O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego » Magazyny i grunty - informacje z rynku - archiwum agencji JARTOM » NIERUCHOMOŚCI PRZEGLĄD PRASY Z AGENCJĄ JARTOM
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

NIERUCHOMOŚCI PRZEGLĄD PRASY Z AGENCJĄ JARTOM

Przegląd Prasy
opracowała  Agnieszka Herman, Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami 

27.04.2010 Dziennik Gazeta Prawna
Zyskują starsze mieszkania na peryferiach, tracą nowe w centrum

Adam Sawicki
omawia aktualną sytuację na rynku nieruchomości w Warszawie na podstawie raportu opracowanego przez ekspertów Emmersona i Gratki.pl. Wszystkie informacje o kosztach uwzględniają jedynie ceny ofertowe. 
Początek roku przyniósł niewielkie ożywienie na rynku wtórnym. Średnia cena wzrosła o 1.2 procenta i wynosi obecnie 9235 zł. Wzrosły zarówno ceny mieszkań „starych” (wybudowanych przed 2000 r.) jak i „nowych”. Ze szczegółowych analiz wynika, że staniały mieszkania w dzielnicach dotąd najdroższych w porównaniu z ostatnim kwartałem 2009 r. – w Śródmieściu o 2.9 proc. i na Mokotowie o 1.3 proc.  Wzrosty zaobserwowano na Żoliborzu (wzrost o 2.6 proc) i Bemowie (2.1 proc.). Autor artykułu zwraca uwagę na fakt, iż wzrosły ceny mieszkań w dzielnicach peryferyjnych  – w Wawrze, na Białołęce i we Włochach. 

27.04.2010 Gazeta Prawna
Wyższa emerytura za lokal z hipoteką odwróconą

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, który referuje na łamach „Gazety Prawnej” Agnieszka Bobowska.
Możliwość zawarcia umowy mają osoby, które ukończyły 60 lat, a które są właścicielami nieruchomości bądź jej ułamkowej części, osoby, które posiadają prawo  wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem lub budynkami, o ile są jednocześnie właścicielami tych budynków, również osoby dysponujące spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. W celu wyeliminowania niebezpieczeństw wiążących się ze stratą przez  seniorów nierzadko majątku całego życia, prawo do zawierania tego rodzaju umów mają banki, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych oraz inne instytucje ustawowo upoważnionym do udzielania kredytów, których działalność jest objęta nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego.  Instytucja udzielająca kredytu swoje roszczenie zaspakaja dopiero po śmierci właściciela z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości. Plusem aktualnej ustawy jest fakt, że spadkobiercy mogą odzyskać nieruchomość po spłaceniu długu wobec banku w ciągu sześciu miesięcy od dnia działu spadku, ale nie później niż w ciągu roku od śmierci osoby zaciągającej kredyt hipoteczny.
Katarzyna Iwińska
, socjolog z Collegium Civitas w Warszawie, z którą rozmowę przeprowadziła Matylda Młocka na łamach Rzeczpospolitej (27.04.10) twierdzi, że w  Polsce, podobnie jak na Zachodzie czy w USA to rozwiązanie się przyjmie, ale będzie to proces wolniejszy.  Związane jest to z polską mentalnością, z bardzo silnymi relacjami rodzinnymi. Starsi ludzie po prostu mogą się obawiać, że w sytuacji kiedy nie mogą swoim najbliższym nic po sobie zostawić, ich relacje pogorszą się znacząco. Rozmówczyni sugeruje, że jest to doskonałe rozwiązanie dla osób samotnych.

27.04.2010 Rzeczpospolita
Rynek mieszkaniowy wyszedł z kryzysu

Błażej Dowgielski charakteryzuje sytuację na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Wskazuje przede wszystkim na bardzo niekorzystną dla deweloperów politykę kredytowa banków, które dosyć opornie przyznają kredyty na nowe inwestycje. Dużo chętniej banki przyznają kredyty klientom deweloperów. W dobrej sytuacji są wielkie firmy, natomiast od tych mniejszych banki nierzadko wymagają wkładu gotówkowego przekraczającego 20 proc. kosztów inwestycji.
Jednak po wynikach I kwartału można powiedzieć, że rynek ma się zdecydowanie lepiej  - sprzedaż  giełdowych deweloperów znacząco wzrosła nie tylko rok do roku, ale w porównaniu z końcem 2009 r. firmy te odnotowały dwucyfrowy wzrost.
I rzeczywiście, biorąc pod uwagę dane GUS, buduje się więcej. W I kwartale deweloperzy rozpoczęli budowę 11,5 tys. mieszkań - o ponad 53 proc. więcej niż przed rokiem. Z szacunków Open Finance wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy rozpoczęto budowę 146,7 tys. mieszkań, o 8,4 proc. mniej niż przed rokiem, ale równocześnie o 3,5 proc. więcej niż na koniec lutego.
W przeciwieństwie do lat poprzednich, klienci coraz chętniej kupują tzw. „dziury w ziemi”, czyli mieszkania na etapie budowy, czy jeszcze  tylko na papierze. Wiąże się to z tym, że wybudowane w czasach prosperity mieszkania mają inne gabaryty. Teraz klienci szukają przede wszystkim mieszkań, które można kupić w ramach programu „Rodzina na swoim”, czyli o powierzchni nieprzekraczającej 55 metrów.

26.04.2010 Kurier Szczeciński
Pośrednik certyfikowany

W 60 biurach pośrednictwa w obrocie nieruchomościami z całej Polski działa już zbiorowy system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001:2008. Przygotowali go doświadczeni pośrednicy w obrocie nieruchomościami.  W Szczecinie przyjęło go 5 firm(Posesja, Ryzo, Patria, Żagiel, Inwestor) i jedna w Koszalinie (Nord). Dzięki temu systemowi firma działa sprawniej, co przekłada się na lepszą jakość obsługi klienta. „Przewiduje on precyzyjne określenie zakresu obowiązków, odpowiedzialności i uprawnień, systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników, identyfikacje celów dla całej organizacji oraz poszczególnych stanowisk, porządkowanie informacji o klientach oraz ich potrzebach, ujednolicenie dokumentacji i odpowiedni nad nią nadzór, uproszczenie sposobu przetwarzania posiadanych danych, ułatwienie komunikacji wewnętrznej, zwiększenie świadomości i lojalności pracowników, spełnienie wymagań prawnych i innych”.
W systemie tym wszelkie procedury są przewidywalne i uporządkowane, jak również ustalone są wzory poszczególnych dokumentów. Piotr Myśliński z firmy Korab twierdzi, że dzięki ISO 9001 korzyści odnosi przede wszystkim biuro ponieważ system usprawnia jego pracę. 
 Inni użytkownicy podkreślają przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji – kupujący może mieć pewność, że prezentowana nieruchomość jest  bardzo dokładnie sprawdzona i opisana.


23.04.2010 Rzeczpospolita
Urząd skarbowy szybciej odda podatek

Weszła w życie nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która nakazuje zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych  koniecznych do wyremontowania czy wybudowania domu w cztery miesiące.  Również zmienia się termin wydawania decyzji o kwocie zwrotu, gdy urząd będzie musiał ją określić z 6 do 4 miesięcy. Wypłata następuje w ciągu 25 dni od doręczenia decyzji. 


22.04.2010 Dziennik Gazeta Prawna
Na sprzedaż nieruchomości nie będzie konieczna licencja

Wracamy do tematu licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami, które Ministerstwo Gospodarki chce zlikwidować. Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz informuje, że niebawem, po uzgodnieniach międzyresortowych projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, w której znajdują się kontrowersyjne zapisy, zostanie przekazany rządowi.
Projekt przewiduje, że po zlikwidowaniu obowiązku posiadania licencji wystarczy uzyskanie wpisu do ewidencji lub do Krajowego Rejestru Sądowego, by otworzyć firmę pośrednictwa . Przedsiębiorca będzie też musiał wykupić polisę OC, aby zabezpieczyć interesy swoich klientów.
Takim planom przeciwstawiają się środowiska pośredników m.in. Federacja Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości oraz Powszechne Towarzystwo Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości, podkreślając, że licencja to po prostu potwierdzenie kwalifikacji, a jej likwidacja  obniży jakość świadczonych usług.
Ministerstwo Gospodarki odpiera zarzuty tłumacząc ustami wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, że „procedury udzielania licencji nie chronią konsumentów przed nadużyciami ze strony pośredników. Proponowane zmiany powinny doprowadzić do rozwiązań, które pozwolą, aby przepisy o gospodarce nieruchomościami dotyczące tych usług objęły maksymalnie szeroki krąg osób zajmujących się pośrednictwem”.


22.04.2010 Dziennik Gazeta Prawna
Pośrednicy gwarantują bezpieczny obrót nieruchomościami

W związku z planowaną likwidacją licencji Krzysztof Polak przeprowadził  rozmowę z Januszem Schmidtem, członkiem zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Czytamy w niej, że likwidacja licencji to w praktyce likwidacja zawodu pośrednika, który powstał  na początku 1998 r. „Kto korzysta z pomocy wykwalifikowanego pośrednika nieruchomości mającego licencję na wykonywanie tego zawodu, ten uzyskuje gwarancje, że transakcja sprzedaży lub kupna zostanie przeprowadzona profesjonalnie. Nie będzie oszustwa, zostanie wyeliminowany ewentualny podstęp, bo pośrednik bierze odpowiedzialność na siebie. Dlatego zrobi wszystko, aby transakcja była prawidłowa, a jej strony zadowolone. W razie powstania szkody strony mogą dochodzić od niego odszkodowania.”
Rozmówca podkreśla, że nie ma obowiązku korzystania z usług pośrednictwa, nie ma więc mowy o jakiś ograniczeniach na rynku. Kto chce, może sam sprzedawać czy kupować nieruchomość, musi jednak uwzględnić ryzyko, jakie ponosi obywając się bez fachowca, legitymującego się wyższym wykształceniem i praktyką w zawodzie. Na pytanie, skąd w takim razie wziął się pomysł  likwidacji licencji, Janusz Schmidt odpowiada - „Być może przepisy zawarte w ministerialnym projekcie ustawy wynikają z nieporozumienia bądź z niestaranności urzędników, którzy go przygotowali. Możliwe, że stoi za tym lobby, któremu zależy na likwidacji licencjonowanych pośredników nieruchomości.”


22.04.2010 Dziennik Polski
Każdy będzie mógł zostać pośrednikiem?

W artykule omawiającym zmiany w ustawie odnośnie licencji autor podaje argumenty Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości broniącej status quo pośredników : „Po wdrożeniu propozycji resortu gospodarki żadne studia nie będą wymagane. Ba, nie ma nawet warunku posiadania jakiegokolwiek wykształcenia.”  Nie ma również, jak zauważa Federacja,  wymogu bycia niekaralnym za przestępstwa przeciw mieniu.
Ministerstwo Gospodarki w odpowiedzi powołuje się na liczby, które pokazują, że obecnie aż 70 procent transakcji odbywa się z wyłączeniem pośredników. Podkreśla również, że to notariusz odpowiada za rzetelność transakcji.  Resort uważa, że do bycia pośrednikiem nie potrzeba żadnych specjalnych kwalifikacji – „Każdy przedsiębiorca funkcjonujący w obrocie gospodarczym posiada podstawowe umiejętności, którymi musi wykazać się pośrednik, np.: sprawne przeprowadzenie transakcji, korzystanie z rejestrów i ewidencji, prezentacja ofert”.


22.04.2010 Gazeta Wyborcza
Banki wolą klientów niż deweloperów 

Marek Wielgo zwraca uwagę na nową prawidłowość związaną z kryzysem na rynku nieruchomości – banki wolą kredytować klientów deweloperów w dużo większym stopniu niż samych deweloperów. W ten sposób rozpraszają swoje ryzyko.
Z tej to przyczyny Polski Związek Firm Deweloperskich, z braku współpracy banków z deweloperami,  zrezygnował w zeszłym roku z ogłoszenia rankingu „przyjaznych” banków. Ranking jest  tworzony na podstawie opinii członków PZFD (musi być przynajmniej 5 wskazań). W tym roku taka lista, choć krótka, została opublikowana. Znajdują się na niej: PKO BP, Nordea Bank Polska, Pekao SA oraz BZ WBK.  Inne banki  rzadko uczestniczyły w kredytowaniu inwestycji deweloperskich.

22.04.2010 Dziennik Gazeta Prawna
Sprzedając nieruchomość, można odliczyć koszty pośrednictwa

Ewa Konderak podpowiada, że rozliczając się z fiskusem warto odliczyć koszty pośrednictwa od przychodu, w przypadku gdy sprzedaliśmy w danym roku rozliczeniowym nieruchomość, korzystając przy tym z usług biura obrotu nieruchomościami.

21.04.2010 Dziennik Gazeta Prawna
Zakres działalności wpływa na opodatkowanie gruntu

Aleksandra Tarka zwraca uwagę na przepis, który stanowi, że przedsiębiorca, który w zakresie działalności ma wpisany obrót nieruchomościami, będzie musiał płacić VAT od sprzedaży działki, nawet wtedy, kiedy jest to jego majątek prywatny. Przestrzega więc przed pochopnym rozszerzaniem listy swojej działalności. 


17.04.2010 Polityka
Jeśli dom, to teraz 

Staniały materiały budowlane i usługi. I jak się okazuje Polacy to wiedzą ponieważ wg GUS-u wzrosła liczba pozwoleń na budowę – w minionym półroczu wydano ponad 50 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych,  o 12 procent więcej niż w drugiej połowie 2008 r. Autorka pisze, że kryzys i mało przyjazna polityka banków w niewielkim stopniu wpłynęły na chcących budować swój dom. W 2009 r. rozpoczęto budowę tylko o 6.8 procenta mniej niż w 2008 r. W tym samym czasie deweloperzy ograniczyli budowy o 37.3 procenta.
Na podstawie ankiety Szybko.pl  –  Polacy obecnie marzą o domu nie większym niż 150 m2  –  48 procent, 32 procent chciałoby, by ich dom miał do 200 m2, a jedynie 3 procent stanowią pragnący domu do 300 m2. Marzenia większości o małym domu wynikają przede wszystkim  z obawy przez wysokimi kosztami eksploatacji.
Zmienia się też moda na style domów. Przemija zainteresowanie tzw. „dworkami”. Coraz częściej ludzie decydują się na bardziej nowoczesne formy. Szyperska szkicuje obraz idealnego domu na obecne czasy; powinien być przede wszystkim energooszczędny, do tego interesujący architektonicznie. Taki projekt zaprezentowany jest w katalogu „Domy XXI” pod nazwą Lumina House. Został on zaprojektowany przez pracownię Archipelag i Velux. Cechuje go zwarta bryła budynku, dobra izolacja ścian, energia z pompy cieplnej i kolektorów słonecznych na dachu. Oczywiste, ze nowoczesny dom nie może się obejść bez systemu zarządzania instalacjami, sterowaniem temperaturą i wilgotnością powietrza. Autorka dużo i szczegółowo omawia nowe materiały do budowy domów i nowoczesne rozwiązania techniczne.


13.04.2010 Dziennik Gazeta Prawna Nieruchomości
Deweloperzy oferują klientom wynajęcie mieszkania, zanim ci zdecydują się na jego zakup

Nowy sposób zwrócenia uwagi klientów na swoją inwestycję to „Najpierw zamieszkaj – potem kup” przygotowany przez J.W. Construction. Klient najpierw wynajmuje mieszkanie i na podjęcie decyzji o kupnie ma półtora roku. W zależności od terminu, w jakim klient zdecyduje się na kupno lokum, w którym mieszka, deweloper przewiduje rozmaite upusty cenowe.
W grę wchodzą mieszkania w Górczewska Park na Woli i na osiedlu Lewandów Park II na Białołęce.


12.04.2010 Rzeczpospolita
Luksus zawsze w cenie

Aneta Gawrońska zachęca do kupowania luksusowych apartamentów,  przytaczając wypowiedź Ewa Sobczak z firmy Laor, która właśnie buduje Rezydencję Eliza w Warszawie. Rozmówczyni twierdzi, że „inwestycja w apartamenty to długoterminowy, ale pewny sposób na pomnożenie kapitału”. Sytuacja przewagi popytu nad podażą może nie tylko podnieść ceny nieruchomości na rynku pierwotnym, ale w krótkim czasie rzutować również na ceny z  rynku wtórnego.


12.04.2010 Rzeczpospolita
Klienci zaczynają znów ustępować deweloperom

Okazuje się, że popyt z podażą zaczynają powoli się równoważyć.Oznacza to dla klientów tyle, że coraz częściej będą musieli akceptować warunki stawiane przez deweloperów. W ten sposób we Wrocławiu w marcu mieszkania wycenione były o 4,8 proc. wyższej niż miesiąc wcześniej. W Poznaniu o 4,5 proc.
Jednak klienci nie spieszą się z godzeniem na żądane ceny. Jak się okazuje, nadal poszukują najtańszych lokali. W marcu średnia cena metra kwadratowego kupowanych mieszkań w 7 największych aglomeracjach Polski spadła o ok. 0,2 proc. do 6 894 zł.

12.04.2010 Kurier Szczeciński
Pośrednik do likwidacji

Artykuł nawiązuje do propozycji Ministerstwa Gospodarki dotyczącej likwidacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Janusz Schmidt, który wypowiada się jako przedstawiciel Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, twierdzi, że po wejściu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, każdy będzie mógł się zająć pośrednictwem. Sama usługa bowiem zostaje, znikną jedynie wymagania stawiane dotąd – wyższe wykształcenie i podyplomowe studia specjalistyczne. Intencją ustawodawcy jest obniżenie kosztów usługi pośrednictwa dzięki zwiększeniu konkurencji.
PFRN ostrzega jednak, że likwidacja licencji jest jednoznaczna z likwidacją ochrony prawnej konsumenta i możliwości dochodzenia swoich praw drogą prostego i taniego postępowania administracyjnego.
Janusz Schmidt
podkreśla, że tematem licencji zajmował się już Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że są one dopuszczalne z uwagi na dużą odpowiedzialność pośrednika w kwestii transakcji mieszkaniowych, gdzie w grę wchodzą pokaźne sumy. Autorzy projektu tłumaczą, że w kwestiach finansowych wystarczy notariusz. Wiadomo jednak, że notariusz nie weryfikuje ceny i nie dostarcza innych istotnych dla klienta informacji o nieruchomości.
„Nie ma przymusu korzystania z usług pośrednika – twierdzi przedstawiciel Federacji. Każdy może sam sprzedać czy kupić nieruchomość, może korzystać z pomocy krewnych czy znajomych. Jednak oni nie biorą odpowiedzialności za transakcję.”

09.04.2010 Fakt
Lokalizacja w dobrej cenie

Im ładniejszy widok z okna, tym drożej – czytamy w artykule. Autor wyjaśnia, że cena mieszkania w żadnym wypadku nie zależy od metrażu i tego, co się w mieszkaniu znajduje. Najważniejsza jest lokalizacja – dostęp do  centrów handlowych czy środków masowej komunikacji. Przywoływany w tekście pośrednik, tłumaczy, że nie należy kierować się jedynie stanem obecnym, ale warto zajrzeć w plany zagospodarowania przestrzennego. Zdarza się coraz częściej, że np. zaniedbane dzielnice obejmowane są planem rewitalizacji. W związku z tym mieszkania znajdujące się na tym terenie zyskują automatycznie na wartości.

15.04.2010 Gazeta Pomorska
Ustawa niezgodna z konstytucją?

Sześć zapisów ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych jest niezgodnych z konstytucją – tak twierdzi Lech Gardocki pierwszy prezes Sądu Najwyższego. Zwrócił się o rozpatrzenie swojego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Działkowcy uważają, że jest to działanie mające na celu zlikwidowanie  ogródków i Polskiego Związku Działkowców. Urszula Walusiak, wiceprezes okręgowego zarządu PZD w Bydgoszczy podaje przykład – kwestionowany jest przepis, który gwarantuje działkowcom, ze są właścicielami altan, rośli i pozostałego mienia. Jeśli artykuł ten zostanie podważony, działkowcy mogą stracić często nawet dorobek całego życia. PZD zamierza skłonić pierwszego prezesa Sądu Najwyższego do wycofania swojego wniosku. Zachęca działkowców do pisania protestów tej sprawie.


15.04.2010 Rzeczpospolita
Rośnie popyt na usługi budowlane

Anna Ogonowska-Rejer zajęła się sytuacją na rynku budowlanym. Ceny usług budowlanych są o 10-15 proc. niższe niż w marcu 2009 r. Spadły ceny położenia metra kwadratowego glazury w stosunku do ubiegłego roku, dużym zainteresowaniem cieszą się firmy zajmujące się docieplaniem i tynkowaniem. Rośnie zainteresowanie materiałami budowlanymi.  

14.04.2010 Rzeczpospolita
Przepisy dotyczące eksmisji są niejasne

Renata Krupa-Dąbrowska  porusza problem eksmisji, na który zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.  Przepisy w tej kwestii są niejednoznaczne, a szczególnie art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego. Mówi on o tym, że osobie, która ma orzeczoną eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego, trzeba dostarczyć pomieszczenie tymczasowe. Ale na podstawie przepisów nie bardzo wiadomo, kto ma dostarczyć.  Od 2006 r. w Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie wniosek w tej sprawie, którego autorem jest Rzecznik Praw Obywatelskich. Problem jest o tyle nabolały, ponieważ głównie dotyczy spraw dotyczących przemocy w rodzinie. Najczęściej bywa tak, że ofiary muszą całymi latami mieszkać ze sprawcami przemocy pod jednym dachem, mimo iż ten ma sądowny nakaz emisji.
Od ubiegłego roku w  Ministerstwie Sprawiedliwości leży projekt wprowadzający możliwość eksmisji do noclegowni osób dopuszczających się przemocy w rodzinie, ale nie bardzo obecnie wiadomo, jakie będą jego losy. Senat natomiast zajął się nieprecyzyjnym art. 1046 kodeksu postępowania cywilnego tak, by jednoznacznie stwierdzał, że gminy mają obowiązek wskazywać pomieszczenia tymczasowe eksmitowanym. Ale jego przyszłość również nie jest pewna.

14.04.2010 Gazeta Wyborcza Wrocław
Rynek mieszkaniowy na rozdrożu

Marek Wielgo opisuje debatę z cyklu „Kupić mieszkanie teraz czy jeszcze poczekać?”, jaka odbyła się w czasie Wiosennych Targów Mieszkaniowych „Nowy Dom, Nowe Mieszkanie” Murator Expo. Wzięli w niej udział analitycy rynku, którzy na co dzień komentują wydarzenia w zakresie nieruchomości. Byli to: Katarzyna Kuniewicz (firma doradcza Reas), Jacek Furga (Komitet ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich), Łukasz Madej (firma doradcza Pro Development), Michał Macierzyński (Banikier.pl) i Emil Szweda (Open Finance). 
Rozmówcy zgodzili się, że średnie ceny transakcyjnie spadły w stosunku do 2007 r. o od 9-12 procent i wyhamowały w połowie 2009 r. Jak podkreślił Michał Mecierzyński, jeśli do tego doliczymy inflację, która postępuje od 2007 r., realny spadek cen to 20 procent. Twierdzi również ceny będą nadal spadały z uwagi na to, że mieszkania są „skrajnie niedostępne”. Istotnym wnioskiem z tej dyskusji jest również przekonanie rozmówców, że obecnie bardziej opłaca się wynajmować mieszkanie niż zaciągać w banku kredyt na jego kupno. Mimo, że sytuacja na rynkach finansowych jest w miarę zrównoważona, eksperci nie wykluczają nawrotu kryzysu w Europie Zachodniej, który miałby wpływ na sytuację gospodarczą w naszym kraju. 

14.04.2010  Gazeta Prawna
Spada liczba nowych mieszkań.

Jesienią może ich zabraknąć. Niektóre firmy sprzedają teraz nawet kilka razy więcej mieszkań niż przed rokiem. Obecnie w Warszawie dostępnych jest ok. 4,5 tys. mieszkań. Rok temu liczba pustostanów w stolicy przekracza 15 tys. Klienci najchętniej kupują mieszkania małe, do 50 m2.
W kolejnych miesiącach będzie coraz mniejszy wybór gotowych mieszkań. Niektórzy deweloperzy już dzisiaj nie mają mieszkań gotowych do wprowadzenia się od razu. 

Pocieszające dla klientów jest to, że w 2009 r. inwestycji było więcej niż w 2008 r.  Deweloperzy elastycznie dostosowali się do potrzeb i największy nacisk położyli na mieszkania o małych metrażach. Prawdopodobnie w połowie 2011 podaż powinna się więc poprawić. A co z cenami? Eksperci twierdzą, że ceny małych mieszkań zwiększą się jedynie o kilka procent, a większe lokale w tym roku w ogóle nie powinny zdrożeć.


12.04.2010  Gazeta Wyborcza Dom
Jak rozpoznać dobrego pośrednika  

Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pośredników Obrotu Nieruchomościami obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia. Z tej właśnie okazji Jakub Ziębka przeprowadził rozmowę  z Małgorzatą Stankiewicz-Bartz, członkiem zarządu ZSPON. Pytał w niej o to, jaki powinien być dobry pośrednik. Rozmówczyni wskazała przede wszystkim na kompetencję – pośrednik musi szybko rozpoznać potrzeby i oczekiwania klienta, musi dobrze znać lokalny rynek, musi być skrupulatny, dokładny i mieć umiejętności negocjatorskie. Stwierdziła, że w tym zawodzie niezwykle istotne jest doświadczenie.  Z satysfakcją przyznała, że poziom usług w tym zawodzie wzrasta. Ma to związek z uczestnictwem pośredników w rozmaitych kursach i szkoleniach, a także zmianami w przepisach, które wymagają wykształcenia wyższego i studiów podyplomowych. „Pośrednik musi się stale dokształcać, bo prawo i przepisy nie stoją w miejscu, tylko się ciągle zmieniają.”  


