonego miejsca jest natychmiast wyświetlany na monitorze alarmowym. Wykrycie pożaru powoduje reakcje SNW i PA, który może generować wcześniej nagrane komunikaty dotyczące ewakuacji. System Sygnalizacji Kradzieży generując alarm, może pozycjonować zintegrowane kamery obrotowe na wzbudzoną bramkę antykradzieżową. Również system kontroli dostępu może przekazywać informacje o próbie nieautoryzowanego wejścia od strefy, a SNW wykorzystując zapis w trybie pre-alarmu może automatycznie odtworzyć zaistniałe zdarzenia jeszcze przed wygenerowanym alarmem.

    Powyższe zabiegi techniczne mają na celu umożliwienie natychmiastowej weryfikacji zdarzenia alarmowego przez pracownika ochrony fizycznej, oraz bezbłędne podjęcie decyzji o wszczynanych działaniach ochrony obiektu.
    Zastosowanie bardzo rozbudowanych systemów technicznej ochrony w rozległych obiektach magazynowych minimalizuje straty i optymalizuje ilość pracowników ochrony fizycznej. Nie należy jednak zapominać, że to ci pracownicy podejmują właściwe działania operacyjne w obiekcie i są tam niezbędni i niezastąpieni, a wszystkie zainstalowane systemy mają jedynie ułatwiać im pracę.

    Wykorzystano artykuł Rafała Brzeskiego z czasopisma Logistyka.

    Posiadasz halę i chcesz ją sprzedać lub wynająć:


    Zadzwoń:
    +48 502 278 660
    Kamila Branecka
    Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu

    kbranecka@jartom.pl

    Negocjacje umów z zakresu pośrednictwa i doradztwa w obrocie nieruchomościami, przyjmowanie od właścicieli nieruchomości informacji o zamiarze sprzedania lub wynajęcia nieruchomości - hale i grunty logistyczne i przemysłowe


    lub wypełnij formularz:

    MAGAZYNY I HALE SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ PORADY AGENCJI JARTOM