07.04.2010 Rzeczpospolita
Miliony za brak mieszkań

Aleksandra Kurowska
porusza temat odszkodowań, jakie samorządy są zmuszone płacić właścicielom nieruchomości, w przypadku gdy nie ma gdzie przenieść lokatorów z wyrokami eksmisji. W 2009 r. w niektórych miastach odszkodowania te były wyższe niż wszystkie wypłacone w latach 2001 – 2008.
Dnia 8 kwietnia Trybunał Konstytucyjny ma orzec, czy nałożenie obowiązku wypłaty odszkodowań na samorządy, bez równoczesnego wsparcia budownictwa socjalnego, jest zgodne z konstytucją.


06.04.2010 Dziennik Gazeta Prawna
Mieszkania za kredyty hipoteczne w euro coraz bardziej modne

Roman Przasnyski zwraca uwagę na zmianę waluty, w jakiej najchętniej Polacy biorą kredyt. Jeszcze do niedawna był to frank szwajcarski. Obecnie przeważa euro z uwagi na tańsze  marże i prowizje. Pod koniec ubiegłego roku co piąty nowy kredyt na zakup mieszkania był denominowany w obcej walucie, najczęściej w euro.
W ostatnich trzech miesiącach euro już wyraźnie dominowało, stanowiąc 15 proc., podczas gdy udział franków spadł do 8 proc. Taka sytuacja to efekt działań  banku centralnego i organu nadzorującego banki, zmierzających do ograniczenia liczby kredytów walutowych, a kredytów we frankach w szczególności. Obecnie banki wolą pożyczać w euro, tym bardziej, że warunki rynkowe zdecydowanie zmieniły się na korzyść tej waluty.


06.04.2010 Polska Dziennik Bałtycki
Mieszkaniowy prima aprilis

Alicja Charzyńska zwraca uwagę na problem umieszczania w umowach przy kupnie nieruchomości z rynku wtórnego dokładnej listy tego, co ma w mieszkaniu zostać, a czego ma nie być. Bywa bowiem tak, że właściciele pokazują pięknie urządzone mieszkanie, klienci cieszą się, że nie będą musieli remontować nowego lokum i natychmiast po dokonaniu formalności mogą się wprowadzić, a tu niespodzianka. W kupionym mieszkaniu mogą być wyjęte kontakty, klamki z drzwi, zdjęta podłoga, wszystkie baterie i inne możliwe do zdemontowania przedmioty. Z drugiej strony, możliwa jest również sytuacja taka, że nowy właściciel przejmuje mieszkanie ze starymi meblami czy górą śmieci, których dawny właściciel nie zdążył uprzątnąć i, co gorsza, nie chce tego zrobić. 
Warto więc obejrzeć nieruchomość w dniu podpisania umowy ostatecznej i zapisać w akcie notarialnym, że w dniu wydania mieszkania sporządzony zostanie protokół zdawczo-odbiorczy. Mając potwierdzenie w dokumentach, w przypadku konkretnych braków można domagać się naprawienia szkody lub obniżenia ceny.


06.04.2010 Dziennik Gazeta Prawna
Łatwiej zalegalizujemy samowolę budowlaną


Arkadiusz Jaraszek
wraca do tematu samowoli budowlanych, twierdząc, że obecnie właściciele łatwiej będą mogli je zalegalizować.  W Sejmie znajduje się projekt nowelizacji prawa budowlanego, który przewiduje zmiany w zakresie dokumentów potrzebnych do legalizacji. Chodzi o samowole położone na działkach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania. Do tej pory legalizacja budynku w ich przypadku była praktycznie niemożliwa.
Niestety zalegalizowanie domu kosztuje dużo, bo aż 50 tys. zł, niezależnie od tego, co to dokładnie legalizujemy. I to właśnie z powodu tak sztywnych kosztów w ubiegłym roku w całym kraju zalegalizowano jedynie 681 budynków, podczas gdy rok wcześniej, kiedy obowiązywała abolicja i można było bezpłatnie zalegalizować samowolę, było to 1392 obiektów.

01.04.2010 Dziennik Gazeta Prawna
Stanowisko Krajowej Rady Notarialnej w sprawie reprezentacji spółdzielni przy podpisywaniu aktów

Krajowa Rada Notarialna zajęła stanowisko w sprawie artykułu pt. "Wykupione mieszkania z nieważnymi aktami". Czytamy w nim, że zarzuty pod adresem notariuszy są bezpodstawne i nieprawdziwa jest informacja o nieważności tysięcy aktów prawnych. „Wnioski wyciągnięte przez dziennikarzy Gazety Prawnej, szczególnie co do ważności aktów notarialnych, są błędne i pozbawione podstaw prawnych.  Przerażająca jest łatwość, z jaką ogólnopolski dziennik wzbudza niepokój społecznych, skazując wielu spółdzielców na dni pełne strachu o los własnych mieszkań.”  Sprostowanie podpisał Lech Borzemski, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

31.03.2010 Gazeta Wyborcza
Mieszkania mogą być tańsze

Marek Wielgo
  porusza problem bezczynności rządu w kwestii planowania przestrzennego, która jak twierdzi,  drogo nas kosztuje. Swoje zażalenia zgłasza Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", dołączają do tego głosu architekci, urbaniści oraz deweloperzy. Twierdzą, że koszty budowy mieszkań znacznie by spadły, gdyby inwestorzy mogli je budować na terenach objętych planami zagospodarowania przestrzennego. Niestety prace nad projektem ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym trwają już dwa lata i końca nie widać.


31.03.2010 Dziennik Polska
W tym roku pod Warszawą wybudujemy się taniej

Henryk Sadowski, wspierając się raportem Open Finance, oblicza ile obecnie zapłacimy za budowę swojego domu. Dobra wiadomość jest taka, że generalnie ceny są niższe niż przed rokiem o 14 procent. Średnia cena domu pod Warszawą wystawionego na sprzedaż przez deweloperów wynosi obecnie 700 tys. zł. Do tego deweloperzy dokładają działki o większej o 9 proc. powierzchni przy niezmienionej powierzchni domów.
Koszty można jeszcze obniżyć samemu stawiając dom, czy to metodą gospodarczą (najtaniej), czy korzystając z usług firmy budowlanej. Ceny firm budowlanych zaczynają się od 1800 zł za metr kwadratowy.
„Zmieniła się cena w segmencie ekonomicznym - 25 proc. oferty deweloperów to domy oferowane poniżej 580tys.zł (rok temu ta granica przebiegała 80 tys. zł wyżej) lub, licząc inaczej, do 4 tys. zł za mkw. Również drogie rezydencje kosztują mniej - 25 proc. cen najdroższych domów rozpoczyna się od 950 tys. zł (5161 zł za mkw.), przed rokiem było to 982 tys. zł (5836 zł za mkw.). Różnica w cenach domów jest pochodną lokalizacji budynków, ich wielkości i wielkości samych działek.”

31.03.2010  Dziennik Gazeta Prawna
Więcej dla ''Rodziny na swoim''

Roman Grzyb informuje, że w związku z podniesieniem limitów w programie „Rodzina na swoim”, w budownictwie spodziewane jest ożywienie. Tym bardziej, że państwo spłaci połowę odsetek od mieszkań nawet za ponad 8 tys. zł za metr. W ramach  programu „Rodzina na swoim” będzie można kupić aż 38 proc. lokali dostępnych na rynku.
W przypadku wyczerpania pieniędzy przekazanych na dopłaty przez Ministerstwo Finansów, BGK jest ustawowo zobowiązany do finansowania ich ze środków własnych. Jednak taka ewentualność nie jest raczej brana pod uwagę, zaważywszy na to, że po pierwszym kwartale wykorzystano jedynie 13 proc. przewidzianej kwoty.

01.03.2010 Rzeczpospolita
Zimna wiosna na wtórnym

Beata Kalinowska na podstawie rozmów z warszawskimi pośrednikami twierdzi, że spodziewane, wiosenne ożywienie jest zdecydowanie mniejsze niż w latach poprzednich. Sprzedają się głównie najtańsze mieszkania do 50 m2. Klienci wybierają jedno, dwupokojowe, zlokalizowane na prawym brzegu Wisły czy w miejscowościach podwarszawskich.
Na rynku pierwotnym najchętniej wybierane są przez klientów lokale gotowe do zamieszkania. Ożywił się segment działek budowlanych. Sprzyja temu spadek cen  materiałów budowlanych i robocizny. 


30.03.2010 Dziennik Gazeta Prawna
Koniec z gminną samowolką

Daria Stojak
podpowiada wszystkim, którzy dostali drastyczne podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste, że można się na nie nie zgodzić i odwoływać do samorządowego kolegium odwoławczego. Sąd Najwyższy stwierdził, że to właściciel nieruchomości musi udowodnić zasadność podwyżki. Wyrok ten, jak podkreśla autorka artykułu, przynosi jeszcze jedną dobrą wiadomość  –  to nie zaskarżający podwyżkę będą musieli opłacać koszty biegłego czy wykonania ekspertyz.
W artykule znajdziemy również informacje o przygotowywanym  przez Ministerstwo Gospodarki  projekcie ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych. Znajdziemy tam przepis określający warunki kolejnych podwyżek –  gminy będą mogły podwyższać opłaty za użytkowanie wieczyste nie częściej niż co trzy lata,  maksymalnie o 50 procent. 

30.03.2010 Dziennik Gazeta Prawna
Jeżeli w ogóle VAT wzrośnie, to tylko o dwa procent

W rozmowie z Maciejem Grabowskim, wiceministrem finansów na temat przewidywanego wzrostu VAT, Ewa Matyszewska pyta między innymi o budownictwo.
Maciej Grabowski
uspakaja, że nie nastąpią w tym sektorze żadne zmiany. „Definicja budownictwa społecznego jest tak szeroka, że nie ma możliwości, aby była do niego stosowana wyższa stawka VAT i wystąpiła konieczność starania się o przedłużenie derogacji. Informacje o tym, że cała gama produktów od przyszłego roku będzie objęta podstawową stawką VAT, są nieprawdziwe.”

30.03.2010  Dziennik Gazeta Prawna Dodatek
Rynek wtórny wciąż popularny

Autor artykułu twierdzi, że pierwsze dwa miesiące tego roku były bardzo dobre pod względem przeprowadzonych transakcji. Liczba transakcji wzrosła kilkakrotnie w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Klienci zainteresowani są przede wszystkim mieszkaniami dwupokojowymi (44 procent wszystkich transakcji przeprowadzonych w bieżącym roku).  Dużym zainteresowaniem cieszą się budynki oddane do użytku po 2000 roku – aż 38 procent transakcji. Dużym zaskoczeniem jest zainteresowanie klientów mieszkaniami zlokalizowanymi na parterze – co piąte sprzedawane mieszkanie. 
W kolejnych miesiącach spodziewany jest wzrost liczby transakcji z uwagi na większą dostępność kredytów.

29.03.2010 Rzeczpospolita
Ceny transakcyjne niższe od wywoławczych nawet o 30 procent

W Warszawie najdroższe są mieszkania w Śródmieściu, na Żoliborzu, Ochocie i Mokotowie. Ceny są stabilne, zmiany wahają się od minus 1 do 2 proc. Średni czas sprzedaży mieszkań to trzy, cztery miesiące. Najszybciej sprzedają się mieszkania mniejsze, tańsze od  30 do 50 m2. Zdecydowanie gorzej sprzedają się duże lokale.
Najszybciej sprzedają się mieszkania  klasy popularnej i średniej – nie starsze niż dziesięcioletnie, o powierzchni około 45 mkw., a więc w stosunkowo przystępnej cenie, w których można zaaranżować dwa pokoje.


29.03.2010 Parkiet
Właściciele nieruchomości kontra samorządy

Aleksandra Kurowska
informuje, że 8 kwietnia Trybunał Konstytucyjny rozsądzi, czy gminy muszą płacić właścicielom domów i mieszkań odszkodowania za to, że nie są w stanie zapewnić niechcianym lokatorom mieszkań socjalnych.
Chodzi o sytuacje, w których sąd orzeka eksmisję lokatora z zastrzeżeniem, że musi on otrzymać inny lokal. W takich przypadkach właściciel czeka od 5 do 10 lat na gminny lokal socjalny. Niektórzy z właścicieli zniecierpliwieni oczekiwaniem płacą lokatorom odstępne, albo wybierają drogę sądową. Sąd wydaje wyroki przyznające właścicielom odszkodowania od gminy za opóźnienia w dostarczaniu lokali socjalnych, jednak nie są one realizowane.


29.03.2010 Gazeta Wyborcza
VAT na mieszkania nie wzrośnie

Marek Wielgo uspakaja czytelników przestraszonych po publikacji artykułu w Rzeczpospolitej, ostrzegającego przed wzrostem VAT m.in. na mieszkania z 7 procentowej preferencyjnej stawki na 22 procent. 
Marek Wielgo tłumaczy, że kupujący mieszkania po 1 stycznia 2011 r. nie zapłacą większego podatku VAT, chyba że kupują mieszkanie powyżej 150 m2 lub ponad 300 metrowy dom. W tym wypadku, wyższa, 22-proc. stawka VAT obejmie tylko każdy dodatkowy metr ponad normę, którą wyznacza definicja budownictwa społecznego.

29.03.2010 Express Bydgoski, Polska Dziennik Zachodni  
Cztery miesiące na sprzedaż mieszkania
W 120 dni sprzedamy lokal

Dzienniki  Express Bydgoski i  Polska Dziennik Zachodni  podejmują temat średniego czasu sprzedaży nieruchomości. 114 dni, czyli ok. czterech miesięcy trwa średnio sprzedaż mieszkania w Polsce. Z dużych aglomeracji  najszybciej  sprzedają się mieszkania w Trójmieście, najtrudniej w Poznaniu.  Średnio w 55 dni sprzedaje się mieszkanie do 100 tys. złotych. Na klienta czeka się najdłużej chcąc sprzedać lokal powyżej pół miliona złotych – około 107 dni do podpisania umowy przedwstępnej. 


27.03.2010  Gazeta Wyborcza
Światłowód wróci do mieszkań

Tomasz Grynkiewicz i Przemysław Poznański omawiają losy zapisu wprowadzającego obowiązek kładzenia światłowodu w każdym nowym budynku. Zapis ten był w pierwotnej wersji megaustawy internetowej zgłoszonej przez klub PO, ale potem wypadł z niej pod koniec ubiegłego roku, gdy prace nad projektem rozpoczął rząd.  Przedstawiciele rządu tłumaczyli to tym, że nie przystaje on do obecnych realiów i poza Francją nie obowiązuje w żadnym innym kraju Unii Europejskiej.
Specjaliści natomiast przekonywali posłów, że światłowody to nie tylko kwestia rozrywki, jaką jest trójwymiarowa telewizja, ale przede wszystkim tysiąckrotnie szybsze łącza internetowe, czyli wszechstronny rozwój, choćby telepraca czy e-learning. W efekcie zapis wrócił do ustawy nie wprost, ale poprzez określenie usług, jakie mieszkaniec nowego budynku powinien mieć zapewnione. Są to: szerokopasmowy dostęp do Internetu, a także cyfrowe programy radiowe i telewizyjne w wysokiej rozdzielczości.


27.03.2010 Gazeta Wyborcza
Własność mieszkań niezagrożona

Rada Izby Notarialnej w Warszawie oraz Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zapewniają, że akty notarialne przenoszące własność na spółdzielców są ważne. Rzecznik Rady Izby Notarialnej w Warszawie Robert Dor stwierdził, że notariusze są oburzeni. W komentarzu Gazety Prawnej, która podniosła temat legalności umów,  padło stwierdzenie, że „roztargnieni notariusze utopili nie tylko przekształcenia własnościowe, utopili także reputację rejentalnej pieczęci". Prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia oficjalne oświadczenie w tej sprawie złoży Krajowa Rada Notarialna.


26.03.2010 Rzeczpospolita
Informacja o gruntach za darmo w Internecie

26 marca 2010 r. przyjęta została ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej. Dzięki niej za darmo w Internecie dostępne będą dane o ewidencji gruntów, uzbrojeniu terenu, sieciach transportowych, obszarach chronionych, rozmieszczeniu ludności, zasobach energetycznych.


26.03.2010  Gazeta Finansowa
Jak kobiety kupują mieszkanie?

Michał Kosiedowski  pokusił się o scharakteryzowanie cech klientów biur nieruchomości ze względu na płeć. Twierdzi, że to kobiety są inicjatorkami spotkania z agentem w biurze nieruchomości. Na spotkania przychodzą przygotowane, bardzo często z gotową listą oczekiwań i pytań. Ten, kto chce sprzedać kobiecie mieszkanie, musi zwrócić uwagę na estetykę wnętrz – bałagan w środku i za oknem nie wróży najlepiej. Szczególnie ważne są kuchnia i łazienka. Mężczyzna skupia się przede wszystkim na technicznej stronie mieszkania, mniej na jego funkcjonalności. Kobiety postrzegane są jako bardziej wymagające, dłużej podejmują decyzję, chętniej korzystają z podpowiedzi bliskich czy znajomych. Mężczyźni decydują się szybciej, działają  bardziej  impulsywnie.


26.03.2010 Dziennik Gazeta Prawna
Huzia na notariusza

W swoim felietonie Andrzej Jankowski nawiązuje do sprawy umów przekształcających lokale spółdzielcze we własnościowe, które według Gazety Prawnej  mogą okazać się nieważne ze względu na brak podpisu drugiego przedstawiciela spółdzielni. Felietonista twierdzi, że jedna chwila nieuwagi notariuszy - przeoczenie przepisu o drugim podpisie, podważyła wiarę w „rejentalną pieczęć.” „Notariusz, który dzisiaj nie jest w stanie przypilnować podpisów pod oświadczeniami woli stron, powinien raczej spisywać bajki, a nie akty notarialne” – bezlitośnie puentuje Jankowski.



26.03.2010  Gazeta Prawna

Mały podpis - wielki problem

Adam Makosz zwraca uwagę na problem lokatorów, którzy uwłaszczyli się za symboliczną złotówkę.  Otóż z wypowiedzi ekspertów: prof. Krzysztofa Pietrzykowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego czy prof. Henryka Ciocha z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wynika, że jeżeli przy podpisywaniu umowy dotyczącej wykupu mieszkania, spółdzielnię reprezentował tylko jeden przedstawiciel zarządu spółdzielni, prawdopodobnie umowa jest nieważna. I w dodatku trzeba ją powtórzyć.
Od lipca 2007 r. do końca 2008 r. sporządzono w Polsce 709 tys. aktów notarialnych, przenoszących własność lokali spółdzielczych. Spółdzielnie mieszkaniowe twierdzą, że stosowana przez nie praktyka jednoosobowej reprezentacji jest zgodna z prawem i bronią się, że przy takiej liczbie umów niewykonalne byłoby delegowanie do podpisywania umów aż dwóch przedstawicieli.  Swoje działania opierają na podstawie art. 55 prawa spółdzielczego, który stanowi, że zarząd może udzielić innej osobie pełnomocnictwa do dokonywania czynności prawnych związanych z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą spółdzielni, a także do dokonywania czynności określonego rodzaju. Jednak wielu prawników sugeruje, że zapis ten dotyczy tylko czynności związanych z bieżącą działalnością, a sprzedaż mieszkania pod nią nie podlega.
Aktualnie Krajowy Związek Lokatorów i Spółdzielców zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości o zajęcie stanowiska w tej sprawie.  A spółdzielca może złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nieważności danej umowy i w razie pozytywnego wyroku, domagać się rekompensaty od zarządu spółdzielni i notariusza.


25.03.2010  Życie Warszawy
Piekarnia na Polnej uratowana

Agata Sabała  opisuje sprawę słynnej na całą Warszawę piekarni na Polnej, której z uwagi na bardzo wysokie podwyżki czynszu, groziła likwidacja. Na szczęście właściciele piekarni porozumieli się z Zarządem Gospodarowania Nieruchomościami w sprawie podwyżki czynszu. Piekarnia będzie istniała nadal.

25.03.2010  Gazeta Wyborcza
Widać już elewację Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik ma być oddany dla zwiedzających na jesieni bieżącego roku. Aktualnie na przełom marca i kwietnia planowane jest zakończenie prac elewacyjnych.

24.03.2010 Gazeta Wyborcza
Kredytów hipotecznych już się nie boimy

Maciej Bednarek omawia badania przeprowadzone na zlecenie ING Banku, a odnoszące się do kredytu hipotecznego. W badaniu wzięły udział osoby planujące zadłużyć się i już spłacające  kredyty w różnych bankach. Większość z nich bo 80 procent uznała, że kredyt hipoteczny jest niezbędny, żeby kupić własne mieszkanie. I mimo że ankietowani boją się utraty pracy, która gwarantuje spłatę długoletniego kredytu, są gotowi podjąć ryzyko zadłużenia. Pytani o to, co zrobiliby gdyby jednak  mieli problemy ze spłatą, 37 proc. respondentów starałoby się uzyskać pieniądze na spłatę kredytu, a 38 proc. poinformowałoby bank o finansowych problemach. Polskę od rynków rozwiniętych różni czas życia kredytu. U nas wynosi około 12 lat, a na Zachodzie 7. Kredyty hipoteczne bierzemy średnio na 30 lat.


24.03.2010 Gazeta Prawna
Dłużnicy czynszowi będą mogli być ujawniani w rejestrze spółdzielni mieszkaniowej

Agnieszka Bobowska informuje, że generalny inspektor danych osobowych zgodził się na wprowadzanie do statutów spółdzielni mieszkaniowych przepisów, które pozwalają na umieszczanie w rejestrach członków spółdzielni informacji o opóźnieniach w uiszczaniu opłat związanych z członkowstwem. Znaleźć się tam może, poza wysokością długu,  imię, nazwisko i adres dłużnika. Dostęp do rejestrów, w których umieszczone będą te dane mają mieć jedynie osoby uprawnione: członek spółdzielni, jego małżonek i wierzyciel członka lub spółdzielni.


23.03.2010 Polska Dziennik Bałtycki
Jeszcze nie widać wzrostu cen nieruchomości

Aleksandra Chomicka podjęła próbę podsumowania aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości w Trójmieście.
Początek roku nie przyniósł rewolucyjnych zmian,  choć dało się zaobserwować ożywienie na rynku, które prawdopodobnie zaowocuje realizacją transakcji w kolejnych miesiącach. Tym bardziej, że mieszkania wbrew oczekiwaniom klientom nie tanieją, a deweloperzy już zapowiadają podwyżki wynikające z rosnącego popytu.
Obserwowany jest wzrost zainteresowania mieszkaniami na rynku pierwotnym i wtórnym. Największym wzięciem cieszą się mieszkania 2-3 pokojowe. Klienci w swoich poszukiwaniach kierują się przede wszystkim ceną.
W segmencie domów – poszukiwane są przede wszystkim te z rynku pierwotnego. Małe jest zainteresowanie wynajmem, co jest sytuacja normalną o tej porze roku.


23.03.2010  Metro Warszawa
Pośrednicy nie chcą być złem koniecznym

Alicja Bobrowicz porusza temat opinii, jaką cieszą się pośrednicy w obrocie nieruchomościami wśród klientów. Wszystko w nawiązaniu do propozycji portalu Oferty.net, by 30 marca stał się dniem Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami. Data ta upamiętnia transakcję kupna-sprzedaży największego w historii gruntu – Alaski. Pomysłodawca – Marcin Drogomirecki tłumaczy, że trzeba odczarować zły wizerunek pośrednika. Janusz Szmidt, rzecznik Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, przyznaje, że pośrednicy traktowani są jak zło konieczne i jakaś akcja informacyjna na temat standardów zawodowych bardzo by się przydała.


23.03.2010 Polska Dziennik Bałtycki
Pośrednik - to brzmi źle?

Artykuł porusza bardzo istotną kwestię związaną z nazwą zawodu –  pośrednik w obrocie nieruchomościami. Pretekstem do pojawienia się artykułu stał się list do redakcji nadesłany przez pośrednika – Wiesława Dziecielskiego. Nawiązał do tego, że w świadomości społecznej słowo „pośrednik” nie kojarzy się najlepiej i słowo to dotyczy wszystkich innych dziedzin życia gospodarczego, w sytuacji gdy ktoś kojarzy strony. Na dowód przytoczył tytuły prasowe, w których słowo pośrednik występuje w bardzo negatywnym kontekście. Zaproponował więc, by pośredników na rynku nieruchomości przemianować na specjalistów ds. rynku nieruchomości, specjalistów ds. nieruchomości, maklerów czy brokerów nieruchomości. 
Pośrednik w obrocie nieruchomości to nazwa nadana w ustawie o gospodarce nieruchomościami w 1997 r, a jej używanie jest chronione prawem i dozwolone tylko dla osób posiadających stosowne uprawnienia. Czy jednak wiedzą o tym klienci czy nawet dziennikarze?  W potocznym rozumieniu pośrednikiem jest ten, kto zajmuje się transakcjami na rynku nieruchomości. Autor listu uważa, że „pośrednik” ma też zbyt wąskie znaczenie. Oznacza kogoś, kto jedynie kojarzy strony transakcji i za tę prostą usługę otrzymuje nieadekwatnie wysokie wynagrodzenie. A przecież wszyscy pracujący w tym zawodzie wiedzą, że trzeba się wykazać rozległą interdyscyplinarnością, żeby móc w tym zawodzie pracować. Na określenie charakteru tego zawodu potrzebny jest termin o szerszym znaczeniu. Nazwa powinna uwzględniać pierwiastek doradztwa, poradnictwa.
Autor listu zachęca wszystkich do zgłaszania swoich propozycji, czeka 30 dni od pojawienia się artykułu – „proponuję sięgnąć do zasobów słownictwa greckiego, łacińskiego, staropolskiego, jak również angielskiego lub innych.” – dobra.nazwa@wp.pl


22.03.2010 Rzeczpospolita
Polska błysnęła w Cannes

Piotr Mazurkiewicz relacjonuje udział Polski na największych w Europie targach nieruchomości, na których w tym roku byliśmy gościem honorowym.
 „- Polska pierwszy raz jest w Cannes tak mocno widoczna – podkreślają Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz, wspólnicy w pracowni architektonicznej JSK, która zaprojektowała powstający w Warszawie Stadion Narodowy. Jego wielkie zdjęcie było zresztą głównym elementem warszawskiego stoiska w Cannes. Organizatorzy bardzo się postarali – w ukazującym się codziennie magazynie MIPIM News o Polsce pisano dużo i – co najważniejsze – dobrze.”
Gorzej, że w tym samym czasie, kiedy odbywał się koktajl miast gospodarzy Euro 2012, swoją imprezę zorganizowały mniejsze polskie miasta. Pracownicy stoiska mniejszych miast powiedzieli autorowi notki, że terminy obu imprez były uzgodnione od dawna i nie dało się ich pozamieniać. W targach wzięło udział ok. 20 tys. przedstawicieli rynku nieruchomości z różnych stron świata. Wejściówka kosztowała ok. 1,5 tys. euro za osobę.

22.03.2010  Rzeczpospolita
Klienci chcą niższych cen

W wyniku zeszłorocznych spadków cen mieszkań, a także z uwagi na dużą liczbę niesprzedanych mieszkań w ofercie deweloperskiej, kupujący powzięli przekonanie, że ceny nieruchomości będą nadal spadać. Z sondy przeprowadzonej przez portal Oferty.net dla „Rzeczpospolitej” wynika, że 67 proc. respondentów wierzy, że ceny używanych lokali będą spadać. Wypowiedzi pośredników przytoczone w artykule przez Dorotę Kaczyńską nie potwierdzają jednak tych nadziei. W wyniku negocjacji cenowych klient zawsze może wywalczyć upust, ale zwykle jest on na poziomie 5-10 procent. Większe upusty należą do rzadkości.

22.03.2010 Rzeczpospolita
Metr w „Rodzinie” będzie tańszy?

Dorota Kaczyńska, Grażyna Błaszczak omawiają spekulacje dotyczące limitów cen dla programu „Rodziny na swoim”. Analitycy badający rynek mieszkań przewidują, że ustawowe limity cen dla mieszkań z dopłatą będą spadać od drugiego kwartału br. Jak szacuje Open Finance – w ciągu roku będzie to spadek o 10 – 12 proc. w największych miastach Polski. Nowe limity dla „Rodziny na swoim” BGK ogłosi pierwszego kwietnia.
W rozmowie z Teresą Jakutowicz z Ministerstwa Infrastruktury  zamieszczonej obok artykułu  czytamy, że obecnie nad propozycjami zmian w programie „Rodzina na swoim” pracuje zespół roboczy pod kierownictwem ministra Michała Boniego. Pojawiają się różne propozycje – również takie, które dotyczą ograniczenia finansowania kredytem preferencyjnym mieszkań z rynku wtórnego. Nie ma jednak konkretnej daty wejścia w życie nowych przepisów.

22.03.2010  Rzeczpospolita
Najem okazjonalny na razie mało popularny

Renata Krupa-Dąbrowska opisuje sytuację na rynku najmu po wejściu w życie w styczniu b.r.  nowelizacji z 17 grudnia 2009 r. o ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy (DzU nr 3, poz. 13). Nowela miała przynieść państwu więcej wpływów z tytułu legalnie zawieranych umów. Hitem miał być najem okazjonalny, który zabezpiecza właścicieli w przypadku kłopotów z lokatorem.
Niestety praktyka rozminęła się z nadziejami twórców nowych zapisów. Zbyt wielka liczba formalności zniechęca właścicieli mieszkań do podpisywania nowych rodzajów umów z lokatorami. Na razie
notariusze i agencje nieruchomości nie stwierdzają zbytniego zainteresowania ich stosowaniem przez najemców.
Ministerstwo Infrastruktury uważa, że zmiany nie przyjdą tak szybko. Choć, jak się okazuje, już teraz więcej właścicieli zgłosiło najem do opodatkowania w urzędach skarbowych.

19.03.2010  Polska Gazeta Krakowska
Stać nas na apartamenty nad Morzem Czarnym

Henryk Sadowski informuje, że w Hiszpanii jest do nabycia ponad milion domów, a  po spadkach cen przekraczających nawet 60 procent warto skierować uwagę w stronę wakacyjnych nieruchomości. Za wyposażony dom w pobliżu Alicante o powierzchni 120 m2 zapłacimy ok. 410 tys. Za 80 tys. kupimy kawalerkę w Burgas, a dom od 200 tys. w górę.
Miłośnicy Grecji nie kupią tam tak tanich nieruchomości. Ceny mieszkań w 2008 r. wzrosły, dopiero niedawno nieco spadły w związku z problemami fiskalnymi w kraju.

19.03.2010  Gazeta Wyborcza
Wiceminister pracy: W marcu bezrobocie bliskie 13 proc.

W TVN CNBC Biznes wiceminister pracy Czesława Ostrowska powiedziała, że stopa bezrobocia pozostanie w marcu na poziomie zbliżonym do szacowanych na luty przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 13 proc. Od kwietnia bezrobocie powinno spadać. Już teraz w urzędach pracy pojawiło się więcej ogłoszeń. 


19.03.2010  Rzeczpospolita

Urzędnik nie zmusi do odsprzedania działki

Renata Krupa-Dąbrowska przytacza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który nie miał wątpliwości co do gruntów sprzedanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Otóż ziemie raz sprzedane nie mogą być przez Agencje odkupione. Przepis, który pozwala agencji żądać odsprzedania ziemi rolnej, TK uznał za niekonstytucyjny. Dzięki temu orzeczeniu rolnicy będą mogli spokojnie kupować ziemię od Agencji Rynku Rolnego, bez strachu, że Agencja im te ziemie odbierze, by sprzedać komuś innemu za wyższą cenę.


18.03.2010  Gazeta Wyborcza
Skutki rekomendacji „T”. Polacy bez dostępu do kredytów w bankach

Nina Hałabuz i Maciej Samcik poruszają elektryzujący temat konsekwencji rekomendacji „T”, która zacznie działać od jesieni tego roku. Według projektu Komisji Nadzoru Bankowego rekomendacja „T” ma ujednolicić procedury liczenia zdolności kredytowej, zamknąć bankom możliwość agresywnej konkurencji oraz zapewnić kredytobiorcom przejrzystość procedur bankowych. Choć zawiera ona przepisy dotyczące także kredytów konsumenckich, to jednak najczęściej komentowane są decyzje dotyczące kredytów hipotecznych.
W związku z wejściem w życie rekomendacji „T” możemy spodziewać się, że banki będą ostrożniejsze w przyznawaniu kredytów, klient będzie „prześwietlany” z różnych stron na tę okoliczność, a suma rat kredytowych nie będzie mogła przekroczyć połowy miesięcznego dochodu.
Adam Pietkiewicz, menedżer w pionie doradztwa finansowego Deloitte twierdzi, że osoby o miesięcznym dochodzie poniżej 1129 zł o pożyczce bankowej będą mogły tylko marzyć i w takiej sytuacji zwrócą się zapewne w stronę oddziałów zagranicznych banków, firm pożyczkowych i SKOK-ów. Bankom taka sytuacja się nie podoba ponieważ uważają, że to osłabia ich pozycję, a sprzedaż szybkich kredytów może spaść nawet o 80 procent. Zyskają natomiast ich konkurenci.



18.03.2010  Rzeczpospolita
Podrapią chmury na Woli

Piotr Szymaniak , Robert Biskupski informują o nowej, ekskluzywnej inwestycji na Woli (między ulicami: Towarową, Grzybowską, Łucką i Wronią).  Wygląda na to, że jeszcze w tym rozpocznie się budowa  o kompleksu trzech budynków: dwóch 55-metrowych biurowców i drapacza chmur pośrodku - Warsaw Spire. Budynek został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Jaspers Eyers & Partners i będzie to jeden z najwyższych biurowców w stolicy.
Autor  w podtytule artykułu zadaje pytanie, czy nowa inwestycja jest sygnałem końca kryzysu na rynku nieruchomości komercyjnych? Teraz mamy bardzo dobry czas na takie inwestycje, szczególnie w centrum Warszawy,  ponieważ zainteresowanie powierzchnią biurową rośnie. Sprzyja temu bardziej liberalna polityka kredytowa prowadzona przez banki.


16.03.2010 Metro
Każdy szczegół ma znaczenie

Jolanta Nowak
podaje charakterystykę najbardziej skrupulatnych w wyborze mieszkań klientów. Są nimi rodzice, szukający dla swoich pociech najlepszych warunków do życia. Podstawowymi wymaganiami są; bezpieczna okolica najlepiej z parkiem w pobliżu, osiedle najlepiej zamknięte z monitoringiem, metraż mieszkania około 60 m2, wózkarnia, duża łazienka, tak by się mogła w niej zmieścić wanna. Ważne jest również to, by w okolicy było przedszkole czy szkoła. Rodziny z dziećmi nie interesują się najwyższymi kondygnacjami, raczej parterem. Dawniej mieszkania na parterze deweloperzy sprzedawali taniej, teraz ta cena jest zrównana, a za ogródek trzeba dodatkowo płacić. W mieszkaniach z rynku wtórnego jeszcze jest inaczej. Spółdzielnie nie robią kłopotu tym, którzy chcą się ogródkiem  zająć. Rodzice z reguły nie kupują „dziury w ziemi”. 


16.03.2010  Gazeta Prawna
Nowe zasady dla pośredników

Małgorzata Sobkiewicz Piasecka informuje o nowych zasadach wykonywania działalności zawodowej w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami, określone w przepisach ustawy z 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zacznie ona obowiązywać w 14 dni po podpisaniu jej przez prezydenta. Zakłada, że szacowanie nieruchomości i pośrednictwo w obrocie nieruchomościami mogą wykonywać tylko osoby z uprawnieniami zawodowymi. Pośrednik może prowadzić taką działalność sam lub wykonywać ją w ramach stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej u przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie pośrednictwa. Gdy przedsiębiorca prowadzi taką działalność w kilku oddziałach, to w każdym z nich czynności pośrednictwa mogą wykonywać jedynie osoby z licencją. Pośrednik musi podpisać z klientem umowę pisemną, jak również posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku ze swoja pracą. W przypadku, gdy w pracy korzysta z pracy innych osób, ubezpieczenie musi obejmować również podległe mu osoby.


16.03.2010 Parkiet

BBI Development zbuduje z Belgami Nowy Plac Unii

Jak czytamy w tytule BBI Development z belgijskim deweloperem Liebrecht & Wood będą budować  centrum biurowo-handlowe  przy placu Unii Lubelskiej. Budowa ma ruszyć w II połowie roku.


16.03.2010 Rzeczpospolita

Co się marzy Polakowi

Na podstawie raportu Expandera i Szybko.pl powstał obraz wymarzonej przez statystycznego Polaka nieruchomości. Okazuje się, najbardziej chcemy mieszkać w wolnostojącym  domu, o powierzchni do 150-200 mkw. Dom powinien stać na działce do 1000 mkw, mieć piwnicę, parter i użytkowe poddasze. Najlepiej, żeby taki dom wybudowała nam firma zewnętrzna, a koszt zamknął się w kwocie 500 tys.
Raport powstał na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej w lutym br. wśród użytkowników serwisu www.szybko.pl pod hasłem „Dom Twoich marzeń”. W ankiecie wzieło udział 398 użytkowników serwisu. Najliczniejszą grupę (46 proc.) stanowiły osoby w wieku od 26 do 35 lat. Druga jeśli chodzi o liczebność (25 proc.) była reprezentacja osób pomiędzy 36 a 55 rokiem życia, a 6 proc. stanowili internauci powyżej 55 lat. Pozostali ankietowani to osoby w wieku do 25 lat.


14.03.2010  Gazeta Prawna
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne: teraz właściciel zdecyduje o przeznaczeniu działki

Arkadiusz Jaraszek porusza problem konfliktu między tym, co  uchwalają władze danego terenu w sprawie zagospodarowania przestrzennego, a  racjami i prawami właścicieli działek, których plany owe dotyczą. Obecnie, uchwalając plan zagospodarowania, burmistrz nie musi uwzględniać uwag właścicieli. Takie przepisy obowiązują od  2003 roku. Uchwalone zostały po to, by przyspieszyć uchwalanie planów, a w konsekwencji realizację inwestycji budowlanych. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie. Nie ma planów zagospodarowania, a dodatkowo inwestycje są wstrzymywane na skutek protestów mieszkańców czy osób zainteresowanych. Ministerstwo Infrastruktury chce to wszystko zmienić i wprowadzić rozwiązania, które wcześniej sprawdziły się we Francji.
Przygotowało więc nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która daje mieszkańcom większy wpływ na zapisy planu miejscowego. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku trafi ona do Sejmu.
Założenia są takie, że jeżeli do projektu planu zagospodarowania wpłynie choćby jedna uwaga lub wniosek, to konieczne będzie przeprowadzenie postępowania mediacyjnego pomiędzy lokalną władzą a mieszkańcami. Mediator będzie wywodził się spośród członków samorządowego kolegium odwoławczego. Będzie musiał na miejscu przeprowadzić oględziny terenu, zapoznać się z uwagami mieszkańców oraz wytłumaczyć im, dlaczego przeprowadzenie określonych inwestycji jest konieczne. Całe postępowanie będzie się kończyło sporządzeniem protokołu i przekazaniem go lokalnym politykom. Ma to ograniczyć protesty i konflikty społeczeństwa z władzą.


11.03.2010 Gazeta Wyborcza

Wzrośnie konkurencja między deweloperami, spadną ceny

Marek Wielgo podsumowuje ostatnie trendy na rynku. Mimo pewnego oczekiwania klientów, ceny nieruchomości niespecjalnie się zmieniają. Prof. Jacek Łaszek z SGH twierdzi wręcz, że ceny są za wysokie, co skutkuje ograniczonym popytem.  Z drugiej strony AMRON (System Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami)  wyliczył, że ceny w ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrosły w Warszawie, Krakowie i Łodzi.
Bankowcy nie potrafią jednak określić, czy te dane oznaczają już zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy, zważywszy na mniejszą liczbę zaciągniętych kredytów pod koniec 2009 r.
Na razie deweloperzy dysponują jeszcze niesprzedanymi mieszkaniami, a liczbę ofert na rynku powiększają wszyscy ci, którzy kupili nowe mieszkania w celach inwestycyjnych i teraz chcą je spieniężyć. Wygląda na to, że niebawem mieszkań będzie więcej, a ich ceny będą bardziej dostosowane do aktualnych możliwości nabywczych klientów.  Deweloperzy budują obecnie mieszkania mniejsze, dwu, trzypokojowe, co przy wyraźnie niższych cenach materiałów budowlanych i tańszej sile roboczej i tak przyniesie im godziwy zysk.


10.03.2010  Dziennik Polski Nieruchomości

Niebezpieczne likwidowanie barier

Dziennik Polski
 piórem Danuty Orlewskiej zabiera głos w dyskusji dotyczącej licencji pośredników. Autorka podkreśla, że licencje są jedynie potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych i nie stanowią zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej.
W tekście  szeroko cytowany jest Andrzej Piórecki, członek Etyki Zawodowej i Komisji do Spraw Przestrzegania Zapisów Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami i Standardów Zawodowych w Małopolskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.  Omawiając temat porównuje on walkę 13-tysięcznej armii wykształconych, licencjonowanych pośredników do ostatniej batalii taksówkarzy, którzy przyjechali do Warszawy protestować przeciwko możliwości przewożenia osób przez przewoźników nieposiadających stosownych uprawnień zawodowych. Dlaczego w przypadku taksówkarzy Ministerstwo Infrastruktury zamierza objąć obowiązkiem posiadania licencji wszystkich przewoźników, a w przypadku pośredników tak się nie dzieje? „Trudno w takiej sytuacji nie zadać sobie pytania: w czyim interesie leży likwidacja licencji dla pośredników? Przecież mówimy o ministerstwie, w którym różnie interpretuje się dostęp do zawodu?”


10.03.2010  Gazeta Wyborcza Kraków

Boom na mieszkania z drugiej ręki: hitem 50 m kw.

Aneta Zadroga informuje, że to mieszkania z rynku wtórnego cieszą się największym zainteresowaniem klientów. A wszystko to z braku interesujących ofert z rynku pierwotnego, liczących około 50 metrów kwadratowych.  W przypadku mieszkań dwupokojowych, od 45 do 60 m kw., ceny porównywalne są już z tymi, których żądają od klientów deweloperzy.
Deweloperzy dysponują obecnie o jedną trzecią mniejszą liczbą mieszkań  niż w 2008 roku latem, kiedy to w Krakowie na rynku było najwięcej lokali do odbioru  w ciągu ostatnich lat.
Klienci najczęściej pytają o mieszkania dwupokojowe, te drogie sprzedają się rzadko i klient może uzyskać spore rabaty przy zakupie. W swoich wyborach klienci nie kierują się jedynie ceną i lokalizacją, ale coraz większą uwagę zwracają na firmę deweloperską, na jej renomę, bezpieczeństwo transakcji  i sąsiedztwo.



10.03.2010 Dziennik Polski

Zaklinanie cen mieszkań przez pośredników

Jacek Świder uważa, że pośrednicy i tzw. analitycy rynku próbują zaklinać rzeczywistość, wieszcząc rychłe wzrosty cen. Pośrednicy na krakowskich osiedlach – Podwawelskim i Ruczaj-Zaborze chodzą od drzwi do drzwi i próbują namówić mieszkańców do sprzedaży swojego lokum. Twierdzą podobno, że teraz już będzie tylko drożej. Tymczasem chcący kupić mieszkanie w Krakowie mają w czym wybierać. Zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Podobnie, jak w Warszawie czy Poznaniu, w ostatnim kwartale deweloperzy krakowscy oddali pokaźną liczbę mieszkań (2,9 tys.) – na te 3 miasta przypada ponad jedna piąta całego rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce.


09.03.2010 Rzeczpospolita

Niepoprawni dłużnicy trafią na czarną listę

Jerzy Kowalski informuje, że po wejściu w życie nowej ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, system wymiany danych o zadłużeniu ma zostać usprawniony. Nowelizacja jest obecnie w Senacie. Jej przepisy wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Komentujący zmiany w prawie Grzegorz Kowalik, prawnik z kancelarii Grynhoff Woźny Malicki  zwraca uwagę na pozytywy, czyli „poszerzenie pojęcia dłużników o konsumentów oraz wprowadzenie nowych tytułów prawnych, na podstawie których dojść może do wpisu w rejestrze Biura Informacji Gospodarczej.” Uważa jednak, że dopuszczenie możliwości, by dłużników wpisywali wierzyciele wtórni jest chybiony. Jest to bowiem pole do popisu dla firm windykacyjnych, większej możliwości nacisku z ich strony, ale również nadużyć jeżeli chodzi o np. przedawnione należności. „Trzeba pamiętać – kończy swoją wypowiedź ekspert - że konsument może trafić do rejestru BIG bez wyroku sądu, tylko na podstawie dokumentów wierzyciela.”

09.03.2010 Parkiet Dodatek
Nieruchomości: ożywienie czas inwestycji, hossa czas zysków

Z uwagi na  potrzeby mieszkaniowe Polaków, opłaca się angażować w branżę budowlaną. Obecnie brakuje 2-3 min mieszkań – to największa liczba w całej Europie. Twierdzi więc, że boom budowlany dopiero przed nami. Obecnie rynek jest na etapie ożywienia, z czego wnioskuje na podstawie liczby zawieranych transakcji.
Autor artykułu uważa, że obecnie najlepiej inwestować w grunty rolne, które po zmianie planów zagospodarowania  można odsprzedać z zyskiem. Innym opłacalnym przedsięwzięciem jest finansowanie średniej wielkości projektów deweloperskich w dużych miejscowościach i w perspektywie – miejscowościach turystycznych.

08.03.2010 Gazeta Wyborcza
W pułapce wysokich cen mieszkań

Marek Wielgo ostrzega, że wiele firm związanych z budownictwem czy związanych z tą branżą producentów dopiero teraz może odczuć skutki kryzysu. Już drugi rok spadają ceny materiałów budowlanych z uwagi na mniejszą niż w latach poprzednich liczbę rozpoczętych budów. Do tej pory firmy wykończeniowe pracowały w wybudowanych w okresie boomu domach, ale ten rok może wszystko zmienić. Cytowany w artykule anonimowy analityk bankowy uważa, że rząd mógłby poprawić dostępność mieszkań zmniejszając limit ceny w programie „Rodzina na swoim”. Obecne limity utrwalają wysokie ceny. Kolejny ruch rządu to opodatkowanie gruntów przewidzianych pod budownictwo. Deweloperom bardziej opłacałoby się budować na kupionych wcześniej działkach, zważywszy na niższe ceny materiałów i robocizny, niż płacić dodatkowe podatki.  


08.03.2010 Forsal

Czas oczekiwania na najem lokalu komunalnego sięga nawet 11 lat

W imieniu najuboższych o prawo do własnego mieszkania upomniał się Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do premiera. Wspomniał w nim, że średni czas oczekiwania na najem lokalu komunalnego wynosi ponad 2 lata, ale zdarzają się przypadki, gdy najubożsi czekają od 7 do 11 lat.  Sytuacja staje się z roku na rok trudniejsza z uwagi na to, że gminy wyzbywają się mieszkań, sprzedając je najemcom. Rzecznik apeluje do rządu o opracowanie i wdrożenie rządowego długookresowego programu rozwoju budownictwa mieszkaniowego.


05.03.2010  Rzeczpospolita

W jakiej wysokości prowizja

W artykule znajdziemy podstawowe informacje dotyczące prowizji pośrednika.  Autor podaje, że koszt prowizji ustala się na dwa sposoby: jest to procent od ceny lokalu lub kwota wymieniona w umowie (tzw. forma ryczałtowa).  Najbardziej popularna pierwsza forma i zwyczajowo jest to 6 procent od ceny transakcyjnej. Płacą ją po połowie kupujący i sprzedający. W dalszej części artykułu czytelnik znajdzie zachętę, aby zawsze cenę prowizji negocjować.  Nie jest ona ustalana sztywno i co ważne pośrednicy często przystają na zmniejszenie prowizji.


04.03.2010  Gazeta Prawna
Mieszkania zaczynają drożeć

W sposób znaczący poprawia się sytuacja deweloperów  –  w lutym  odnotowano wzrost liczby transakcji o 15 proc. w stosunku do stycznia. Specjaliści z branży mówią wręcz o przełomie z uwagi na to, że tak dobry wynik został uzyskany w miesiącach uważanych jako najsłabsze.  Ceny powoli zaczynają wzrastać.


04.03.2010  Gazeta Prawna
Właściciele otrzymają wsparcie na remont kamienic

Prawdopodobnie wejdzie w życie nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która ma znieść obowiązek zaciągania przez właścicieli kamienic kredytu na remont.
Do tej pory właściciele kamienic, aby skorzystać z premii kompensacyjnej na remonty starych kamienic niezależnie od tego, czy mieli środki własne czy nie, musieli zaciągać kredyt. Prawdopodobnie to było przyczyną niekorzystania do tej pory przez nich z dobrodziejstw ustawy obowiązującej od 19 marca 2009 r.
Zgodnie z nowymi rozwiązaniami właściciel, który będzie chciał dokonać remontu budynku wielorodzinnego lub jednorodzinnego z przynajmniej jednym lokalem kwaterunkowym, będzie mógł liczyć na premię kompensacyjną w wysokości 2 proc. wskaźnika przeliczeniowego za każdy 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu kwaterunkowego za każdy rok, w którym obowiązywały ograniczenia dotyczące wysokości czynszu za najem.



26.02.2010  Dziennik Gazeta Prawna Nowe Prawo Praktyka

Czy można wystąpić z żądaniem zwrotu opłaty

Arkadiusz Jaraszek przypomina, że tylko do 16 marca właściciele nieruchomości, którzy niesłusznie zapłacili rentę planistyczną, mogą wystąpić o zwrot tej opłaty – opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości nie może przekraczać 30 procent. Pobierana jest wtedy, gdy gmina uchwala nowy plan zagospodarowania przestrzennego, na skutek którego rośnie wartość działki, a właściciel zbywa nieruchomość.   
W dniu 9 lutego 2010 Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że gmina nie może żądać zapłaty takiego podatku w przypadku gdy nowy plan został uchwalony za późno.  Osoby zainteresowane powinny kierować swoje wnioski  do organu administracji publicznej, który wydał w tej sprawie decyzje w I instancji. 


24.02.2010  Metro Warszawa

Na prawo blok, na lewo blok

Mariusz Jałoszewski rozmawia z Olgierdem Dziekońskim, wiceministrem infrastruktury. Powołując się na przygotowywane przez Ministerstwo Infrastruktury nowe przepisy  umożliwiające szybsze wydawanie decyzji w sprawie inwestycji budowlanych, zachęcające gminy do rezygnacji ze szczegółowych planów zagospodarowania, pyta skąd pomysł na takie rozwiązanie. Dlaczego zamiast naciskać na gminy, by te szybciej opracowywały plany, daje się wolną rękę inwestorom? Dziekoński odpowiada, że ministerstwo przygotowuje przepisy urbanistyczne, które określą gęstość zabudowy, wysokość budynków czy ilość zieleni na działkach. Dziennikarz ripostuje, że ogólność przepisów może spowodować powstanie architektonicznych koszmarków. Minister twierdzi, że nie urzędnicy są temu winni a architekci i urbaniści i dalej pyta - „Czy któraś z izb zawodowych wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec architekta lub urbanisty, który narusza ład przestrzenny?” Na pytanie dziennikarza, który ma wątpliwość, czy w świetle nowych przepisów będzie możliwa kontrola nad inwestorami, minister podkreśla, że rośnie świadomość społeczna, w spornych sprawach odbywają się konsultacje społeczne, wreszcie są media, które dobrze opisują sytuacje.

23.02.2010  Rzeczpospolita
Więcej kredytów mieszkaniowych

Monika Krześniak analizuje sytuację na rynku kredytów mieszkaniowych. Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową,  rokowania są takie, że w najbliższych latach będą one rosły szybciej niż kredyty konsumpcyjne. Do końca 2014 roku kwota spłacanych kredytów hipotecznych wzrośnie o 80 proc., do 390 mld zł z 214 mld zł na koniec 2009 r. Eksperci uważają też, że w najbliższym czasie konkurencja na rynku kredytów hipotecznych będzie rosła i jej główną bronią będzie cena. Wiąże się to ze spadkiem marż i prowizji. Charakterystyczne dla Polaków jest to, że ten rodzaj kredytów jest stosunkowo dobrze spłacany.


23.02.2010  Polska Dziennik Bałtycki Nieruchomości

Budujemy na działkach rolnych

Aleksandra Chomicka, Joanna Zajączkowska rozpracowują temat inwestycji budowlanych na odrolnionych działkach.
Na mocy przepisów nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która obowiązuje od stycznia 2009 r., obecnie nie trzeba przeprowadzać procedury odrolnienia dla gruntów rolnych położonych w miastach i gruntów rolnych klasy IV do VI położonych na terenach wiejskich. Uchwalenie takich przepisów miało znacznie przyspieszyć wszelkie inwestycje budowlane. Niestety były to tylko nadzieje, ponieważ rzecz cała rozbija się o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli działka objęta jest aktualnym planem o jej przeznaczeniu decyduje tenże plan, zaś wszelkie zmiany mogą być dokonane jedynie w jego ramach. Natomiast na obszarach, na których planu brak, konieczne jest uzyskanie decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowanie terenu, a następnie pozwolenia na budowę. Według ekspertów, zlikwidowanie procedury odrolnienia działki skróciło czas inwestycji budowlanej tylko o miesiąc. To wielkie rozczarowanie dla wszystkich, którzy wiązali duże nadzieje z przeprowadzoną nowelizacją, a której celem było ożywienie obrotu na rynku nieruchomości poprzez ułatwienia prowadzenia inwestycji w miastach i na wsiach (grunty niższych klas). Co ważne, przepisy nowelizacji obniżyły koszty związane z przekształceniem gruntów z rolnego na budowlany, ale nie usunęły innych biurokratycznych barier.

22.02.2010  Gazeta Wyborcza
Żelazowa Wola już na europejskim poziomie

Tomasz Urzykowski zachęca do odwiedzania odrestaurowanego miejsca urodzin Chopina w Żelazowej Woli. Koszt modernizacji, który wyniósł 71 mln zł w całości sfinansowało Ministerstwo Kultury.
Autorem obecnych zmian jest
architekt Bolesław Stelmach, szef pracowni Stelmach i Partnerzy z Lublina, którego projekt w 2006 r. wygrał międzynarodowy konkurs. Nie uciekł on jednak przed głosami krytyki, która twierdzi, że nowy projekt zasadniczo zmienia charakter znanego na całym świecie miejsca urodzenia Chopina.
Ale przecież poprzednia renowacja latach lat 30. XX w, której twórcą był  prof. Franciszek Krzywda-Polkowski w.  również gruntownie przeobraziła wygląd domu i parku i nie miało to nic wspólnego z tym, jak wyglądał obiekt za czasów młodości Chopina. Trzeba bowiem wiedzieć, że dom, w którym urodził się genialny kompozytor, przypominał raczej wiejską chałupę niż dworek. Był skromną oficyną nie istniejącego dziś dworu hrabiostwa Skarbków, u których pracowali rodzice Chopina.
Uroczyste otwarcie całego kompleksu nastąpi 23 kwietnia - w 200. rocznicę chrztu Chopina.



22.02.2010  Gazeta Stołeczna
Sprzedają apartamenty bez pozwolenia na budowę

Michał Wojtczuk opisuje przypadek sprzedaży czteropiętrowego apartamentowca na Mokotowie przy Rolnej koło stacji metra Służew. Deweloper - Wawel Service rozpoczął akcję marketingową, nie mając prawomocnego pozwolenia na budowę. Wojewoda bowiem uchylił wcześniejszą decyzję.
Ekspert prawa budowlanego, Mariola Berdysz twierdzi, że deweloper w takiej sytuacji nie może rozpoczynać inwestycji. Podobnie wypowiada się Paweł Putkowski, członek zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który twierdzi, że zalecenia w stosunku do firm należących do PZFD jest takie, żeby nie zaczynać sprzedaży mieszkań, jeśli nie ma ostatecznego pozwolenia na budowę. Jest to wprowadzanie w błąd klientów. Wawel Service nie jest członkiem jednak członkiem PZFD.



22.02.2010 Rzeczpospolita
Stoją setki pustych mieszkań

Dorota Kaczyńska po raz kolejny porusza temat mieszkań w Warszawie, które nie znajdują nabywców. Jest to około tysiąca lokali oddanych do użytku w latach 2007 – 2008. Przyczyną ich zalegania jest zbyt wysoka cena, a także metraż zbyt duży w stosunku do liczby pokoi. W samym miasteczku Wilanów czeka na nowych właścicieli ponad 400 mieszkań.



22.02.2010 Gazeta Prawna
Kolejne miliardy dla zadłużonych Amerykanów

Od jakiegoś czasu ze szczególną uwagą śledzimy to, co dzieje się na amerykańskim rynku. Dnia 19 lutego prezydent Barack Obama ogłosił program, dzięki któremu w pięciu stanach najbardziej dotkniętych przez kryzys (Kalifornia, Arizona, Nevada, Floryda i Michigan) zostanie udzielona pomoc właścicielom domów, którzy stracili pracę oraz których zadłużenie znacząco przekracza wartość nieruchomości. Zostanie przeznaczone na to 1.5 mld dolarów.



19.02.2010  Gazeta Prawna
Deweloperzy planują nowe inwestycje na wiosnę

Roman Grzyb opisuje sytuację w firmach deweloperskich, dla których na początku kryzysu specjaliści prognozowali kompletny krach. Okazuje się, że nic takiego się nie stało, choć oczywiście ich sytuacja nieco się zmieniła. Jak stwierdził Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, firmy deweloperskie były w dobrej kondycji finansowej i to pomogło im przetrwać najgorsze czasy.
Firmy deweloperskie próbowały ratować się wstrzymaniem wszelkich inwestycji, a także zwolnieniami pracowników. W mniejszych firmach pracę straciła nawet połowa zatrudnionych.
Zmieniono również strategię. Tam gdzie do tej pory budowano duże mieszkania, teraz przeważają mniejsze, najlepiej takie, które podlegają programowi „Rodzina na swoim”. Na szczęście dla branży, coraz łatwiej teraz o kredyt z banku. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich firm. Na pożyczki w szczególności mogą liczyć firmy większe o ustalonej renomie.
Dobrą stroną obecnej sytuacji jest spadek cen materiałów budowlanych i kosztów budowy nawet o 20 do 25 procent. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie rynku na nowe mieszkania (około 1.5 mln) deweloperzy znajdą klientów. Muszą tylko elastycznie reagować na potrzeby rynku i dostosowywać swoją ofertę do możliwości finansowych nabywców.



19.02.2010  Gazeta Prawna
Banki radykalnie obniżają oprocentowanie pożyczek hipotecznych

Roman Grzyb informuje, że nie ma tańszego sposobu pożyczenia z banku pieniędzy na wydatki konsumpcyjne jak tylko zaciągnięcie pożyczki hipotecznej. „Oprocentowanie jest zwykle dwa razy niższe niż przy kredytach gotówkowych, bo zabezpieczeniem jest nieruchomość.Trzeba jednak posiadać dom lub mieszkanie, których hipoteka nie jest obciążona (choć są banki, które dopuszczają możliwość wzięcia pożyczki pod zastaw niespłaconej jeszcze nieruchomości).”
Najbardziej opłacalna jest pożyczka w euro. W ten sposób można zaciągnąć dług na 80 proc. wartości nieruchomości.


19.02.2010  Forsal.pl

W drugiej połowie roku raty kredytów na mieszkanie pójdą w górę

Marek Chądzyński ostrzega, że wzrosną stawki Wibor, ze względu na podwyższenie stóp przez Radę Polityki Pieniężnej, co przełoży się w krótkim czasie na wyższe oprocentowanie złotowych kredytów.
„Jakie skutki będzie miał wzrost stawek WIBOR? Przede wszystkim oznacza wyższe odsetki od tych kredytów, w których są one bazą do ustalania wielkości oprocentowania. Dotyczy to głównie pożyczek mieszkaniowych. – To będzie oznaczało wzrost wielkości miesięcznej raty o kilkadziesiąt złotych. Tam, gdzie bazą jest WIBOR, zmiana nastąpi automatycznie. Jednak i w przypadku tych kredytów, gdzie podstawą do wyliczania oprocentowania są stawki wyznaczane przez zarządy banków, trzeba spodziewać się wzrostu rat. Zarządy banków bowiem zwykle wykorzystają zmianę stóp rynkowych do podwyższenia oprocentowania – mówi Mateusz Ostrowski z Open Finance.”


18.02.2010 Rzeczpospolita
Przez osiem lat państwo pomaga w spłacie

Marta Żarska namawia do pośpieszenia się z kupnem mieszkania w ramach programu „Rodzina na swoim” z uwagi na zmieniające się niebawem przepisy.
Chodzi o planowane udostępnienie programu singlom (do tej pory z programu mogły korzystać jedynie małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci). Problem w tym, że nowe przepisy mają dotyczyć jedynie mieszkań z rynku pierwotnego, a to właśnie mieszkania z rynku wtórnego cieszyły się największym powodzeniem.
Dobrą stroną zmian będzie z pewnością podwyższenie wskaźników odtworzenia metra kwadratowego mieszkania w gminach położonych wokół dużych miast. Ceny mieszkań w okolicach dużych miast są niedużo niższe niż w samych miastach, czego dotąd nie uwzględniały wskaźniki używane do wyliczania limitów cenowych.



18.02.2010 Gazeta Wyborcza
mBank chce rozdawać kredyty na jedno kliknięcie

Magdalena A. Olczak informuje o tym, że warto być stałym klientem dobrego banku. Dzięki temu, jak w przypadku mBanku, jednym kliknięciem można sobie zapewnić pożyczkę. Banki bowiem coraz chętniej promują swoich klientów, ponieważ znają ich historię i ryzyko niespłacenia kredytów jest mniejsze niż w przypadku klienta przychodzącego z ulicy. Polityka ta jest reakcją na coraz większe zadłużenie Polaków i problemy w spłacaniu zaciągniętych pożyczek.  Jak informuje Komisja Nadzoru Finansowego - banki mają obecnie problem z odzyskaniem co dziesiątej pożyczonej złotówki. Badania Gdańskiej Akademii Bankowej pokazują, że stan naszego zadłużenia znacznie przekracza unijną średnią - 10,5 proc. naszego PKB, podczas gdy w Unii wskaźnik ten nie przekracza 7.5 procent.



18.02.2010  Gazeta Prawna
W styczniu 2010 r. w Polsce do użytku trafiło o połowę mniej mieszkań niż rok wcześniej

W styczniu 2010 r. w Polsce do użytku trafiło o połowę mniej mieszkań niż rok wcześniej.
Jak podaje GUS - tylko w województwie wielkopolskim liczba oddanych mieszkań nieznacznie wzrosła. Roman Grzyb relacjonuje, że w województwach: mazowieckim, małopolskim, opolskim i lubelskim spadek wyniósł od 52 aż do 67 proc. Prof. Wiktoria Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa przewiduje w bieżącym roku zapaść w budownictwie, dopiero latem zacznie się poprawa sytuacji. Inni analitycy są mniej pesymistyczni. Według nich w ujęciu 12-miesięcznym spadek liczby oddanych mieszkań jest zdecydowanie mniejszy i wynosi 13,3 proc. Emil Szweda z Open Finance tłumaczy, że obecne dane GUS pokazują jedynie utrwalanie się wcześniejszych tendencji. W styczniu tego roku w całej Polsce wydano o prawie 15 proc. mniej pozwoleń budowlanych niż przed rokiem.


17.02.2010 Rzeczpospolita
Sprzeczne rozstrzygnięcia sądów dotyczące walnego

Renata Krupa-Dąbrowska informuje o problemie różnych rozstrzygnięć sądowych w kwestiach pozwów o unieważnienie uchwał walnego zgromadzenia w spółdzielniach mieszkaniowych. Jednym z głównych powodów pozwów jest to, że podjętymi uchwałami nie zajęły się wszystkie części walnego zgromadzenia (w spółdzielczych molochach walne zgromadzenie powinno być podzielone na części z uwagi na liczbą spółdzielców, mających prawo do zabierania głosu.)



16.02.2010  Gazeta Prawna
Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomości trzeba zapłacić do 15 marca. Do tego czasu, pierwszą ratę podatku musza zapłacić ci, którzy kupili lub wybudowali w zeszłym roku mieszkanie lub dom. Jego wysokość określi wójt, burmistrz lub prezydent miasta na podstawie informacji o nieruchomościach oraz danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków.


15.02.2010 Rzeczpospolita
Inwestowanie na rynku wtórnym

O inwestowaniu na rynku wtórnym wypowiada się pośrednik Marek Kiełpikowski. Najpierw charakteryzuje obecną sytuację na rynku nieruchomości, twierdząc, że kryzys na naszym rynku się kończy. Świadczy o tym wzrastający popyt, elastyczna polityka banków coraz chętniej udzielających kredyty hipoteczne oraz wzrastająca liczba wniosków w sądach wieczysto księgowych.
Na pytanie, czy warto obecnie inwestować w mieszkania na rynku wtórnym odpowiada, że zawsze warto, ale najbardziej opłaca się teraz kupić mieszkania jedno lub dwupokojowe. Ten właśnie segment rynku, w przeciwieństwie do mieszkań większych, nie stracił na wartości. „Generalna prawda, że nieruchomości potaniały o około 10 proc., nie odnosi się do tej kategorii. Inwestycja w małe mieszkanie ochroniła więc kapitał, a roczny zysk z wynajmu wyniósł 6 – 6,5 proc. Sumując więc zysk z najmu i choćby niewielki wzrost wartości nieruchomości w przyszłości – co jest bardzo prawdopodobne, skoro w czasie kryzysu ceny się utrzymały – inwestowanie w małe mieszkania wydaje się atrakcyjne. Trzeba jednak pamiętać, że sprzedaż nieruchomości jest obciążona podatkiem przez pięć pierwszych lat posiadania, należy więc założyć horyzont inwestycji przynajmniej na taki okres.”


15.02.2010 Rzeczpospolita
Marże osłabiają Rodzinę

Grażyna Błaszczak krytycznym okiem przygląda się programowi „Rodzina na swoim”.  Jak twierdzi, nie jest on aż tak bardzo atrakcyjny jak wcześniej zapowiadano. Na początku powodem były limity cen mieszkań, nie pozwalające na kupno mieszkania na kredyt z dopłatą. Potem limity zostały obniżone, ale przeszkodą był ogólny kryzys i strach przed wieloletnim zadłużeniem. Natomiast teraz, kiedy banki na nowo rozpoczęły pogoń za klientami, kredyty z programu „Rodzina na swoim” nie są specjalnie atrakcyjne cenowo. Może być tak, że w pierwszym okresie spłacania rat, są one korzystniejsze ze względu na dopłaty, potem jednak może się okazać, że kredytobiorca zostaje z najdroższym na rynku kredytem z powodu marży zawartej w umowie.
Jak podaje BGK, w Warszawie zawarto nawet nieco mniej umów na preferencyjne kredyty niż w poprzednich miesiącach.


13.02.2010  Gazeta Prawna
Będzie dopłata do emerytury za mieszkanie

Dokładnie chodzi o odwrócony kredyt hipoteczny, którym zainteresowało się Ministerstwo Finansów, pisząc projekt ustawy. Do tej pory nie było podobnych regulacji na polskim rynku. Projekt ma być gotowy w pierwszym półroczu bieżącego roku. Usługa ta adresowana jest do ludzi starszych, posiadających prawo własności nieruchomości, czy użytkowania wieczystego. Dzięki nowym uregulowaniom osoba starsza, na mocy umowy z instytucją kredytującą np. bankiem, otrzymuje wypłaty    najczęściej jednorazowo lub w formie świadczeń okresowych, których nie musi spłacać. Do końca swego życia zachowuje posiadane prawo do nieruchomości. Na nieruchomości ustanowiona zostaje hipoteka na rzecz instytucji kredytującej. Po śmierci kredytobiorcy instytucja kredytująca zaspokaja swoje roszczenie z kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości.


12.02.2010 Dziennik Gazeta Prawna Nieruchomości
Rentowność wynajmu spada

Bartosz Sawicki analizuje rynek najmu na podstawie danych opublikowanych właśnie przez Open Finance. Średnia opłacalność najmu mieszkania spadła w styczniu do 4,45 proc. z 4.63 procent (miesiąc wcześniej). Przed spadkami obroniła się stolica. Tu rentowność wzrosła o sześć setnych procenta. Najmniej opłaca się właścicielom wynajmować mieszkania w Krakowie. Specjaliści podkreślają, że jest to prawdopodobnie efekt sezonowości – w miesiącach zimowych zawsze trudniej jest znaleźć klienta na wynajem.
Autor artykułu podpowiada również, że dane z raportu przedstawiają jedynie ogólny obraz, opierając się na średnich. W rzeczywistości zaś rentowność najmu składa się z wielu czynników (cena zakupu, wysokość czynszu, remonty, okresy przestoju itp.), które wpływają na ostateczne kalkulacje dotyczące konkretnej nieruchomości. 


11.02.2010  Puls Biznesu
Wykup czy użytkowanie wieczyste

Kto żyw powinien do połowy 2011 roku przekształcić grunt na preferencyjnych warunkach z uwagi na to, że roczny koszt z tytułu wykupu gruntu może być znacznie niższy niż opłata za użytkowanie wieczyste.  
Aby dokonać takiego przekształcenia wniosek muszą złożyć wszystkie osoby posiadające prawo do danego gruntu  oraz wnieść odpowiednią opłatę. Jest ona różnicą pomiędzy aktualną wartością gruntu, a ceną, za prawo użytkowania wieczystego. Im większa jest wartość tego prawa, tym mniej trzeba zapłacić za przekształcenie.


10.02.2010 Gazeta Prawna
Nabycie domu za granicą nie może pozbawiać ulgi

Magdalena Majkowska informuje, że być może osoby, które sprzedały nieruchomość nabytą przed 1 stycznia 2007 r., będą mogły skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Ministerstwo Finansów przygotowuje ocenę prawną dotyczącą tego, czy  na polski porządek prawny może być przeniesiony wyrok ETS dotyczący Portugalii w analogicznej sprawie (wyrok z 26 października 2006 r., C-345/05).


10.02.2010 Rzeczpospolita
Unia da pieniądze na mieszkania dla potrzebujących

Chodzi o tzw. „zmarginalizowane społeczności”, które otrzymają wsparcie na remonty i budowę mieszkań. Dotychczas ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) mogło korzystać jedynie 12 krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 i 2007 roku, a pieniądze te przeznaczone były na remonty mieszkań tylko na obszarach miejskich. Nowe rozporządzenie objęło pomocą wszystkie kraje Unii, rozszerzając jednocześnie możliwości wykorzystania pieniędzy.
 Z funduszu można będzie finansować już nie tylko remonty, ale i budowę nowych mieszkań, zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich. Gorsza informacja jest taka, że przyjęty budżet na ten cel nie został podwyższony. Na mieszkania dla najbiedniejszych przeznaczone zostanie maksymalnie trzy procent wartości programów operacyjnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


08.02.2010 Rzeczpospolita
Sprzedane znowu są do wzięcia

Aneta Gawrońska przygląda się zwrotom mieszkań kupionych od deweloperów. W artykule wypowiadają się przedstawiciele firm deweloperskich, którzy podają, że najczęściej zwracane są kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Przyczyną jest nieotrzymanie kredytów lub utrata płynności finansowej przez fundusze inwestycyjne.
Deweloperzy twierdzą, że każdy z takich przypadków rozpatrują indywidualnie i w miarę możliwości starają się pomóc. Na przykład w firmie PIB Ebejot, budującej mieszkania w Ursusie, powstało tzw. centrum kryzysowe  – doradca kredytowy monitoruje rozpatrywanie przez bank wniosku, który klient złożył za pośrednictwem firmy.  W przypadku kiedy nabywca nie jest jednak w stanie uzyskać kredytu, firmy zwracają zaliczki zgodnie z tym, co zapisane zostało w umowie.
Są tez firmy, w których zanim klient podpisze umowę z deweloperem, musi mieć promesę z banku, że kredyt dostanie.


08.02.2010 Rzeczpospolita
Wielka płyta kupowana tylko na parę lat

Aneta Gawrońska opisuje zmieniającą się sytuację jeżeli chodzi o bloki z wielkiej płyty. Do niedawna były to najmniej atrakcyjne mieszkania, które w najszybszym tempie taniały. Obecnie, z uwagi na niską cenę i najczęściej świetną lokalizację, są wybierane przez ludzi młodych lub dysponujących nie za dużym budżetem. Już za 5,5 – 6 tys. zł za metr można nabyć lokal w takim bloku.
Mieszkania te traktowane są bardzo często jako lokale przejściowe na 4-5 lat. Bywa jednak i tak, że po przeprowadzce do lepszej nieruchomości, właściciel zachowuje mieszkanie w blokowisku z przeznaczeniem na wynajem. Specjaliści – pośrednicy w obrocie nieruchomościami twierdzą, że nic nie wskazuje na to, by np. w ciągu pięciu lat coś się miało zmienić w kwestii bloków z wielkiej płyty. Tym bardziej, że bardzo często są one wyremontowane i docieplone co automatycznie zwiększa ich atrakcyjność.


08.02.2010  Rzeczpospolita
Stawki stoją w miejscu

Dorota Kaczyńska informuje, że ceny mieszkań na rynku wtórnym właściwie nie ulegają zmianie od tygodni. Jak wynika z  badań przeprowadzonych przez analityków portalu Oferty.net.  –  średnia cena lokali wprowadzonych na sprzedaż w styczniu wyniosła 9021 zł za 1 mkw.(mniej niż w grudniu 2009 - 9062 zł za metr kwadratowy).
Najwyższa jest średnia cena wywoławcza kawalerek  -  9347 zł za 1 mkw., dwupokojowe to  9085 zł za 1 mkw., trzy – 8788 zł za 1 mkw.


08.02.2010  Rzeczpospolita
Dlaczego rezygnujemy z zakupu nieruchomości

Jak się okazuje  to zbyt wygórowane ceny są przyczyną spadku zainteresowania nieruchomościami pisze Aneta Gawrońska. Co piąta osoba, która w 2009 r. planowała zakup nieruchomości, zrezygnowała z planów – jak wynika z najnowszego raportu dotyczącego preferencji nabywców.
Prawie jedna czwarta badanych (23 proc.) podaje, że powodem rezygnacji z zakupu nieruchomości było zbyt wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych. 19 proc. wspomina zaś o braku zdolności kredytowej, a 7 proc. – o braku pieniędzy. Aż 57 proc. nabywców kupiło mieszkania w 2009 r. ze środków własnych.



07.02.2010  Zielony Sztandar
Polityka mieszkaniowa w rękach deweloperów i banków

Artykuł dotyczy omówienia stanu mieszkalnictwa w Polsce, w którym autor często powołuje się na raport dr Jana Korniłowicza z Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej. Według niego od czasów transformacji ustrojowej sytuacja w kwestii mieszkaniowej niewiele się zmieniła, a w stosunku do innych dziedzin życia postęp ten jest dużo mniejszy. Z danych GUS wynika, że w roku 1999 na 1000 mieszkańców mieliśmy 307 mieszkań, w 2007 liczba ta wynosi 372. Dla porównania w krajach Unii Europejskiej np. we Francji na 1000 mieszkańców przypada 495 mieszkań, w Szwecji 484, w Niemczech 472, we Włoszech 460.
Brak zainteresowania ze strony kolejnych rządów tą kwestią nie wróży najlepiej dla polskiej gospodarki, a na potwierdzenie swoich słów autor artykułu powołuje się na wypowiedź Leszka Balcerowicza na łamach „Gazety Wyborczej”, który twierdzi, że „mobilność na rynku pracy można zwiększyć tylko poprzez większą podaż tanich mieszkań. Najlepiej czynszowych. Budowanych nie tylko w Warszawie, ale także (a może głównie) na prowincji.”
Z danych zawartych we wspomnianym wcześniej raporcie wynika, że deweloperzy opanowali rynek mieszkaniowy w miastach. Mieszkania dla rodzin o niskich dochodach stanowią niespełna 3 procent ogółu do eksploatacji mieszkań. Na wsi mieszkań należących do TBS-ów nie ma w ogóle.
Dr Jan Korniłowicz twierdzi, że zdominowanie budownictwa mieszkaniowego przez deweloperów budujących mieszkania na własność prowadzi do stagnacji w budownictwie w stosunku do mało zamożnej części społeczeństwa. Z dostępu do mieszkań wyeliminowanych jest prawie 40 procent obywateli, głównie młodych ludzi.
Autor uważa, że podział na bogatych i biednych staje się coraz bardziej widoczny i „tak liberalnej polityki nie prowadziły i nie prowadzą rządy krajów, w których kapitalizm zakorzeniony jest od lat”. Na dowód swojej tezy przytacza przykład Danii, w której głównym elementem polityki mieszkaniowej są Towarzystwa Budownictwa Społecznego, a  mieszkania dla młodych dotowane są do 45 procent. W Irlandii deweloperzy mają obowiązek w każdej inwestycji zapewnić 20 procent lokali dostępnych dla osób uboższych.
Autor artykułu upomina się więc o taką politykę społeczną, dzięki której i mniej zamożni, z dochodami na poziomie 1 tyś -1.5 tyś miesięcznie, których jest na prowincji bardzo dużo, mogą liczyć na pewien rodzaj pomocy ze strony państwa w kwestii dostępu do mieszkań.


07.02.2010  Zielony Sztandar
Czynszówki potrzebne od zaraz

Magdalena Foland nawiązuje do artykułu omówionego powyżej twierdząc, że tylko niewielka część społeczeństwa może sobie pozwolić na mieszkania. Cieszy ją jednak fakt, że coś w tej kwestii drgnęło za sprawą przygotowywanego programu rządowego. Zakłada on, że budżet pomoże inwestorom, którzy wybudują tanie mieszkania na wynajem. Wesprze przede wszystkim gminy i Towarzystwa Budownictwa Społecznego, ale możliwe jest również pewnego rodzaju wsparcie dla spółdzielni i deweloperów. Wstępne propozycje zapowiadają dwie formy wsparcia. Zwrot kosztów inwestycji – maksymalnie 30 procent – wypłacane po jej zakończeniu. Druga to preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego. Budżet, w tym wypadku, pokrywałby różnicę między oprocentowaniem preferencyjnym a rynkowym. 


04.02.2010  Rzeczpospolita

W Krakowie nabywcy poszukują małych i średnich mieszkań

W Krakowie potrzeby szukających własnego mieszkania nie różnią się w stosunku do innych mieszkańców miast Polski. Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości (MRN) przeprowadził ankietę wśród klientów targów mieszkaniowych w Krakowie, w której wzięło udział 205 respondentów. Najczęściej poszukiwane w Krakowie są mieszkania średnie - pomiędzy 40 a 60 metrów kw. Zainteresowanych nimi jest blisko 50 proc. respondentów. Ponad 15 proc. szuka mieszkań małych, których powierzchnia nie przekracza 40 metrów kw. Poszukiwane są przed wszystkim mieszkania 3-pokojowe (43 proc.) oraz 2-pokojowe (39 proc.). Liczba pokoi stanowi podstawowe kryterium wyboru lokum.
Zdaniem analityków, klienci  przejawiają mniejsze zainteresowanie dużymi mieszkaniami z uwagi na to, że w ich cenie można już kupić domek z ogródkiem poza miastem.
Jeżeli chodzi o lokalizację – preferowane są nieruchomości położone w zachodnio-północnej części miasta, blisko centrum i z rozwiniętą komunikacją publiczną, np. Bronowice, Łobzów, Prądnik Biały, Krowodrza Górka, Prądnik Czerwony. Najmniej atrakcyjna dla kupujących jest Nowa Huta i jej okolice.



03.02.2010  Rzeczpospolita
Ocena szkody ważniejsza od polisy ubezpieczeniowej

Jerzy Kowalski przygląda się polisom OC certyfikatorów energetycznych. Zadaje pytanie - jak liczyć szkodę spowodowaną przez nierzetelnego certyfikatora, którą mogą ponieść obie strony transakcji. Kupujący – bo zużycie energii będzie wyższe niż zakłada certyfikat, sprzedający – bo nieruchomość może być za nisko wyceniona ze względu na zużycie energii.
W praktyce będzie trudno ocenić szkodę spowodowaną opracowaniem świadectwa niezgodnie z zasadami sztuki. Polisy OC mają służyć zabezpieczeniu interesów stron transakcji. Suma gwarantowana polisy to 25 tys. euro i może być ona niewystarczająca w przypadku większych obiektów.
Specjaliści podają jedno z rozwiązań  - jeżeli szkody dozna nabywca, jej rozmiar można zmierzyć na podstawie różnicy między kosztami zużycia energii wynikającymi z wadliwego certyfikatu a kosztami realnymi. Sprzedający  mogą za wartość szkody przyjąć różnicę między ceną nieruchomości oszacowaną na podstawie prawidłowo sporządzonego certyfikatu a tą mającą za podstawę wadliwe świadectwo. Warto jednak pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe nie lubią wypłacać odszkodowań więc udowodnienie strat może być dosyć kłopotliwe.


01.02.2010  Rzeczpospolita
Są amatorzy na stare, drogie mieszkania

Jak się okazuje, stare kamienice nawet w czasach kryzysu nie tracą na wartości, o czym informuje Dorota Kaczyńska.  Ceny w atrakcyjnych warszawskich kamienicach wahają się od 9 – 10 tys. zł do 16 – 17 tys. zł za 1 mkw. Wszystko zależy od lokalizacji i stanu technicznego. Zakup przedwojennej willi czy domu jednorodzinnego to również wydatek kilku mln zł plus koszty remontu.
Bywają również chętni na całe kamienice, ale są to zwykle firmy , nie osoby fizyczne. Na remont takich nieruchomości trzeba mieć spore środki, zważywszy, że kamienice zwykle są przez lata nieremontowane, a także mają kwaterunkowych lokatorów, z którymi coś trzeba zrobić.  Jednak propozycje sprzedaży kamienic należą do rzadkości z uwagi na wzrost ich wartości z każdym rokiem. Na sprzedaż trafiają najczęściej mieszkania czy budynki, których właściciel nie jest w stanie ich utrzymać lub potrzebuje gotówki.


01.02.2010  Rzeczpospolita

Nie przestaną wynajmować bez umowy

Aneta Gawrońska wskazuje, że najnowsze przepisy z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, wprowadzające najem okazjonalny nie do końca mogą się podobać każdemu.
Z jednej strony, najem okazjonalny ma wiele zalet. Są to m.in. opodatkowanie stałą zryczałtowaną stawką na poziomie 8,5 proc. – niezależnie od wysokości przychodu czy możliwość eksmisji bez postępowania sądowego do wcześniej wskazanego przez najemcę lokalu.  Gorzej, że aby takie rozwiązanie było możliwe, trzeba spełnić kilka - dla niektórych kłopotliwych -  warunków. Chodzi o to, że o zawarciu takiej umowy trzeba powiadomić urząd skarbowy. W przypadku niezrobienia tego, przepisy o najmie okazjonalnym zostaną wyłączone na rzecz pełnej regulacji praw lokatorów. W konsekwencji właścicielowi mieszkania może być trudno pozbyć się najemcy.
Trzeba również pamiętać o załączniku do umowy, czyli o oświadczeniu najemcy w formie aktu notarialnego o poddaniu się ewentualnej egzekucji i zobowiązaniu do wyprowadzki z lokalu. Trzeba też sporządzić oświadczenie, w którym zostanie wskazany lokal, do którego miałby zostać eksmitowany najemca. Właściciel takiego lokalu powinien też dołączyć dokument mówiący o tytule prawnym pozwalającym mu na dysponowanie nim oraz o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w nim najemcy. Takie oświadczenie powinno być poświadczone notarialnie.


01.02.2010 
Rzeczpospolita
Zaczyna się odwilż na rynku hipotecznym

Poprawia się sytuacja na rynku nieruchomości, co z pewnością jest zasługą bardziej elastycznej polityki kredytowej prowadzonej przez banki. Monika Krześniak robi przegląd tego, co nowego na rynku kredytów hipotecznych.
Banki wracają do pożyczania na mieszkania kwot przewyższających wartość zabezpieczenia (MultiBank, mBank, BRE Bank). Zdaniem Jarosława Mastalerza, członka zarządu BRE Banku ds. bankowości detalicznej w tym wypadku „dla bezpieczeństwa portfela kredytowego istotne jest zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy maksymalną kwotą pożyczki a zarobkami i potencjałem zawodowym klienta, natomiast relacja kwoty kredytu do wartości nieruchomości ma mniejsze znaczenie.”
Banki zaczynają także obniżać koszty kredytu np. BOŚ Bank, który obniżył marże (stały składnik oprocentowania) dla kredytów hipotecznych w euro o 0,5 – 0,8 pkt proc., a dla pożyczek hipotecznych od 1 do 1,5 pkt proc. Bank ten na połowę lutego zapowiada promocję, dzięki której koszty kredytu będą jeszcze niższe. Wiceprezes BOŚ Banku szacuje, że udział nowo udzielanych kredytów hipotecznych w euro sięgnie w tym roku około 60 proc. 
Z uwagi na niższe oprocentowanie w stosunku do polskiej waluty. Swoje marże obniżył również Deutsche Bank PBC.


01.02.2010 
Rzeczpospolita
Zaczyna się odwilż na rynku hipotecznym

Poprawia się sytuacja na rynku nieruchomości, co z pewnością jest zasługą bardziej elastycznej polityki kredytowej prowadzonej przez banki. Monika Krześniak robi przegląd tego, co nowego na rynku kredytów hipotecznych.
Banki wracają do pożyczania na mieszkania kwot przewyższających wartość zabezpieczenia. Zdaniem Jarosława Mastalerza, członka zarządu ds. bankowości detalicznej w tym wypadku „dla bezpieczeństwa portfela kredytowego istotne jest zachowanie odpowiedniej proporcji pomiędzy maksymalną kwotą pożyczki a zarobkami i potencjałem zawodowym klienta, natomiast relacja kwoty kredytu do wartości nieruchomości ma mniejsze znaczenie.”
Banki zaczynają także obniżać koszty kredytu.


29.01.2010 Express Bydgoski Dodatek
Ustawowe meandry

Gazeta relacjonuje przebieg Konferencji, jaka miała miejsce w Bydgoszczy, gdzie zgromadzili się przedstawiciele kilku ogólnopolskich federacji związanych z rynkiem nieruchomości w Polsce. Spotkanie okazało się dobrą platformą do wymiany poglądów na temat proponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury zmian w statusie zawodów nieruchomościowych w związku z wprowadzaniem ustawy o świadczeniu usług.
Szczególnie dużo emocji wzbudził temat likwidacji licencji zawodowych dla pośredników i zarządców. Jak się okazuje, Ministerstwo Gospodarki, mimo upływu terminu podanego przez Unię Europejską, nie zdołało przygotować aktów prawnych potrzebnych do implementacji dyrektywy usługowej do prawa polskiego. Obecnie ustawa jest na etapie uzgodnień sejmowych. Na skutek protestów środowisk związanych z rynkiem nieruchomościami, Ministerstwo Infrastruktury postanowiło utrzymać licencje jako potwierdzenie kwalifikacji zawodowych. Projektowana ustawa zmienia jedynie kwestię związaną z ubezpieczeniem OC dla pośredników i zarządców – zakłada, że ubezpieczenie będzie spoczywało na osobie fizycznej z licencją, nie na przedsiębiorcy. 


29.01.2010  Życie Warszawy
Czyszczenie miasta z reklam

Konrad Majszyk , Natalia Bet informują o walce, jaką podjął stołeczny konserwator zabytków z nielegalnymi banerami na Trakcie Królewskim, Saskiej Kępie, Ochocie i Żoliborzu.
Do 15 lutego potrwa sprawdzanie, czy najemcy z Traktu Królewskiego mają pozwolenie konserwatora zabytków na wieszanie tablic reklamowych. Konsekwencją znalezienia nielegalnych reklam będzie nakaz usunięcia ich, nawet w przypadku, gdy to wspólnota mieszkaniowa zawarła umowę reklamową z firmą. Dalszymi krokami są kary finansowe. Po Starym Mieście przyjdzie czas na sprawdzenie legalności reklam w pozostałych dzielnicach.



28.01.2010  Gazeta Wyborcza
Projekt Rotundy powala prymitywną architekturą utyskuje znany warsavianista Jerzy S.Majewski. Twierdzi, że „można go oceniać chyba wyłącznie w kategoriach wirtualnego żartu - przypominającego estetyką postmodernistyczne pomysły na budkę z hot dogami w kształcie bułki z parówką”.

Rotunda została zaprojektowana w latach 60. przez zespół pod kierownictwem architekta Zbigniewa Karpińskiego. Stanowi część układu urbanistycznego Ściany Wschodniej. I właśnie jako część tego układu znajduje się na liście dóbr kultury współczesnej stanowiącej załącznik do studium zagospodarowania miasta podobnie jak Domy Centrum. Jakub Wacławek, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich zauważa, że nie należy tego mylić z katalogiem zabytków. Rotundę można przeobrazić podobnie jak zrobiono to z Domami Centrum. Przedstawiciel PKO BP Marek Kłuciński zapowiada, że nowa Rotunda powstanie w 2012 r. Będzie to budynek na miarę XXI wieku, pełen najnowocześniejszych technologii, z urządzeniami samoobsługowymi i dostępem do Internetu.

 

27.01.2010  Rzeczpospolita
GINB: w 2010 r. liczba pozwoleń na budowę wzrośnie o 5 proc.

Jak donosi PAP - w drugim półroczu 2009 roku nastąpiło ożywienie w budownictwie. W 2010 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę wzrośnie o 5 proc. w porównaniu z 2009 rokiem.

 

27.01.2010  Parkiet
Mieszkaniówka wychodzi na prostą

Budownictwo zdecydowanie lepiej niż przemysł, a także lepiej niż usługi poradziło sobie z kryzysem – twierdzi Marcin Peterlik. W pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku wzrost wartości dodanej w budownictwie wynosił odpowiednio 3,5, 4,6 i 7,2. W grudniu dane te na pewno będą niższe ze względu na pogodę uniemożliwiającą prowadzenie prac budowlanych. I dalej autor artykułu prognozuje, że wygląda na to, ze dla budownictwa mieszkaniowego kryzys będzie jedynie niemiłym, krótkotrwałym epizodem. Wnioskuje to przede wszystkim  ze wzrostu cen nieruchomości, jaki nastąpił w IV kwartale 2009 r. niemal we wszystkich dużych miastach. Dobrej koniunkturze służy również poprawiająca się sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Autor artykułu powołuje się na prognozy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, wedle którego budownictwo będzie najszybciej rosnącą częścią polskiej gospodarki – 8-9 procentowy wzrost wartości dodanej (dla przemysłu prognozowany wzrost na poziomie 2-3 procent).

 

26.01.2010 Przekrój
Nadchodzi kataster

 
straszy Przekrój  informując, że oto rząd rozpoczął tworzenie Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. Baza ta ma zawierać informacje o wszystkich budynkach i działkach w Polsce. Jest to zdaniem tygodnika, pierwszy krok do wprowadzenia podatku katastralnego.

 

26.01.2010  Puls Biznesu
Rynek mieszkań sprzyja dużym deweloperom

Agnieszka Zielińska omawia podsumowanie roku na rynku mieszkaniowym. Wnioski są dosyć optymistyczne. Mimo mniejszej liczby inwestycji w stosunku do roku 2008, końcówka 2009 zapowiada poprawę sytuacji. Jest ona szczególnie korzystna dla dużych firm deweloperskich, które mają większe możliwości na uzyskanie korzystnych kredytów na finansowanie nowych inwestycji, często spore zapasy zakupionej ziemi i dobrą markę. Dodatkowo, tańsza robocizna i materiały budowlane zapewniają zyskowność przedsięwzięcia.

 

26.01.2010 r. Puls Biznesu Dodatek
Jest drogo będzie drożej

Marta Bellon sprawdziła i porównała ceny wody i ścieków w stolicach województw. Z podsumowania wynika, że najdroższe opłaty za wodę uiszczają mieszkańcy Katowic (około 4 zł za metr), najtaniej jest w Opolu i Białymstoku (około 2 zł za metr). Ceny za wodę rosną z roku na rok i wygląda na to, że tak będzie w dalszym ciągu. Jest to związane z inwestycjami – im większa skala, tym większe podwyżki. Tak jest w Bydgoszczy, które jako jedno z pierwszych miast zaczęło modernizować sieci wodociągowe. Na cenę wody bowiem, jak wyjaśniają specjaliści, wpływają koszty eksploatacyjne i amortyzacji, opłaty abonamentowe za gotowość do świadczenia usług, podatki, lokalizacja urządzeń, również to, kto jest właścicielem. Jak się okazuje, woda to towar polityczny i w zależności od tego, czy jesteśmy przed czy po wyborach, samorządowcy przegłosowują podwyżki. Jedynym pocieszeniem tych stale rosnących kosztów jest fakt, że wraz z większymi opłatami, podniesie się jakość wody płynącej z kranu.

 

26.01.2010  Dziennik Polska
Spadają ceny wynajmu najmniejszych mieszkań

Henryk Sadowki zajął się analizą sytuacji na rynku wynajmu. Twierdzi, że obecnie na wynajmie nie można zarobić tyle, ile jeszcze rok temu.  Z obliczeń Open Finance wynika, że rentowność z inwestycji w mieszkania pod wynajem spadła  do 4,63 proc. Spadały głównie ceny wynajmu lokali mniejszych (średnia stawka wynajmu dla mieszkań 1- i 2-pokojowych zmniejszyła się odpowiednio o 2,5 proc. i 3,5 proc.), natomiast ceny lokali większych wzrastały – w Warszawie największą zmianę w drugim półroczu 2009 r. zaobserwowano w przypadku mieszkań 3-pokojowych, których średnia cena wynajmu wzrosła o ponad 9 proc., do poziomu 3287 zł miesięcznie.
„Mimo to i pomimo utrzymania średniego oprocentowania lokat na niezmienionym poziomie inwestycja w zakup mieszkania nadal jest bardziej opłacalna niż trzymanie pieniędzy w banku, choć należy tu dodać, że cały czas posługujemy się średnimi, które nie muszą odzwierciedlać rzeczywistości - tłumaczy Emil Szweda, analityk Open Finance. Na rentowność najmu mieszkania wpływ mają takie czynniki jak: cena zakupu (wraz z dodatkowymi opłatami), wynegocjowana wysokość czynszu, okresy przestoju, koszty remontu, wysokość opłat dla administracji czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.”

 

26.01.2010  Dziennik Gazeta Prawna Nieruchomości
Stolica: duże domy mało tanieją

Bartosz Sawicki Po raz kolejny okazuje się, że nieruchomości z wyższych półek cenowych wolniej tracą na wartości.
Z podsumowania roku portalu Szybko.pl i Expandera wynika, że średnie ceny domów w Warszawie spadają w zależności od powierzchni – domy do 200 mkw. o 7 procent, te większe od 200 do 300 mkw. jedynie o 2,5 proc. Jednak w stosunku do innych miast domy w stolicy najmniej tracą na wartości. W Katowicach i Lublinie ceny stoją, najbardziej staniały domy w Łodzi (12 procent), Wrocławiu i Poznaniu (ok. 7 proc.). Eksperci tłumaczą to załamaniem całego rynku nieruchomości, jakie miało miejsce w 2009 r. 

 

25.01.2010  Rzeczpospolita
W kolejce po wpis do księgi wieczystej

Czy można mówić o końcu kryzysu na rynku mieszkaniowym – pyta Aneta Gawrońska – jeśli wiadomo, że ponad 5 tysięcy wniosków o założenie księgi wieczystej, zmianę właściciela nieruchomości czy obciążenie jej hipoteki wpłynęło do sądu przez niespełna trzy tygodnie stycznia?
Maciej Gieros z Sądu Okręgowego w Warszawie nie może pomóc w wyszczególnieniu, jaki dokładnie jest charakter tych wniosków; ile z nich dotyczy obciążenia, a ile zmiany bądź wykreślenia hipoteki z uwagi na brak takich możliwości w systemie.

 

25.01.2010 Gazeta Wyborcza Szczecin Dodatek
Licencje dają gwarancję

W dyskusji dotyczącej nowelizacji przepisów o gospodarce nieruchomościami, która ma zlikwidować licencje zawodowe pośredników, głos zabiera Sławomir Ledziński, wiceprezes zarządu Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pośredników Obrocie Nieruchomościami. Twierdzi, że dzięki obecnie obowiązującym przepisom pośrednikami nie są osoby przypadkowe, nieznające procedur, ale specjaliści posiadający wyższe wykształcenie, stale podnoszący swoje kompetencje. „Wycofanie licencji grozi tym, że właśnie przypadkowi ludzie pojawią się na rynku. Ktoś wczoraj prowadził sklep, a jutro będzie chciał pośredniczyć w sprzedaży.” I dalej czytamy „Po wprowadzeniu nowych przepisów pośrednik nie będzie musiał się niczym legitymować. Każdy będzie mógł prowadzić firmę pośrednictwa. Czy w takiej sytuacji ludzie będą skłonni powierzać niekiedy cały życiowy majątek biurom, o których nie wiadomo, czy mają wiedzę i kompetencje?”

 

25.01.2010  Rzeczpospolita
Jest w czym wybierać w centrum miasta

Dorota Kaczyńska przygląda się sytuacji na rynku wynajmu powierzchni biurowych w Warszawie. Popyt na wynajem w centrum Warszawy od kilku miesięcy jest bardzo słaby z uwagi na bardzo wysokie koszty. Najtaniej można wynająć biura w wysokości czynszu ok. 15 – 16 euro za mkw. miesięcznie. Również skutecznym sposobem na oszczędności w tej kwestii jest podnajem. Niedogodnością w tym wypadku może  być m.in. brak możliwości aranżacji pomieszczenia zgodnie ze swoimi potrzebami czy niekiedy współużytkowanie recepcji z firmą oddającą powierzchnię na podnajem. 

 

22.01.2010  Rzeczpospolita
Szybszy zwrot VAT za materiały

Dzięki znowelizowanej ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zmienia się okres oczekiwania na zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych z sześciu miesięcy do czterech.
„Zgodnie z przepisami tej ustawy, podatnicy, którzy tzw. systemem gospodarczym remontują mieszkania lub budują domy, mogą uzyskać zwrot kwoty odpowiadającej części VAT zawartego w cenie kupionych przez nich materiałów budowlanych. Odpowiada ona różnicy między 22-proc. a 7-proc. stawką podatku VAT. Fiskus ma dziś 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku na wydanie decyzji, w której określa kwotę zwrotu, a następnie 25 dni od dnia doręczenia decyzji na wypłatę pieniędzy. Jeżeli jednak prawidłowość złożonego przez podatnika wniosku o zwrot nie budzi wątpliwości, urząd skarbowy winien dokonać zwrotu kwoty wykazanej we wniosku bez wydania decyzji. Pieniądze powinny trafić do podatnika w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Nowelizacja skraca ten termin do 4 miesięcy.”

 

22.01.2010 Puls Biznesu
Nieznacznie w górę

Co jakiś czas eksperci rynku nieruchomości zajmują się prognozowaniem, jaki będzie poziom cen w najbliższym czasie – stanieją czy zdrożeją. W jednym z takich artykułów czytamy, iż 2010 r.nastąpi wzrost cen metra kwadratowego mieszkań w największych miastach Polski o 6 procent, w Warszawie o 3,9 procent.
Wnioski takie wynikają  z oceny obecnej sytuacji - względna stabilizacja widoczna już w III kwartale ubiegłego roku i umiarkowany optymizm uczestników rynku z jednej strony, z drugiej poprawa kredytowania przez banki, poprawa ogólnej koniunktury gospodarczej i oczekiwana niska podaż mieszkań z rynku pierwotnego. 

22.01.2010 r. Gazeta Prawna
Najem: będzie więcej czasu na wybór ryczałtu

Dzięki zmianom w ustawach podatkowych przyjętym 21 stycznia przez Sejmową Komisję Finansów Publicznych wynajmujący, który rozpoczyna działalność w trakcie roku, będzie miał więcej czasu na złożenie oświadczenia o podatku ryczałtowym.
Oświadczenie takie będzie można złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu. Podatnicy, którzy pierwszy przychód z tytułu wynajmu uzyskają w grudniu, będą mogli złożyć oświadczenie do końca roku.
Teraz projekty zmian trafią do drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu.

 

22.01.2010 r. Gazeta Prawna
Obcokrajowcy nie wykupują ziemi

Katarzyna Żaczkiewicz porusza kwestię nabywania polskich gruntów przez cudzoziemców z UE, którzy od kilku miesięcy mogą kupować domy bez zezwolenia.  W 2009 roku, od kiedy zrezygnowano z pozwoleń administracyjnych, ograniczając się do rejestracji transakcji, nie odnotowano znaczącej różnicy w zainteresowaniu kupnem ziemi przez cudzoziemców w porównaniu z poprzednimi latami. Również liczba wydawanych zezwoleń dla osób spoza Unii (rocznie ok. 400) utrzymuje się na tym samym poziomie.
Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w województwach śląskim, opolskim, podkarpackim. Najmniej interesujące dla cudzoziemców jest województwo świętokrzyskie. Szczególnie aktywni w nabywaniu nieruchomości w Polsce są Niemcy, Holendrzy, Anglicy, Francuzi, spoza Unii Ukraińcy, Białorusini, Wietnamczycy i Koreańczycy.

 

22.01.2010 Życie Warszawy
Architekt ma prawo do twego balkonu – twierdzi Monika Górecka-Czuryłło, omawiając walkę estetyki z prozą życia.

Mieszkańcy osiedli czy inwestorzy samowolnie podejmują decyzję tam, gdzie powinni wszelkie zmiany konsultować z biurami architektonicznymi, które są odpowiedzialne za projekt. Stąd na osiedlu pojawiają się nieplanowane wcześniej płoty, wygradzane są ogródki, wygaszane podświetlenie fontann, zmienia się sposób użytkowania pomieszczeń w budynkach. Wszystko podyktowane jest chęcią oszczędności w użytkowaniu.
Architekci denerwują się, ponieważ ich wizja zostaje kompletnie wypaczona i potem trudno im się przyznać do architektonicznego potworka. Nie są jednak bezradni, jak twierdzi Daniel Kopania zajmujący się prawami nieruchomości – „To tak naprawdę najbardziej chroniona grupa zawodowa. Projekt budynku jest tak chroniony jak projekt rzeźby.” Stąd zmiana jakiegokolwiek elementu nieruchomości wymaga współpracy z architektem. W praktyce jednak, z praw autorskich korzystają tylko najbardziej znane pracownie i architekci o uznanych nazwiskach. Te mniej znane biura boją się utraty ewentualnych zleceń.
Najlepszym wyjściem z sytuacji jest szczegółowe uzgadnianie projektu z inwestorem i elastyczne reagowanie na jego sugestie. Niektórzy twórcy domów i osiedli próbują nawet ustalać katalog zmian, jakie w zaprojektowanym budynku można wprowadzić.

 

21.01.2010 Gazeta Prawna
Dla jakich budynków konieczne jest świadectwo energetyczne

Arkadiusz Jaraszek przypomina, że od 1 stycznia 2010 r. wszystkie budynki sprzedawane lub wynajmowane powinny posiadać świadectwo energetyczne, zarówno te z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Świadectwa nie może sporządzić właściciel nieruchomości, nawet jeśli mają odpowiednie uprawnienia, czyli są np. inżynierami budownictwa lub zdały specjalny egzamin organizowany przez ministra infrastruktury.
Bezwzględnie świadectwa powinny posiadać budynki o powierzchni użytkowej przekraczającej 1000 mkw., które są zajmowane przez organy administracji publicznej lub w których świadczone są usługi znacznej liczbie osób.

 

21.01.2010  Życie Warszawy
PKP przypudrują Centralny

Konrad Majszyk rozwiewa nadzieje tych, którzy marzyli o nowoczesnym dworcu kolejowym w stolicy na Euro 2012. Owo „przypudrowanie” to gruntowny lifting, którego założenia przedstawił prezes PKP Andrzej Wach.
Wymienione zostanie oświetlenie, wyremontowane i zmienione toalety, zaadoptowana na nowo hala główna. Zniknąć mają na peronach i w hali głównej kebaby, zapiekanki i sklepiki spożywcze. Pośrodku hali znajdą się przeszklone pawilony – o pow. 35 mkw. każdy – dla kiosków, kafejek i punktów informacji kolejowej. W korytarzach prowadzących na perony mają się pojawić się sklepy renomowanych marek. Nad kasami, nad antresolą wschodnią mają  pojawić się punkty gastronomiczne. Na antresoli po drugiej stronie planowane jest Centrum Informacji Turystycznej, gdzie pasażer zamówi taksówkę albo zarezerwuje hotel. Dworzec ma zostać dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Pojawią się bankomaty i biletomaty.
Projekt liftingu Centralnego jest już gotowy. W ciągu najbliższych dni PKP obiecują ogłosić przetarg na wykonawcę. Prace mają ruszyć w drugim kwartale, a skończyć się przed Euro 2012. Dopiero po 2016 roku Centralny ma być wybudowany od nowa.

 

20.01.2010  Gazeta Pomorska
Z mieszkaniówką nie jest źle

 – twierdzi Anna Pronińska – ale też lepiej nie będzie.
Jak podaje GUS, w 2009 r. do użytkowania oddano ponad 160 tys. mieszkań. To tylko o 3,1 proc. mniej niż w 2008 r., a niemal o 20 proc. więcej niż dwa lata temu. Dane te komentuje Paweł Majtkowski, który uważa, że  dobre wyniki w budownictwie mieszkaniowym to efekt rozpoczętych inwestycji jeszcze w czasach koniunktury. Dopiero za dwa lata odnotujemy spadek liczby oddanych mieszkań z uwagi na mniejszą liczbę rozpoczętych budów w 2009 r. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku (o ponad 18 proc. mniej, do 142,9 tys.) i w liczbie wydanych pozwoleń na budowę (o 22,3 proc., do 178,8 tys.).

 

18.01.2010 Rzeczpospolita
Inwestorzy znów w Polsce

Dorota Kaczyńska zawiadamia, że do Polski zaczynają ściągać fundusze inwestujące w obiekty komercyjne. Jest to znak, jak twierdzą wypowiadający się w tekście specjaliści, że podobnie jak w Europie Zachodniej, tak w Polsce sytuacja zaczyna się stabilizować.
„Skanska za 70,8 mln euro sprzedała budynek Marynarska Point luksemburskiemu funduszowi Investec GLL. Natomiast Cristal Park, będący do tej pory własnością Yareal Polska, trafił w ręce hiszpańskiej spółki Azory. Firma Mayland Real Estate ogłosiła sprzedaż międzynarodowemu funduszowi MGPA Europe Fund III dwóch centrów handlowych – Karolinki w Opolu i Pogorii w Dąbrowie Górniczej – za 187 mln euro. Właściciela zmieni też galeria Jantar w Słupsku (warta 49 mln euro). Duże zainteresowanie polskim rynkiem  wykazują fundusze: SEB, HSBC, GLL Real Estate Partners, JP Morgan, ComerzReal, IXIS czy Heitman.”

18.01.2010 Gazeta Wyborcza
Fatalny początek roku w budownictwie mieszkaniowym

Marek Wielgo podsumowuje opublikowane 17 lutego b.r. przez GUS dane dotyczące budownictwa. Koniec roku wskazywał na powolne wychodzenie z kryzysu. Niestety najnowsze dane nie są tak optymistyczne. Inwestorzy zgłosili zakończenie budowy o 47 proc. mniej niż rok temu (11,7 tys. mieszkań). Przyczyną spadku jest na pewno zmniejszająca się od półtora roku liczba pozwoleń na budowę, jak również wyjątkowo mroźna zima.


17.01.2010
Newsweek
Działki tanie niesłychanie

Longina Grzegórska zajęła się cenami działek, które po okresie niesłychane wzrostu ( w Warszawie w latach 2003-2008 pięciokrotny wzrost) wracają do stanu normalności – jak to określają analitycy rynku. Do tego deweloperzy, którzy w dużej mierze windowali ceny, mają zapasy ziemi pod nowe inwestycje, więc raczej nie będą kupować. Jako że podaż wciąż rośnie, właściciele bardzo drogich działek jeszcze długo będą szukali kupców.

 

16.01.2010 Rzeczpospolita
Łatwiej będzie uzyskać warunki zabudowy

Renata Krupa-Dąbrowska opisuje inicjatywę posłów PiS dotyczącą propozycji nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dokładnie, chodzi o skrócenie czasu  oczekiwania na uzyskanie dwóch typów decyzji: o warunkach zabudowy oraz o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Są to, jak wiemy, decyzje niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę na tych terenach, które są pozbawione miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Posłowie chcieliby, by termin uzgodnień projektu decyzji nie mógł przekraczać 14 dni. W wyniku przekroczenia tego terminu urząd, który przeciągnął postępowania, miałby zapłacić karę w wysokości 1 tys. zł za każdy dzień zwłoki.
Projekt zmian skrytykował m.in. Związek Województw RP. Jego zdaniem wystarczyłoby uprościć przepisy dotyczące miejscowych planów, których ciągle jest za mało. Według Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego takie uregulowania doprowadziłyby do pogorszenia jakości wydawanych decyzji.

15.01.2010 Rzeczpospolita
Trudne odwołania od podwyżek

Michał Kosiarski  pisze o trudach związanych z ewentualnym odwołaniem się od decyzji podwyższającej opłaty za użytkowanie wieczyste. Po otrzymaniu takiej decyzji w ciągu 30 dni można złożyć w samorządowym kolegium odwoławczym, właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości,  wniosek odnośnie o ustalenie, że aktualizacja jest nieuzasadniona albo też jest co prawda uzasadniona, ale w niższej wysokości.
Wniosek ten najlepiej poprzeć konkretnymi danymi np. operatem szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę. Jeśli jednak nie uda się w samorządowym kolegium odwoławczym, można udać się do sądu by wnieść sprzeciw. Na jego wniesienie mamy 14 dni. Autor artykułu uczula, że trzeba bardzo dokładnie wypełnić dokumenty np. w sprawie wskazania strony postępowania. „W sądzie cywilnym tzw. zdolność sądową mają osoby prawne, ale nie ich konkretne organy ani jednostki organizacyjne. Sąd powoła się na art. 199 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego. Najczęściej w pouczeniu sąd informuje, co powinniśmy wpisać (np. zamiast „prezydent m.st. Warszawy” trzeba wpisać „Miasto stołeczne Warszawa”).” Niewłaściwe wskazanie skutkuje odrzuceniem przez sąd naszego sprzeciwu. Wtedy zostaje nam już tylko sąd wyższej instancji.

15.01.2010 Rzeczpospolita
Co z otoczeniem PKiN

Okazuje się, że z otoczeniem Pałacu Kultury i Nauki mają kłopot nawet takie sławy, jak architekt Günther Vogt. Został on poproszony przez projektanta Muzeum Sztuki Nowoczesnej Christiana Kereza o zagospodarowanie otoczenia muzeum.
Według relacji Aleksandra Pinkasa i Piotra Szymaniaka Günther Vogt bardziej pytał niż coś proponował. Sugerował, że to Warszawiacy powinni zdecydować, co ma się znajdować na palcu Defilad. Nie ukrywał, że taki projekt to duże wyzwanie dla architekta. Podpowiedział również władzom Warszawy, by ogłosić konkurs architektoniczny, w którym udział wezmą tylko polscy architekci. Zadeklarował, że chętnie zasiądzie w jury takiego konkursu.
„Christian Kerez, architekt MSN, na przedstawienie projektu muzeum i jego otoczenia ma czas do lipca. Przez ostatnie pół roku nanosił zmiany. Zwiększył liczbę wejść do MSN z dwóch do siedmiu .”

 

15.01.2010 Życie Warszawy
Unijne pieniądze na zabytki

Właściciele budynków w Warszawie wpisanych do rejestru zabytków mogą się ubiegać o dotacje z Unii Europejskiej. Dotacje można przeznaczyć na prace remontowe i budowlane oraz przeprowadzenie badań archeologicznych.

14.01.2010  Gazeta Pomorska
Optymizm w nieruchomościach

Z badań przeprowadzonych wśród pośredników w obrocie nieruchomościami wynika, że 67 procent pośredników optymistycznie patrzy w przyszłość. Ankietowani uważają, że w tym roku sytuacja na rynku nieruchomości będzie lepsza niż była w roku ubiegłym.

 

14.01.2010 www.tokfm.pl
Inflacja w grudniu wzrosła o 3,5 proc. Ekonomiści: Ale będzie spadać

Główny Urząd Statystyczny podał, że O 3,5 proc. wzrosły ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2009 w porównaniu do analogicznego okresu w 2008 roku, a w stosunku do listopada 2009 nie zmieniły się. Jak twierdzi ekonomista BRE Banku Ryszard Petru –  w najbliższych miesiącach ceny zaczną spadać, a  realna płaca wzrośnie. Według Romana Przasnyskiego inflacja zacznie rosnąć w II połowie 2010 roku. Wtedy też mogą zostać poniesione stopy procentowe.

 

14.01.2010 Gazeta Prawna
Coraz mniej walutowych kredytów hipotecznych

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że spada udział walutowych kredytów mieszkaniowych w portfelu wszystkich kredytów hipotecznych.
"Zadłużanie się w walucie obcej, mimo niskiego oprocentowania, wiąże się jednak dla kredytobiorcy otrzymującego dochody w złotych z dodatkowym ryzykiem, wynikającym ze zmienności kursów walut obcych" - ostrzega KNF.
Na koniec listopada 2009 r. walutowe kredyty stanowiły 63 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych, podczas gdy na koniec 2008 r. 70 proc.

 

14.01.2010 Gazeta Prawna
Za statystyczną pensję tylko 0,5 mkw. mieszkania

Podobna kwestią, czyli jak szybko i ile metrów kwadratowych mieszkania możemy obecnie kupić za średnia pensję zajmuje się Roman Grzyb. W Katowicach osoba zarabiająca lokalną średnią może sobie pozwolić na kupno prawie 1 mkw. mieszkania. Najdrożej w dalszym ciągu jest w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.
Wzrosła sprzedaż mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym z uwagi na łagodniejszą politykę kredytowa banków, a także wyraźny spadek cen nieruchomości.  Jak twierdzi  Kazimierz Kirejczyk, w stosunku do najwyższej średniej ceny mieszkań wprowadzanych kwartalnie do sprzedaży, ceny z IV kwartału 2009 r. są o ponad 25 proc. niższe.

 

12.01.2010 Gazeta Prawna
Właściciele bez ograniczeń będą mogli podwyższać czynsze
mogli wnsze

Idą lepsze czasy dla właścicieli domów, wynajmujących mieszkania. Ministerstwo Gospodarki zaproponowało w projekcie ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców zaproponowało nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Właściciel mieszkania będzie mógł co miesiąc podwyższać czynsz za wynajem. Jeśli lokator nie zapłaci czynszu, właściciel rozwiąże umowę bez okresu wypowiedzenia. Wystarczy rok wypowiedzenia, aby bez dostarczenia lokalu zamiennego pozbyć się lokatora.
Nie znaczy to jednak, że lokatorzy będą bezbronni przy podwyżkach czynszów. Po otrzymaniu informacji o podwyżce mogą odmówić jej przyjęcia. Umowa najmu ulegałaby wówczas rozwiązaniu wraz z upływem wypowiedzenia wysokości czynszu. Lokator może również wnieść pozew do sądu o ustalenie, że podwyżka jest nieuzasadniona albo powinna być niższa. Wówczas właściciel musiałby udowodnić jej zasadność.

 

12.01.2010 Rzeczpospolita
Właścicielami zostaną także dłużnicy

Renata Krupa-Dąbrowska  zajęła się nowymi zasadami przekształceń mieszkań spółdzielczych, które obowiązują od 30 grudnia. Przygotowywane w pośpiechu, zawierają sporo luk prawnych. Jedna z nich dotyczy wykupu mieszkań własnościowych. Okazuje się, że można stać się właścicielem mieszkania spółdzielczego bez konieczności spłaty długu czynszowego. Tego nie może zrobić członek spółdzielni,  który ma obowiązek uregulowania zaległości, ale już nie-członek może. Jeśli więc  ktoś zajmuje mieszkanie spółdzielcze i nie jest członkiem spółdzielni żaden dług czynszowy nie będzie przeszkodą w uzyskaniu mieszkania na własność. Jeśli potem szybko lokal sprzeda  (niepotrzebne jest bowiem do tej operacji zaświadczenie ze spółdzielni), spółdzielnia może zostać z niczym. Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury komentuje to w ten sposób, że efekt tego przepisu może być taki, że spółdzielnie będą przekształcać własnościowe prawa do lokali bez żądania spłaty zaległości w opłatach za mieszkanie, a potem będą dochodzić spłaty długu na drodze innych postępowań sądowych, np. występując o nakaz zapłaty. „Inne rozwiązanie jest takie, że spółdzielnie, tak jak wobec swoich członków, będą nadal żądać spłaty zadłużenia w opłatach, a dopiero potem przekształcać własnościowe prawo do lokalu w pełną własność.”

11.01.2010 Wyborcza.biz
Ile trzeba pracować na własne mieszkanie?

Marek Wielgo postanowił dowiedzieć się Ile trzeba pracować na własne mieszkanie? w różnych miastach świata. Twierdzi, że o dostępności mieszkań można mówić w sytuacji, kiedy ich cena nie przekracza czteroletnich zarobków.
I tak najtrudniej z dostępnością jest w Warszawie i Krakowie i jak twierdzi autor - to już prawdziwa światowa czołówka. Najłatwiej w Polsce kupić mieszkanie w Katowicach (podobnie jak Chicago i Orlando). 
Pogorszenie się wskaźnika dostępności w Polsce nastąpiło na skutek upowszechnienia się kredytu hipotecznego – tak przynajmniej uważa prof. Władysław Brzeski. Wzrost liczby kupujących spowodował podniesienie cen. I jak twierdzi, taka sytuacja mogłaby się zmienić, gdyby budowano więcej tanich mieszkań, poprawiając jednocześnie infrastrukturę komunikacyjną i społeczną (szkoły, przedszkola).

11.01.2010 Rzeczpospolita
Przeprowadzę się, ale z autem

Dorota Kaczyńska zwraca uwagę na miejsca parkingowe, które coraz częściej stają się argumentem do nabycia lub nie oferowanego mieszkania. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań  w strefie płatnego parkowania. Ale oczywiście nie tylko. Czasem decydujące jest nie tylko to, czy do mieszkania przynależy miejsce postojowe, ale liczy się również liczba tych miejsc.

11.01.2010 Rzeczpospolita B
Kalkulacja podwyżki czynszu ma być dokładna

Izabela Lewandowska porusza kwestię podwyżek czynszów. Właściciel podwyższając czynsz nie może podać tylko przyczyny podwyżki i składników nowej stawki. Musi również, jak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 5 lutego b.r., wskazać sposób obliczenia tego ze składników czynszu, który stanowi podstawę wypowiedzenia dotychczasowej jego wysokości.
Generalnie wysokość podwyżek czynszu może być nieograniczona, pod warunkiem, że w skali roku czynsz nie przekroczy 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. Jeśli wysokość czynszu i opłat już przekroczyła ten pułap albo przekroczy go w wyniku podwyżki, to w myśl art. 8a ust. 4 ustawy z 2001 r. o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.) jest możliwa tylko wtedy gdy:
 właściciel podnosi czynsz w wysokości nieprzekraczającej w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Taką podwyżkę uważa się zawsze za uzasadnioną i lokator nie może jej kwestionować.
  właściciel nie uzyskuje z czynszu dochodów na poziomie zapewniającym pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokum. Wtedy wolno mu podnieść czynsz i opłaty do tego poziomu, a także do poziomu zapewniającego zwrot kapitału i godziwy zysk.

09.01.2010 Rzeczpospolita
Nowe sposoby na zaległości budowlane

Renata Krupa-Dąbrowska informuje o nowelizacji kodeksu cywilnego z dnia 8 stycznia, która ma pomóc małym firmom budowlanym. Nowela nawiązuje do przepisów ustawy o gwarancji za roboty budowlane, które dwa lata temu zostały unieważnione na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Chodzi  tu o zabezpieczenie mniejszych firm – podwykonawcami, które miały spore kłopoty w uzyskaniu zapłaty za pracę. Teraz firmy te firmy będą mogły żądać od inwestora gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Jej koszty pokryją obie strony.  Takim zabezpieczeniem może być: gwarancja bankowa, gwarancja ubezpieczeniowa, akredytywa bankowa lub poręczenie banku. Podobne uprawnienia będą miały firmy podwykonawcze w stosunku do wykonawców.

 

08.01.2010 Rzeczpospolita B
Rozmowa dla "Rzeczpospolitej"

 Firmy, które do tej pory redukowały powierzchnie najmu, wznawiają rozmowy z właścicielami budynków.Normą na rynku jest obecnie renegocjacja umów, dzięki której zyskują obie strony – najemca, bo płaci mniej, właściciel bo ma pewność na kolejne miesiące (około 30 procent zawieranych umów).
Pierwszy kwartał b.r. na rynku należy do najemcy. W drugim kwartale spodziewany jest wzrost cen od 8 do 15 procent.  Rozmówca jest zadania, że powrót do równowagi na rynku będzie odczuwalny w drugiej połowie 2010 roku. Namawia więc firmy mające w perspektywie wynajęcie lokali, by robiły to teraz.

 

07.01.2010 Rzeczpospolita
Dodatkowe preferencje dla spłacających kredyty

Renata Krupa-Dąbrowska ma dobrą wiadomość dla 98 tys. kredytobiorców spłacających kredyty mieszkaniowe zaciągnięte na przełomie lat 80. i 90. Od 1 stycznia obowiązuje nowelizacja ustawy  o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych. Na jej podstawie spłacany kredyt może być nawet o połowę tańszy pod warunkiem, że zostanie spłacony jednorazowo.

 

07.01.2010 Życie Warszawy
Wielkie reklamy zostaną

Do tematu gigantycznych reklam zawieszanych na frontach budynków wraca Konrad Majszyk. Twierdzi, że  rozporządzenie ministra infrastruktury, które weszło w życie w połowie grudnia ubiegłego roku, dotyczące regulacji możliwości wywieszania bannerów,  niewiele zmieni. Powołując się na specjalistów, autor artykułu twierdzi, że „Ministerstwo Infrastruktury zostawiło liczne furtki dla branży outdooru”. Wielkie płachty z reklamami można wieszać byle nie zasłaniały okien, na biurowcach, uczelniach, również podczas remontów domów. „A to zachęta do powszechnego w Warszawie pozorowania prac budowlanych” – obawia się naczelnik miejskiego Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Tomasz Gamdzyk.

 

07.01.2010 Gazeta Prawna
Mieszkanie - wynająć czy kupić? 

Bardziej opłaca się wynająć mieszkanie, niż je kupić, ale Polacy wolą mieć własne – tak zatytułował swój artykuł Roman Grzyb. Twierdzi bowiem, żewynajęcie dwupokojowego mieszkania w Warszawie kosztuje prawie 500 zł mniej niż jego kupno na kredyt i płacenie co miesiąc raty.” W Krakowie ta różnica na korzyść najmu wynosi 500 zł, we Wrocławiu 392 zł, a w Poznaniu i Gdańsku około 235 zł. Obliczenia te opierają się na założeniu, że wynajmowane jest dwupokojowe mieszkanie, a rodzina dysponuje oszczędnościami w wysokości 100 tys., które przeznacza na lokatę w banku.

 

06.01.2010 Parkiet
Nowe mieszkania sprzedają się coraz lepiej

Błażej Dowgielski pokusił się  o analizę końcówki roku dla deweloperów. Twierdzi, że sytuacja na rynku  mieszkaniowym  jest już bardziej stabilna. Średnia cena nabycia mieszkania dla siedmiu największych aglomeracji (7,02 tys. zł za m kw) w grudniu była nieco wyższa niż we wrześniu 2009 r. (6,99 tys. zł). Lepiej ma się również większość giełdowych firm. Liderami są J.W. Construction i Dom Development .

 

06.01.2010 Życie Warszawy
W tym roku więcej na zabytki

Ta wiadomość ucieszy z pewnością miłośników zabytków, szczególnie Starego Miasta. W budżecie miejskim jest  10 mln przeznaczonych na dofinansowanie remontów zabytków. To o dwa miliony więcej niż przed rokiem. Największe szanse na dotacje mają budynki na obszarze Starego Miasta. Priorytetem są remonty fundamentów z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowych oraz remonty fasad i dachów.

 

05.01.2010 Wyborcza.biz
Wreszcie kredyty bez haczyków? Nastała nowa era

Nina Hałabuz pisze o przyjętym 2 stycznia b.r  przez rząd projekcie ustawy mającej wzmocnić ochronę konsumentów przed kredytowymi haczykami. Polska jest zobowiązana do tego rodzaju rozwiązań legislacyjnych z uwagi na dyrektywę Unii Europejskiej o kredycie konsumenckim.
Jeśli ustawa zostanie przegłosowana, od  czerwca bank, zanim podpisze z klientem umowę kredytową, będzie musiał przekazać mu formularz z listą informacji o wszystkich parametrach pożyczki. Znajdzie się tam informacja o wysokości kredytu, miesięcznych ratach, a także ile pieniędzy kredytobiorca będzie musiał bankowi w sumie oddać, ile wyniesie rzeczywista stopa oprocentowania kredytu i ile kosztują dodatkowe ubezpieczenia.
To bardzo pomoże klientom w porównaniu ofert banków, a także w rzeczywistym zrozumieniu, ile tak naprawdę określony kredyt będzie kosztował. Bankowcy zapowiadają, że nowe przepisy spowodują wzrost cen kredytów.

 

04.01.2010 Rzeczpospolita
Na wtórnym zaczęli kupować

Anna Sielanko w barometrze „Rzeczpospolitej” za pośrednikami podaje, że powoli wzrasta zainteresowanie zakupem mieszkań. Tłumaczy to tym, że  potencjalni nabywcy przestali liczyć na dalszy spadek cen. Przewidywany jest wzrost średnich cen o 2-3 procent, co spowodowane jest coraz mniejszą liczba rozpoczynanych inwestycji. 

 

03.01.2010 Dziennik Gazeta Prawna B
Notarialne rachunki powiernicze zwiększą bezpieczeństwo obrotu

Katarzyna Wójcik-Adamska informuje czytelników o senackim projekcie nowelizacji ustawy – Prawo o notariacie. Ideą tej nowelizacji jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami polegającą na tym, że notariusz będzie miał obowiązek przyjąć na przechowanie pieniądze stanowiące równowartość ceny nieruchomości na żądanie osoby kupującej lub sprzedającej. Za skorzystanie z takiej możliwości notariusz nie będzie pobierał  żadnej opłaty.
Do tej pory istniała możliwości takiej formy rozliczenia, ale nie była to usługa darmowa. Za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego przyjęcie na przechowanie pieniędzy pobierana była taksa notarialna, stąd rzadko który klient chciał z tego korzystać. Takie rozwiązanie prawne zostało zaakceptowane przez środowisko notarialne ponieważ w nowelizacji znajduje się zapis wyłączający odpowiedzialność notariusza za szkodę związaną z depozytem pieniężnym, jeżeli powstała z przyczyn leżących po stronie banku, w którym prowadzony jest rachunek.

 

01.01.2010 PAP
W 2009 r. cena ziemi wzrosła o 19 proc.

Dokładnie chodzi o cenę ziemi  będącej w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnych. Hektar gruntów kosztował w ubiegłym roku średnio prawie 15 tys. zł, podczas gdy w 2008 nieco ponad 12,5 tys. zł. Najdroższa ziemia była w woj. kujawsko-pomorskim (26,3 tys. zł), śląskim (ok. 22,6 tys. zł), wielkopolskim (21,6 tys. zł) i małopolskim (ok. 19,5 tys. zł). Najtaniej grunty można było kupić w woj. lubuskim (9,9 tys. zł) i lubelskim (10,5 tys. zł).
Cena ziemi nadal rośnie choć  już  nie tak szybko jak dotychczas. Najbardziej ziemia podrożała w 2007 r., wówczas jej cena wzrosła aż o 33 proc. W 2008 r. było to 28 proc., a w 2009 r. 19 proc.
Najwięcej państwowej ziemi sprzedano w woj. warmińsko-mazurskim (ponad 21 tys. ha), zachodniopomorskim (ponad 18 tys. ha) i lubuskim (11 tys. ha). Najmniej kupiono jej na terenach województw: małopolskiego (850 ha), łódzkiego (1500 ha) i śląskiego (1700 ha).
Najczęściej agencyjną ziemię kupują dotychczasowi dzierżawcy, którzy korzystają z prawa pierwokupu oraz rolnicy, którzy kupują  ziemię na przetargach.

 

28.12.2009  Gazeta Prawna
Właściciel szybciej założy księgę wieczystą

Katarzyna Wójcik-Adamska informuje, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy o własności lokali łatwiej będzie założyć księgę wieczystą. Zamiast zaświadczenia od starosty, którego uzyskanie wymagało wiele zachodu, wystarczy złożenie oświadczenia przez właściciela potwierdzającego, że jego lokal mieszkalny jest samodzielny.
W przypadku nieprawdziwego oświadczenia, osoba składająca je, zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej. „Udowodnienie właścicielowi tego przestępstwa nie będzie trudne. Jeżeli sąd wieczystoksięgowy będzie miał wątpliwości, to będzie mógł wezwać starostę do dostarczenia zaświadczenia o samodzielności lokalu.”

 

21.12.2009 Rzeczpospolita
Chcą mieć „Rodzinę...” tylko dla siebie

Aneta Gawrońska przygląda się konkurencji między rynkiem pierwotnym i wtórnym w kwestii rządowego projektu „Rodzina na swoim”. Odkąd rząd go wprowadził, większość cen nowobudowanych mieszkań była tak skalkulowana, żeby mogły one podlegać narzuconym przez państwo stawkom. Ale w związku z kryzysem i przewagą podaży nad popytem, na rynku pojawiło się sporo mieszkań wybudowanych najwyżej kilka lat temu, które teraz sprzedawane są przez pośredników z rynku wtórnego. To niepokoi deweloperów. Uważają oni, że taka sytuacja zagraża przyszłości rynku mieszkaniowemu. Twierdzą, że jeśli mieszkania z rynku pierwotnego nie zostaną sprzedane, deweloperzy nie przystąpią do budowy kolejnych. Jarosław Jaczewski z warszawskiej firmy twierdzi wręcz, że większa sprzedaż mieszkań przez deweloperów to gwarancja nie tylko ożywienia w budownictwie, ale również stabilizacji cen na rynku.
Podobnego zdania jest Radosław Bieliński, według którego skierowanie państwowych pieniędzy tylko na rynek pierwotny poprawi sytuację.

 

21.12.2009 Rzeczpospolita
Ceny spadały, oferta topniała

Dorota Kaczyńska podsumowuje rok na rynku mieszkaniowym z punktu widzenia klientów i deweloperów. Twierdzi, że był on dla obu tych grup równie niedobry. Klienci, szczególnie w pierwszym kwartale tego roku, z reguły nie otrzymywali zgody na kredyt. Kończyło się to dużą stratą finansową dla tych, którzy wcześniej umowę z deweloperem podpisali i wpłacili  zaliczkę bo zaliczka przepadała.
Najgorszy był pierwszy kwartał. Deweloperzy, widząc co się dzieje, przestali wprowadzać do sprzedaży nowe mieszkania, w związku z czym zaczęło ubywać lokali w dobrym standardzie i w ciekawych lokalizacjach.
Zdaniem Łukasza Madeja, w najgorszej sytuacji znalazły się zachodnie firmy, które w czasie hossy kupiły bardzo dużo ziem w Polsce. Najczęściej kredytowały te inwestycje w rodzimych bankach i kiedy zaczął się kryzys, nie bardzo miały z czego spłacać zaciągniętej pożyczki.
Druga połowa roku była zdecydowanie lepsza. Banki odmroziły kredytowanie. W ostatnich trzech miesiącach klienci pojawili się w biurach, by podpisywać umowy z deweloperami. Rozpoczęła się sprzedaż nowych inwestycji. Jednocześnie nie było na rynku spektakularnych bankructw, prognozowanych przez wielu w ubiegłym roku. Według szacunków specjalistów deweloperzy osiągnęli ok. 2/3 średniego tempa sprzedaży z lat 2007 – 2008.
Teraz wszystko zależy od polityki banków. Od tego, czy będą udzielały kredytów zarówno klientom indywidualnym na zakup wymarzonego „M”, ale również deweloperom, którzy nie mają środków własnych na finansowanie przygotowanych wcześniej inwestycji.
Katarzyna Kuniewicz, w podsumowaniu twierdzi, że „w grudniu 2008 roku w sześciu największych polskich miastach do kupienia było ok. 37 tys. mieszkań, z czego niemal 17 tys. w Warszawie. Na koniec tego roku w sprzedaży będzie ok. 29 tys. mieszkań, z czego w stolicy – 11,5 tys.(…) W porównaniu z rynkami innych dużych miast w ostatnim roku na rynku warszawskim obserwowaliśmy najbardziej dynamiczny proces kurczenia się rynku mieszkaniowego.”

 

21.12.2009 Dziennik Gazeta Prawna
Będą kary za brak świadectw energetycznych

Arkadiusz Jaraszek po raz kolejny podejmuje temat świadectw energetycznych. Parlament Europejski i Rada Europy, które w grudniu przyjęły nowelizację Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) będą starały się wpłynąć na członków Unii, aby podjęły one wszelkie środki niezbędne do zapewnienia i wyegzekwowania prawidłowego funkcjonowania systemu certyfikacji energetycznej budynków.
Do tej pory w Polsce brak było sankcji za sprzedaż lub wynajęcie mieszkania bez świadectwa energetycznego. W efekcie niewiele budynków posiadało taki certyfikat. Teraz ma się wszystko zmienić. Wszystkie budynki sprzedawane lub wynajmowane na rynku pierwotnym i wtórnym będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Wskaźnik jakości charakterystyki energetycznej danego budynku będzie musiał być zamieszczony w ogłoszeniu o sprzedaży lub wynajmie. W przeciwnym wypadku właściciel zapłaci karę.
Parlament Europejski i Rada Europy chcą także drastycznego zaostrzenia przepisów w zakresie norm technicznych, jakie powinny spełniać nowo budowane budynki. Dopuszczalna będzie bowiem jedynie budowa wyłącznie tzw. budynków zeroemisyjnych, czyli takich, które zużywają maksymalnie 15 kWh/mkw. rocznie. Mają być one zasilane choćby częściowo, z nieodnawialnych źródeł energii.
Wyliczenia są takie, że nowe przepisy pozwolą na redukcję emisji gazów cieplarnianych aż o 70 proc. w stosunku do obecnego limitu. Na nowych rozwiązaniach skorzystać mają także obywatele. Dzięki inwestycjom w lepszy standard energetyczny budynków przeciętne statystyczne europejskie gospodarstwo domowe będzie mogło zaoszczędzić rocznie na ogrzewaniu około 1200 zł.

 

18.12.2009 Rzeczpospolita
Będzie korzystny wykup mieszkań

Renata Krupa-Dąbrowska donosi, że Sejm uchwalił nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Dzięki nowym przepisom po 1 stycznia 2010 r. spółdzielcy w dalszym ciągu będą mieli możliwość taniego wykupu mieszkań. Przegłosowana rządowa propozycja zakłada, że każdy, kto zgłosi wniosek o wykup mieszkania do 30 grudnia 2009 r.,  będzie mógł liczyć na jego rozpatrzenie przez spółdzielnie, na obecnych zasadach, w pierwszych trzech miesiącach nowego roku.
Nowe przepisy zakładają, że posiadacze mieszkań lokatorskich będą mogli wykupić swoje lokale po spłaceniu kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię na ich budowę, a także ewentualnych zaległości w opłatach za mieszkania. Muszą oni również spłacić kwotę będącą odpowiednikiem nominalnej wartości kredytu lub dotacji w części przypadającej na dany lokal (jeżeli spółdzielnia z nich korzystała).

18.12.2009 Parkiet
Mniej barier dla pracy tymczasowej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Uchwalone zmiany przyczynią się do rozwoju rynku pracy tymczasowej w Polsce, z korzyścią dla całej gospodarki. Według specjalistów najważniejszą dla rynku zmianą jest wydłużenie okresu pracy w jednej firmie do 18 miesięcy.

 

18.12.2009 Puls Biznesu
Ranking giełdowych deweloperów

Deweloperzy godni uwagi Konrad Sobiecki analizuje rynek nieruchomości w branży deweloperskiej. Zestawia wyniki finansowe firm. Zwyciężył GTC. „Wygraną zawdzięcza swojej "wielkości" (to jedyny deweloper z WIG20) i dywersyfikacji prowadzonej działalności — zarówno pod względem usług, jak i lokalizacji (działa aż w 10 krajach). Ale nie tylko. Spółka w porę wstrzymała niektóre inwestycje. Nie przepłacała za grunty. Ponadto ma spory zasób gotówki i bezpieczny poziom długu.”
Pojawiają się głosy płynące ze strony przedstawicieli firm deweloperskich, że najgorsze branża ma już za sobą.

 

16.12.2009 Rzeczpospolita
Spadła liczba pozwoleń na budowę mieszkań

Z najnowszych danych GUS wynika, że spadła liczba pozwoleń na budowę mieszkań o 17,8 proc. miesiąc do miesiąca. W ujęciu rocznym zmniejszyła się o 12,2 proc. W okresie styczeń-listopad br. liczba pozwoleń na budowę spadła o 23,5 proc.

 

16.12.2009 Dziennik Polska
Wynajem mieszkań już się tak bardzo nie opłaca

Joanna Ćwiek podaje, że w listopadzie rentowność najmu mieszkań spadła średnio z 5,14 proc. netto do 4,87 proc. Raport wziął pod uwagę osiem największych miast Polski. Na wynajmie najwięcej można zarobić w Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i w Warszawie. „Nadal jednak zakup mieszkania na wynajem zapewni podobną stopę zwrotu co inwestycja w 10-letnie obligacje skarbowe i wyższą niż zdeponowanie środków na przeciętnie oprocentowanej lokacie” - twierdzi Emil Szweda, autor raportu.
Spadek opłacalności najmu  spowodowany jest ustabilizowaniem się cen mieszkań przy równoczesnym spadku cen najmu.

 

15.12.2009 Rzeczpospolita
Ceny dobrych mieszkań w 2010 r. będą rosnąć

Błażej Dowgielski w wywiadzie z Jarosławem Szanajcą, prezesem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, pyta, jak będzie wyglądał rynek mieszkaniowy w 2010 r. Rozmówca twierdzi, że obecnie sytuacja się stabilizuje, rynek powoli odżywa, choć rosnąca liczba klientów ma coraz mniejsze szanse na znalezienie interesującego lokum. Fakt, iż na rynku jest spora podaż nie oznacza, że jest w czym wybierać. Do tego czasy kryzysu nauczyły ludzi większej uwagi w poszukiwaniu mieszkania – klienci bardziej przyglądają się nie samej cenie, ale przede wszystkich relacji ceny do jakości. „Choć statystyki mówią, że w samej Warszawie są tysiące mieszkań gotowych do zamieszkania od zaraz, wiele z nich jeszcze długo będzie czekać na nabywców ze względu na wysokie ceny, kiepską jakość czy nieciekawą lokalizację.” – twierdzi Szanajca.
Pytany o tendencje cenowe, rozmówca odpowiada, że są mieszkania na tyle nieatrakcyjne ze względu na ich jakość wykonania czy lokalizację, że muszą one stanieć, by ktoś chciałby je kupić. Są też takie inwestycje, które sprzedawane są z powodzeniem na etapie dziury w ziemi, jak choćby osiedle Saska Kępa, którą rozpoczęła budować jego firma.
Co do prognoz dotyczących przyszłości branży deweloperskiej Szanajca twierdzi, że jeśli banki nie zmienią polityki kredytowej wobec firm, które bez pożyczek nie są w stanie sfinansować nowych inwestycji, w 2010 r. na rynku może zabraknąć mieszkań. „Obserwując rynek myślę, że nie do końca swoją rolę spełnia Komisja Nadzoru Finansowego, która – mam wrażenie – popada ze skrajności w skrajność. Przed kryzysem tolerowała udzielanie kredytów w obcych walutach na ponad 100 proc. wartości mieszkań, teraz z kolei wydaje się blokować aktywność banków na rynku kredytów.”

 

14.12.2009 Rzeczpospolita
Konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła

A oto wybrane  komentarze pod artykułem:
Zbig.: Nawiązując do artykułu Pana Pawła Czuryło chciałem tytuł “Konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła ” uzupełnić – …ale brak kwalifikacji tak.
Tyle w temacie ( chociaż wolałbym żeby osoby piszące cokolwiek znały dogłębnie temat ).
Historyk: Dziennikarz też musi mieć uprawnienia zawodowe-nie wystarczy umieć zapełnić stronę papieru. Trzeba pisać odpowiedzialnie, to między innymi oznacza być znawcą tematu a nie tylko używać sloganów, by wziąć wierszówkę i zatkać buzię gderającej małżonce, lub dzieciarni. Ten pomysł to zamiar szybkiego odrobienia wyborczych obietnic PO w zakresie prawa. Później POwiedzą myśmy spowodowali uchwalenie 1000,5000 tys. ustaw. Tylko jak z ich przydatnością i jakością???Może rzeczywiście Palikot przeforsuje ustawę o POsiadaniu broni palnej, to będzie śmieszno i straszno zarazem… A propos  POdoba mi się pomysł zniesienia praw jazdy, bo każdy w zasadzie jeździć umie, zwłaszcza PO bandzie…
cenzura jest be: konkurencja nikomu nie szkodzi.. np. w zakresie handlu warzywami czy proszkiem do prania… Kupujemy to kilka razy w tygodniu czy raz w miesiącu.. sami wyrabiamy sobie zdanie o jakości tego typu produktów i wiarygodności ich producentów.
Działkę/mieszkanie/dom kupuje się może raz w życiu, może dwa… Od pośrednika oczekuję sprawdzenia wszelkich informacji, jakie są związane z nabywana nieruchomością. Począwszy od jej stanu prawnego, obciążeń bankowych, kosztów eksploatacji po np. zapisy w planie miejscowym dot. przeznaczenia terenów przyległych. Oczekuję, aby on opowiedział mi o rzeczach, o których ja nawet nie mam pojęcia, że będą istotne przy wyborze i transakcji. I chcę mieć podstawy wierzyć, że jego ustalenia są kompetentne i wiarygodne.
R.P.: Starsze osoby są bardzo ufne do pośredników, starsza pani chciała aby pieniądze za mieszkanie przelać na moje konto, bo ona swojego nie ma, oczywiście nie zgodziłem się i pomogłem jej założyć konto, strach pomyśleć jak trafi na “każdego”.

 

11.12.2009 Rzeczpospolita
Gdy zyska właściciel, zarobi też gmina

Renata Krupa-Dąbrowska podejmuje temat  opłat adiacenckich. Chodzi o sytuację, kiedy gmina inwestuje na danym terenie w koszty budowy urządzeń infrastruktury technicznej. To w zasadniczy sposób podnosi wartość nieruchomości. Opłaty te mogą wzrosnąć również z uwagi na podział lub scalenie nieruchomości.
„Decyzję o ustaleniu opłaty adiacenckiej wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta każdorazowo, gdy dojdzie do stworzenia warunków do podłączenia się do urządzeń infrastruktury technicznej (np. do wodociągu, kanalizacji) lub po wybudowaniu (modernizacji) drogi. Może to uczynić w okresie trzech lat od daty np. wybudowania drogi lub sieci wodociągowej. Po tym terminie obciążenie takie jest już niedopuszczalne.”
Opłata ta nie może wynieść więcej niż 50 procent przyrostu wartości (różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń czy drogi, a wartością, jaką ma po ich wybudowaniu).
Opłaty adiacenckie nie dotyczą nieruchomości przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele rolne lub leśne pod warunkiem, że takie jest rzeczywiste użytkowanie. 

 

10.12.2009 Puls Biznesu
Banki straciły cierpliwość.

Eugeniusz Twaróg informuje, że banki przekazały w tym roku do windykacji 5 - 6 mld zł nieuregulowanych kredytów. To o 30 proc. więcej niż w 2008 r. Jeszcze niedawno banki próbowały załatwić sprawę ograniczając się jedynie do wysyłania monitów. Teraz kilka niespłaconych rat powoduje, że kredyt trafia do windykacji. Są to głównie kredyty gotówkowe, samochodowe, coraz więcej jest kart kredytowych.

 

10.12.2009 Rzeczpospolita
Gdzie inwestować w nieruchomości komercyjne

Perspektywy są coraz lepsze ponieważ rynek nieruchomości komercyjnych powoli zaczyna się odradzać. Analitycy obserwują powrót klientów do przerwanych rozmów w sprawie wynajmu czy kupna. Spodziewają się również rozwoju rynku biurowego w kolejnych miastach regionalnych oraz zamiany przez najemców starych obiektów na biura o wysokim standardzie.
Dobre wieści napływają z rynku powierzchni magazynowych. Wzrosło zainteresowanie inwestycjami typu „build to suit” czyli obiektów „szytych na miarę” realizowanych dla klientów  indywidualnych.

 

09.12.2009 Puls Biznesu
Banki obniżają ceny nowych kredytów hipotecznych

Monika Krześniak informuje o tym, że kredyty hipoteczne w euro stają się coraz bardziej popularne ze względu na niższe oprocentowanie niż te udzielane w złotych. „Stopa EURIBOR, na której opiera się oprocentowanie kredytów w euro, nie przekracza obecnie 1 proc., a uwzględniany przy pożyczkach w złotych WIBOR wynosi ponad 4 proc. Oznacza to, że końcowe oprocentowanie kredytów dla klientów indywidualnych sięga w pożyczkach w euro ok. 6 proc., a w złotych ok. 7,5 proc.” Banki widzą ożywienie na rynku nieruchomości, stąd pojawiają się nowe, bardziej atrakcyjne  oferty kredytowe.
Zmniejszyła  się już marża w DnB Nord, w Deutsche Bank PBC, BOŚ Bank, od przyszłego roku planowane są w tym zakresie zmiany w PKO BP.  Trzeba jednak pamiętać, że promocyjne warunki udzielania kredytów hipotecznych proponowane są głównie klientom, którzy korzystają także z innych produktów danego banku.

 

09.12.2009 Rzeczpospolita
TBS czeka gruntowny lifting i sprzedaż lokali

Renata Krupa-Dąbrowska referuje projektowaną reformę Towarzystw Budownictwa Społecznego, którą przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Nowe przepisy zakładają, że będzie można wykupić mieszkanie wynajęte od TBS oraz lokatorskie spółdzielcze wybudowane ze środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Spółdzielnie i Towarzystwa mają same decydować czy sprzedawać i za ile. Prawo do wykupienia mieszkań od TBS mają uzyskać tylko osoby, które wpłaciły wcześniej partycypację, czyli współfinansowały budowę swojego mieszkania. Ograniczenia w wysokości czynszu mają być zniesione. Nowe TBS-y mają być tworzone tylko z udziałem gmin. Ich mieszkania będą mogły być traktowane jako komunalne (tylko te bez partycypacji innych osób niż gmina).

 

08.12.2009 Gazeta Prawna
Kupując mieszkanie, warto poznać finanse dewelopera

Arkadiusz Jaraszek zachęca do przyjrzenia się sytuacji finansowej dewelopera, od którego chcemy kupić mieszkanie, a także sprawdzenia źródeł finansowania danej inwestycji. Wypłacalność firmy można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym albo poszukać w Internecie informacji na temat danej spółki. Powstają również czarne listy deweloperów, tworzone przez klientów, którzy mieli z nimi jakieś kłopoty.
Natomiast banki tworzą własne czarne listy, na których często znajdują się  deweloperzy, którzy mają nadwyżkę mieszkań lub gruntów pod budowę. Ograniczenia w dostępie do kredytów w porównaniu z rokiem poprzednim spowodowały, że liczba rozpoczętych inwestycji zmniejszyła się o ok. 60-75 procent. Problemy deweloperów z kredytami na realizację nowych inwestycji mają bezpośredni wpływ na dostępność kredytów hipotecznych dla ich klientów. Jeżeli deweloper znajduje się na bankowej czarnej liście, to osoba chcąca kupić u niego mieszkanie, nie ma szans na pożyczkę. Taka sytuacja powoduje, że pomoc finansową otrzymują jedynie najwięksi i najsilniejsi na rynku deweloperzy.

 

07.12.2009 Rzeczpospolita
Problemy mają coraz większe firmy

Sytuacja firm budowlanych jest coraz trudniejsza. Liczba bankructw ogłoszonych w tym roku będzie wyższa o ponad 30 procent w porównaniu z 2008 r. Branża boryka się z zatorami płatniczymi i niewypłacalnością. Do spółek windykacyjnych trafia coraz więcej długów – wierzycielami są zarówno osoby prywatne, jak i duże firmy. Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej najmniejsze problemy mają spółki zajmujące się inwestycjami infrastrukturalnymi i drogowymi. W dobrej sytuacji są też duże firmy deweloperskie, które w czasach koniunktury zdołały wypracować duże zyski. Te mogą liczyć na większą przychylność banków w kredytowaniu nowych inwestycji.

 

04.12.2009 Gazeta Prawna
Najem będzie korzystniej opodatkowany

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Od 1 stycznia 2010 r. będzie obowiązywała jedna, 8,5-proc. stawka ryczałtu od przychodów z najmu niezwiązanego z działalnością gospodarczą.

 

04.12.2009 Rzeczpospolita
Notarialnie czy na piśmie

Renata Krupa-Dąbrowska namawia kupujących nieruchomości u deweloperów do zawierania umów notarialnych. Mimo że jest to umowa droższa bo trzeba dodatkowo zapłacić i to dwa razy – przy umowie przedwstępnej i finalnej, zyskujemy poczucie bezpieczeństwa. Umowa notarialna gwarantuje bowiem, że cena lokalu i inne warunki nie ulegną zmianie. Działa to oczywiście w obie strony.
Dodatkowo po podpisaniu umowy notarialnej kupujący może wystąpić do wydziału wieczystoksięgowego sądu rejonowego, który prowadzi księgę wieczystą dla nieruchomości, z wnioskiem o wpisanie do księgi przysługującego mu roszczenia z umowy przedwstępnej.
Autorka artykułu podpowiada kupującym, że przepisy przewidują dwa rodzaje umów zawieranych z deweloperami – umowę o charakterze zobowiązująco-rozporządzającym zawieraną na podstawie art. 9 ustawy o własności lokali oraz notarialną umowę przedwstępną zawieraną na podstawie kodeksu cywilnego. Obie umowy muszą mieć postać aktu notarialnego, ale to pierwszy z opisanych typów nakłada na deweloperów obowiązek dokończenia prac budowlanych (nawet przy pomocy innej firmy).  Dlatego „deweloperzy bardzo niechętnie podpisują umowy na podstawie art. 9 ustawy o własności lokali. Przepis stawia im bowiem wyśrubowane wymagania. Wolą zdecydowanie drugą formę, czyli umowę na podstawie kodeksu cywilnego.”

 

04.12.2009 Puls Biznesu
Fiskus nie puści firm z torbami

Jarosław Królak porusza problem domiaru, który do niedawna rujnował polskich przedsiębiorców. Okazuje się, że przepis, na podstawie którego podatnik nie płaci domiaru, (kiedy nie zgadza się z decyzją Urzędu Skarbowego i odwołuje się) okazał się zbawienny dla niejednej firmy.
„W pierwszym półroczu 2009 r. nie zostało natychmiast wykonanych aż 95 proc. z 38 tys. decyzji pokontrolnych. Dzięki temu podatnicy sporo zaoszczędzili. Nie musieli od ręki wyłożyć aż 563 mln zł. Fiskus "wyrwał" tylko 111 mln zł, podczas gdy w całym 2008 r. — aż 1,6 mld zł! (w 2007 r. — 1,7 mld zł).”

 

03.12.2009 Rzeczpospolita
Księgi albo zbyt jawne, albo nazbyt ukryte

Jak informują nas Michał Kosiarski i Renata Krupa-Dąbrowska obecnie w Polsce funkcjonuje 347 wydziałów ksiąg wieczystych (prowadzą je sądy rejonowe). Już 70 proc., czyli 243, zostało objęte informatycznym systemem zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych. Jednak nie  wszystkie nieruchomości w Polsce mają księgi wieczyste, nawet te stare.
Informatyzacja ksiąg wieczystych pociąga za sobą nieznane dotąd kłopoty. Autorzy artykułu opisują przypadek osoby, która na żądanie banku poprosiła o odpis z księgi wieczystej garażu będącego odrębnym lokalem. Otrzymała nie tylko te informacje, ale także spis danych wszystkich mieszkańców budynku i informacje o zadłużeniach, jakie posiadają.
To nie jedyne wady. Inne to odpisy, które mają po kilkaset stron albo ich nieczytelność. „Osobie, która wcześniej nie miała tego dokumentu w ręku, trudno znaleźć interesujące ją informacje, np. czy nieruchomość jest wolna od obciążeń czy nie.” – twierdzi Małgorzata Kluziak, prezes Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów. Do tego duży problem mają ci, którzy chcą wiedzieć cos więcej na temat przeszłości działki. Odpisy są wydawane według ostatniego stanu wpisów, natomiast odpisy z danymi wykreślonymi mogą uzyskać jedynie osoby, których te wpisy dotyczą.

 

26.11.2009 Gazeta Wyborcza Stołeczna, Rzeczpospolita
Uwłaszczenie klubu sportowego Warszawianka

Dzienniki podejmują temat uwłaszczenia klubu sportowego Warszawianka w 1992 r. na majątku należącym do gminy Centrum. Ostatnie kłopoty finansowe klubu (zaległości w płaceniu miastu za użytkowanie wieczyste ok. 2,2 mln zł) spowodowały, że zaczął on wyprzedawać działki. Jedną zajął apartamentowiec, na kolejnych mają powstać hotele. Ratusz złożył do sądu pozew o zwrot gruntów, które nadal są w gestii klubu, bo odkrył wady prawne w umowach sprzed lat.
10 września sąd wydał precedensowy wyrok i unieważnił z powodów formalnych wszystkie akty notarialne. Prezes Warszawianki Ryszard Fijałkowski zapowiedział odwołanie i straszy 10 milionowym odszkodowaniem, które miasto będzie musiało zapłacić klubowi. 

 

26.11.2009 Rzeczpospolita
Warszawiacy zapłacą więcej za grunty i budynki

Już znamy wysokość stawek podatków lokalnych, m.in. podatku od nieruchomości, które będą obowiązywać w Warszawie w 2010 roku. Warszawscy radni uchwali, że wysokość podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie o 3 grosze - do 77 groszy za metr kwadratowy powierzchni bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Także o 3 grosze wzrośnie stawka podatku od budynków mieszkalnych, która w 2010 roku wynosić będzie 65 groszy za metr kwadratowy. Natomiast wysokość podatku od powierzchni, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, wyniesie 20,51 zł m2 (70 gr więcej niż przed rokiem).
Ta sama informacja w Trybunie opatrzona została tytułem Dojenie warszawiaków, a w Fakcie Radni bronią swoich stołków a nam podnoszą podatki.

 

24.11.2009 Puls Biznesu
Singiel też rodzina

Rząd zamierza objąć programem „Rodzina na swoim” osoby samotne, pod warunkiem, że powierzchnia mieszkania nie przekroczy 50 mkw. Największy wybór mieszkań dla singli ma Poznań (16 proc. dostępnych mieszkań). Jest to związane z limitami maksymalnych cen objętych dopłatą.

 

24.11.2009 Rzeczpospolita
Banki dały więcej na mieszkania

Najnowsze dane NBP pokazują, że październik to drugi miesiąc wzrostu wartości kredytów hipotecznych w złotych (ponad 2 mld zł). Obecnie większość kredytobiorców wybiera rodzimą walutę. Taki wynik w przyroście zadłużenia, złoty miał ostatnio w październiku 2007 r. Jak można się spodziewać – spada wartość zaciąganych kredytów w walucie obcej. Kredyty w euro, na które w II kwartale tego roku przypadało zaledwie 5 proc. nowo udzielanych, w III kwartale przekroczyły już 11 proc. – wynika z danych Związku Banków Polskich (opublikowanych przez „Rzeczpospolitą”: "Euro pokonuje franka w kredytach hipotecznych").

 

24.11.2009 Rzeczpospolita
Banki dały więcej na mieszkania

Najnowsze dane NBP pokazują, że październik to drugi miesiąc wzrostu wartości kredytów hipotecznych w złotych (ponad 2 mld zł). Obecnie większość kredytobiorców wybiera rodzimą walutę. Taki wynik w przyroście zadłużenia, złoty miał ostatnio w październiku 2007 r. Jak można się spodziewać – spada wartość zaciąganych kredytów w walucie obcej. Kredyty w euro, na które w II kwartale tego roku przypadało zaledwie 5 proc. nowo udzielanych, w III kwartale przekroczyły już 11 proc. – wynika z danych Związku Banków Polskich (opublikowanych przez „Rzeczpospolitą”: "Euro pokonuje franka w kredytach hipotecznych").

 

23.11.2009 Rzeczpospolita
Deweloper pod lupą pośrednika.

Pod tym intrygującym tytułem Aneta Gawrońska omawia sytuację, w której pośrednicy nieruchomości sprzedają całe osiedla zbudowane przez deweloperów. Deweloperom opłaca się oddać renowowanym firmom pośrednictwa swoje inwestycje do sprzedaży zamiast organizować od podstaw biuro marketingowe. „Renomowane biuro pośrednictwa daje deweloperom dużą wartość dodaną, jaką jest uwiarygodnienie inwestora w oczach klienta.” Szczególnie ważne jest to w przypadku nieznanych inwestorów, którzy prześwietleni przez pośredników, mogą być potem śmiało przez nich polecani. Sprawdzane są pozwolenia na budowę i inne istotne dokumenty.  Pośrednicy ingerują również w przypadku, gdy umowa przedwstępna stawia którąkolwiek ze stron umowy w korzystniejszej sytuacji. Dodatkowo – cena podana przez dewelopera jest obowiązująca. Pośrednik zwykle dostaje prowizję od dewelopera.

 

23.11.0209 Rzeczpospolita
Domy staniały, ale i tak nie ma nabywców

Anna Sielanko relacjonuje dane  barometru „Rz”, dotyczące domów. W ciągu roku ceny wywoławcze domów spadły o ok. 2 proc. Wciąż dużo jest oglądających, mało zaś nabywców, dlatego sprzedający czekają na kupców średnio przez rok czy półtora roku. Nadal warto się targować - obniżki przy transakcjach wynoszą od 10  do 15 proc.

 

21.11.2009 Gazeta Wyborcza Wrocław
Nieruchomości podrożeją, niestety

twierdzi Jacek Kulesza, który relacjonuje wnioski po debacie, jaka miała miejsce we wrocławskiej redakcji Gazety Wyborczej. Twierdzi, że jej uczestnicy uznali, że kryzys się już skończył, co spowoduje niebawem wzrost cen nieruchomości ponieważ zmniejszy się podaż mieszkań. Jeden z uczestników spotkania, Marek Kończak, ekspert rynku nieruchomości, powiedział, że na wrocławskim rynku można mówić nie o kryzysie, a raczej o stabilizacji. Deweloperzy powoli wyprzedają skończone inwestycje, dużo ostrożniej podchodzą do nowych, dlatego też nieruchomości do kupienia będzie mniej. Przybędzie za to kupców z uwagi na rozluźnienie polityki kredytowej banków, co już możemy obserwować.

 
13.11.2009 Gazeta Prawna
Sprzedaż majątku firmy to działalność gospodarcza

Michał Adamiecki opisuje przypadek podatniczki, która zwróciła się do ministra finansów z prośbą o potwierdzenie, że przychód ze sprzedaży nieruchomości, która nie jest już wykorzystywana w działalności gospodarczej, zostanie opodatkowany zryczałtowanym 10-proc. podatkiem dochodowym. Minister nie zgodził się z podatniczką i orzekł, że sprzedaż nieruchomości, która była wykorzystywana w firmie mimo niewpisania jej do ewidencji środków trwałych, opodatkowana jest jak przychód z działalności gospodarczej. To samo potwierdził sąd administracyjny, do którego odwołała się zainteresowana.

 

13.11.2009 Dziennik Gazeta Prawna Forsal
Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym

Komisja Przyjazne Państwo pracuje nad zmianami w prawie upadłościowym i naprawczym, dzięki którym Bankrut nie będzie musiał oddać mieszkania. Dotyczy to tych konsumentów, którzy zgłoszą upadłość na skutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności.„Autorzy zmian liczą na to, że umożliwią one większej liczbie osób ogłaszanie upadłości. Dziś bowiem konsumenci boją się ogłaszania upadłości, nawet jeżeli mają poważne problemy finansowe, gdyż nie chcą tracić swoich mieszkań".

 

12.11.2009 Dziennik Gazeta Prawna Forsal
Deweloperzy zdzierają z każdego klienta 25 proc. marży

 – grzmi Roman Grzyb, który twierdzi, że mimo obniżek cen mieszkań deweloperom marże nie spadają. Zarabiają na obniżkach kosztów materiałów budowlanych i robocizny, a także na niższych kosztach cen gruntów. 


09.11.2009 Rzeczpospolita
Dwa poziomy w niełasce klientów

Dorota Kaczyńska przygląda się popytowi na dwupoziomowe mieszkania, które do niedawna stanowiły pewną atrakcję dla klientów. Teraz deweloperzy obserwują spadek zainteresowania takimi lokalami, dlatego coraz mniej ich powstaje. Dotąd mieściły się z reguły na ostatnich kondygnacjach budynków, w segmencie bardzo drogich nieruchomości.


06.11.2009 Rzeczpospolita

Leniwy Sejm wstrzyma wykup mieszkań

Renata Krupa-Dąbrowska informuje, że od nowego roku nie będzie wykupu mieszkań lokatorskich i własnościowych. Przepisy  obowiązujące od ponad dwóch lat przestają obowiązywać z końcem 2009 r.
W grudniu 2008 r. Trybunał Konstytucyjny uznał uregulowania w sprawie przekształceń za niekonstytucyjne. Dał jednak czas spółdzielniom na dokończenie przewłaszczeń na obecnych zasadach, a ustawodawcy na przygotowanie nowych przepisów.
Rząd przygotował nowe rozwiązanie, które przewiduje, że sami spółdzielcy na walnym zgromadzeniu ustalą (2/3 głosów), czy trzeba wnieść dodatkową opłatę. Jeśli taka uchwała nie zostanie podjęta, wykup dalej może wynosić nominalną kwotę umorzenia kredytu. Niestety Sejm nie podjął dotąd żadnych działań w celu wprowadzenia w Zycie nowelizacji.
W artykule wypowiada się Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury, który optymistycznie zakłada, że parlament zdąży uchwalić przed 1 stycznia 2010 r. rządową propozycję zmian ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zwraca uwagę na zapis w nowym projekcie, który stanowi, że wszystkie wnioski o przewłaszczenie złożone do 30 grudnia 2009 r. będą rozpatrywane przez spółdzielnie na obecnych zasadach.

 

06.11.2009 Forsal.pl
Polscy emigranci napędzają naszą gospodarkę

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej ma ekonomiczny wymiar w postaci zasilania Polski przez rodaków pracujących poza granicami kraju. Powołując się na „Rzeczpospolitą” portal Forsal.pl informuje, że Polacy zarobili za granicą przez ostatnie pięć lat 125 mld euro. W ubiegłym roku ponad dwa miliony Polaków pracujących za granicą zarobiło ponad 33 miliardy euro – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie firmy Euro-Tax.pl. Jedną szóstą tej kwoty przekazali rodzinom w kraju.
Na podstawie danych z Narodowego Banku Polskiego szacuje się, Polacy przesłali do kraju 20,6 mld euro (lata 2004 – 2008). Rekordowy pod tym względem był 2007 r., kiedy napłynęło blisko 5,4 mld euro. Pod względem skali zagranicznych przekazów od rodaków Polska lokuje się w światowej czołówce. Trzeba dodać, że NBP nie uwzględnia gotówki przywożonej do kraju podczas odwiedzin.

 

04.11.2009 Dziennik Polski Nieruchomości
Licencje zawodowe pośredników

Danuta Orlewska zajęła się niezwykle gorąca kwestią licencji zawodowych pośredników, zarządców i rzeczoznawców, stwierdzając definitywnie w tytule - Licencje zawodowe nie będą zlikwidowane.
Z uwagi na  konieczność dostosowania prawa polskiego do unijnego przed końcem 2009 roku, w związku z wprowadzeniem dyrektywy o usługach na rynku wewnętrznym istniało zagrożenie likwidacji licencji zawodowych tych trzech grup zawodowych, ponieważ mogły zostać potraktowane jako ograniczenie wejścia do zawodu, nie zaś jako potwierdzenie kwalifikacji zawodowych.
Oto co na ten temat mówi cytowany w artykule Paweł Piotr Duciak, naczelnik Wydziału Wyceny i Rynku Nieruchomości w Ministerstwie Infrastruktury: „Staramy się, by wdrażanie dyrektywy usługowej nie spowodowało negatywnych konsekwencji dla funkcjonowania polskiego rynku nieruchomości w postaci likwidacji systemu uprawnień licencji zawodowych. Uznajemy, że polskie uprawnienia i licencje zawodowe są potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych posiadanych przez osoby, które je mają, a nie licencją na wykonywanie działalności gospodarczej, jak czasami jest to mylnie rozumiane i interpretowane. Projekt zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami, który będzie dołączony do ustawy o działalności usługowej, czyli wdrażającej dyrektywę o swobodzie świadczenia usług, nie przewiduje likwidacji licencji. Są natomiast plany likwidacji niektórych zapisów dotyczących przedsiębiorców, np. rezygnacji z obowiązku ubezpieczania się przedsiębiorców z zakresu zarządzania, pośrednictwa czy szacowania nieruchomości, przy pozostawieniu obowiązku ubezpieczania się przez same osoby wykonujące te zawody. Trzeba jednak pamiętać, że gospodarzem procesu legislacyjnego jest Ministerstwo Gospodarki i ono prowadzi prace związane z implementacją dyrektywy.”

 

04.11.2009 Rzeczpospolita
Rusza sieć informacji przestrzennej

Renata Krupa-Dąbrowska informuje o pojawieniu się w Internecie geoportalu, katalogu z adresami wszystkich dostępnych baz danych o przestrzeni, również o nieruchomościach. Jest to o tyle atrakcyjne, że bez wychodzenia z domu możemy otrzymać informację o interesującej nas działce. Patronem strony jest główny geodeta kraju.
Na stronie geoportalu czytamy:
„(…) Głównym celem projektu GEOPORTAl 2 jest rozwój krajowej infrastruktury informacji przestrzennej w celu udostępnienia obywatelom, przedsiębiorcom oraz administracji publicznej informacji przestrzennej z rejestrów georeferencyjnych i związanych z nią usług istotnych między innymi dla prowadzenia działalności gospodarczej, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, zarządzania.
Projekt zapewni integrację i harmonizację usług oraz informacji przestrzennej poprzez wykorzystanie rejestrów referencyjnych/bazowych a także koordynacje działań zgodnie z modelem infrastruktury informacyjnej państwa oraz założeniami dyrektywy INSPIRE. Krajowa infrastruktura informacji przestrzennej będzie częścią infrastruktury informacji przestrzennej w Unii Europejskiej, spełniając wymogi dyrektywy INSPIRE oraz przepisów wykonawczych UE, a także projektowanej ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej.”

 

03.11.2009 Gazeta Prawna
W tym roku kredyty mieszkaniowe z dopłatą będą kosztowały budżet państwa 108 mln zł

Ministerstwo Infrastruktury chce, by system dopłat do kredytów mieszkaniowych zastąpić mechanizmem pomocy dla deweloperów, którzy korzystaliby z gwarancji państwa na kredyty budowlane. Zdaniem ekspertów, MI niepotrzebnie chce zmienić coś, co dobrze funkcjonuje.
W nowym systemie osoba chcąca kupić mieszkanie od dewelopera nie będzie się kontaktowała z bankiem. Deweloper za pomocą kredytu z gwarancją państwa postawi budynek, a klient wpłaci mu 30 proc. wartości mieszkania i tym samym nabędzie prawo do zamieszkiwania w tym lokalu. Przez kolejne 10 lat będzie musiał spłacić pozostałą część należności za mieszkanie.
Deweloperzy obawiają się, że nowy system może być za drogi dla przeciętnej rodziny. Jak twierdzi Ryszard Matkowski, były wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast – dopłaty do kredytów dla deweloperów mogą kosztować państwo wielokrotnie więcej niż obecnie stosowane dopłaty w ramach programu „Rodzina na swoim”.
Wielu deweloperów rozpoczęło nowe inwestycje, dostosowując je do limitów obowiązujących w programie. Teraz może się zdarzyć i tak, że nie będzie chętnych na ich mieszkania.
Eksperci rynku nieruchomości twierdzą, że obecny program Rodzina na swoim nie jest drogi dla budżetu – wyniesie 108 mln zł. W związku z tym kredyty hipoteczne w bankach wzięło 35,6 tys. osób na 5,7 mld zł. „Tylko w tym roku (według danych z końca października) banki udzieliły 4,4 mld zł kredytów z dopłatami. Kosztowało to budżet państwa 54,7 mln zł, a pożyczki dostało prawie 25,5 tys. osób. Zestawiając to z liczbą mieszkań oddanych w tym roku do użytku (do końca sierpnia prawie 115 tys.), okazuje się, że prawie co czwarte mieszkanie mogło być kupione za pożyczkę z dopłatą.”

 

02.11.2009 Rzeczpospolita
Chcesz prowadzić firmę w mieszkaniu, zawiadom spółdzielnię

Zofia Jóźwiak omawia problem prowadzenia firmy w lokalu spółdzielczym. Okazuje się, że nie każdy może prowadzić swój biznes bez zgody spółdzielni. Przedsiębiorca musi ją uzyskać wtedy, gdy jest to związane ze zmianą sposobu korzystania lub przeznaczenia lokalu bądź jego części. Co innego jednak rejestracja działalności pod adresem zamieszkania. W tym wypadku pisemna zgoda spółdzielni nie jest konieczna.
Jednak w każdym przypadku spółdzielnia powinna być powiadomiona przez przedsiębiorcę o prowadzeniu firmy w danym lokalu ponieważ wiąże się to wyższą opłatą za użytkowanie lokalu.  Spółdzielnie motywują to np. korzystaniem z windy przez klientów, a także wyższym niż dla lokali mieszkalnych podatkiem od nieruchomości, który spółdzielnia wpłaca do gminnej kasy.
„Często, choć nie zawsze, zasady ustalania wysokości opłat dla domowych przedsiębiorców znajdują się w statutach i regulaminach spółdzielni. Mogą one różnicować zakres i sposób uiszczania miesięcznych opłat związanych z eksploatacją i naprawami w zależności od tego, czy spółdzielcy zaspokajają tylko swoje potrzeby mieszkaniowe, czy też w lokalu lub jego części prowadzą działalność gospodarczą. Przy ustalaniu wysokości miesięcznych opłat bierze się pod uwagę przede wszystkim zajmowaną przez przedsiębiorcę powierzchnię użytkową lokalu.”

 

30.10.2009 Gazeta Prawna
Tylko dwa miesiące na legalizację samowoli

Arkadiusz Jaraszek podaje konkrety – najwcześniej na jesieni 2010 r. wejdą w życie przepisy o bezpłatnej legalizacji samowoli, a nowelizacja prawa budowlanego, która przyznała im takie uprawnienia, przewiduje, że mają oni na to czas do końca 2010 roku. Czyli na legalizację zostają dwa miesiące. Wszystko przez zaskarżenie nowelizacji przez Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego i przez długi termin na rozprawę wyznaczony przez Trybunał.

 

28.10.2009 Forsal.pl
Słabnie optymizm polskich konsumentów

Według najnowszego komunikatu GUS, w  październiku 2009 r., po sześciu miesiącach systematycznej poprawy, odnotowano niewielkie pogorszenie nastrojów konsumenckich polskiego społeczeństwa, co w najbliższej przyszłości może spowodować spadek wydatków konsumenckich.
"Utrzymały się na niezmienionym poziomie lub zmieniły się nieznacznie oceny dotyczące osiągniętych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych (w ostatnich 12 miesiącach) oraz możliwości zaoszczędzenia pieniędzy (w najbliższych 12 miesiącach). Pogorszenie dotyczy ocen zmian w sytuacji gospodarczej kraju (zarówno osiągniętych w ostatnich, jak i oczekiwanych w najbliższych 12 miesiącach) oraz oczekiwanych zmian w poziomie bezrobocia (w najbliższych 12 miesiącach)".

 

28.10.2009 Gazeta Wyborcza
Państwo częściowo oddłuży spółdzielców

Dnia 21 października Sejm przyjął nowelizację ustawy "o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych (...)", dzięki której od 1 stycznia 2010 r. państwo umorzy połowę odsetek blisko 100 tys. rodzin spłacających tzw. stare kredyty spółdzielcze. Chodzi o  kredyty zaciągnięte przez spółdzielnie mieszkaniowe jeszcze w latach 80. Lokatorzy spłacają tego typu kredyt według tzw. normatywu – obecnie 2,9 zł za m kw. mieszkania miesięcznie.
Teraz niespłacone odsetki wykupi od banków państwo, dzięki czemu „lokatorzy będą bardziej zmotywowani do szybszej spłaty pozostałego długu ciążącego na ich mieszkaniach”.

27.10.2009 Rzeczpospolita
Skutki złego przepisu spadają na mieszkańców

Renata Krupa-Dąbrowska informuje, że niektóre spółdzielnie żądają zapłaty za wykup mieszkania, mimo że wcześniej umorzyły raty. Rzecznik praw obywatelskich uważa, że „spółdzielnie nie mogą obarczać swoich członków skutkami potknięć legislacyjnych ustawodawcy (Umorzenie uznane zostało przez Trybunał Konstytucyjny za przepis niekonstytucyjny). Co najwyżej mogą żądać odszkodowania od państwa na podstawie art. 4171 § 1 kodeksu cywilnego. Mówi on, że jeżeli szkoda została wyrządzona poprzez wydanie aktu normatywnego, jej naprawienia można żądać od Skarbu Państwa m.in. na drodze sądowej.”
Według Ministerstwa Infrastruktury, jeżeli istnieje spór na tym tle między spółdzielnią a jej członkiem, władny do jego rozstrzygnięcia jest jedynie sąd. Ewentualnie też swoich racji można dochodzić w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym, ale tylko gdy osoba, która się uwłaszczyła, jest członkiem spółdzielni.

 

26.10.2009 Rzeczpospolita
Więcej osób ogląda domy, ale tyko ogląda

Anna Sielanko zainteresowała się nowymi domami, które właśnie zaczynają pojawiać się jako oferty w biurach nieruchomości. Ich właściciele sprzedają je najczęściej z powodu kłopotów ze spłatą kredytów.
Jeżeli chodzi o kupujących, pośrednicy obserwują większe zainteresowanie domami, jednak liczba transakcji nie rośnie.  Banki nie są specjalnie zainteresowane w kredytowaniu takich inwestycji. Według barometru „Rz” domy w ciągu roku potaniały, średnio o 4 –5 proc. Zdaniem ekspertów ceny w najbliższym czasie nie będą rosły.

20.10.2009 Forsal.pl
Kolejna rekomendacja może zablokować rynek kredytowy

Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad tzw. rekomendację T, która może przynieść daleko idące skutki dla rynku kredytowego w Polsce. Rekomendacja T to sposób wyliczania zdolności kredytowej przez banki, w którym obciążenia z tytułu zobowiązań kredytowych gospodarstwa domowego nie mogą przekraczać 50 proc. jego dochodów.
Z szacunków przekazanych przez niektóre banki należące do Związku Banków Polskich (ZBP) wynika, że efektem wprowadzenia rekomendacji T w obecnej wersji może być ograniczenie sprzedaży niektórych produktów od 40% do 80% w zależności od segmentu klienta.
Proponowany przez Komisję Nadzoru Finansowego termin wdrożenia postanowień rekomendacji T to styczeń 2010 r. ZBP sugeruje raczej, by termin ten nie był krótszy niż 12 miesięcy od daty wejścia w życie rekomendacji T.

 

19.10.2009 Gazeta Wyborcza Stołeczna
Burmistrzowie tną wydatki na remonty kamienic w 2010 r.

Iwona Szpala zajęła się tematem łamania zapisów uchwał i instrukcji otrzymanych z ratusza przez burmistrzów niemal wszystkich dzielnic Warszawy. Dokładnie chodzi o pieniądze z podwyżek czynszów zarezerwowana na remont kamienic, które burmistrze wbrew uchwale Rady Warszawy i deklaracjom Hanny Gronkiewicz-Waltz  chcą przeznaczyć na łatanie dziury budżetowej czyli walkę z kryzysem.
„Wola to nie jedyne miejsce, w którym ekipa PO znalazła sposób na kryzys. Remonty chce ograniczyć większość dzielnic. Na liście są: Śródmieście, gdzie z 29,8 mln zł wpływów z czynszów (a wg obliczeń ratusza - 43,3 mln zł) na remonty zostało 12,3 mln zł, także Mokotów (z 36,7 mln zł zostaje 9,2 mln zł), Praga-Południe (z 26,5 mln zł - 12,6 mln zł) i Bielany (17,9 mln zł zostaje 7,1 mln zł). Cięcia zaproponowały też: Żoliborz, Bielany, Rembertów, Ursus, Targówek i Włochy. Grzegorz Okoński (PO) z zarządu Mokotowa tłumaczy, że ruch burmistrzów jest odpowiedzią na decyzje służb finansowych ratusza. - Skarbnik wprowadził kryzysowe limity w budżetach dzielnic na 2010 r. Ale wydatki zostały na takim samym poziomie. Żeby budżet się spinał, skądś te pieniądze brać musimy.”


15.10.2009 Gazeta Wyborcza Wrocław
Maciej Nowaczyk twierdzi, że
na rynku wrocławskich nieruchomości zaczął się ruch. „Klienci wracają do biur nieruchomości, banki chętniej przyznają kredyty, a deweloperzy, którzy jeszcze niedawno wstrzymywali budowy, zaczynają nowe. Rynek mieszkaniowy odbił się od dna”.  Klienci najczęściej pytają  o dwu, trzypokojowe mieszkania. Największy polski deweloper, wrocławski Gant rozpoczyna nowe inwestycje w Warszawie, Opolu, Gdańsku, Poznaniu i we Wrocławiu, dzięki przydzielonym przez banki kredytom.

Aż pięć banków wznowiło udzielanie kredytów hipotecznych bez wkładu własnego na 100 proc. wartości nieruchomości. Nie ma jednak nic za darmo. Wzięcie takiej pożyczki wiąże się z wyższą marżą banku i przymusem korzystania z dodatkowych produktów banku: posiadaniem w nim konta, karty kredytowej, lokaty czy ubezpieczenia.
Zdaniem ekspertów z wrocławskiego rynku, ceny mieszkań już nie będą spadać, więc jeśli ktoś planuje kupno mieszkania, teraz ten czas jest najwłaściwszy


13.10.2009 Rzeczpospolita
Prywatny adres zarządcy w Internecie to za wiele

Renata Krupa-Dąbrowska opisuje problemy dotyczące zbyt szczegółowych danych widniejących w rejestrze zarządców, pośredników i rzeczoznawców prowadzonym przez ministra infrastruktury, a umieszczonym w Internecie (art. 193 ustawy o gospodarce nieruchomościami dokładnie określa, jakie powinny to być dane). Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra infrastruktury z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Po przeanalizowaniu zasadności skarg tych grup zawodowych uznał bowiem, że nie ma powodu, by podawać do publicznej wiadomości informacji dotyczących rodzaju wykształcenia (średnie, wyższe) czy adresu zamieszkania. Rejestr umieszczony w Internecie ma umożliwiać klientom jedynie zweryfikowanie kwalifikacji danego specjalisty.


13.10.2009 Rzeczpospolita
Czy wreszcie przełom w reprywatyzacji?

 – pyta w swoim artykule Łukasz Zalesiński. Okazuje się, że coraz więcej spadkobierców właścicieli ziemskich ma szanse odzyskać dawne majątki. Co prawda ustawy reprywatyzacyjnej, która była jednym ze sztandarowych pomysłów PO, jeszcze nie ma, ale po kilku wygranych przed spadkobierców sprawach, sytuacja rysuje się w coraz jaśniejszych barwach.
„Dziś o niezgodności konfiskaty z dekretem z 1944 r. orzekają kolejno wojewoda, minister rolnictwa, wreszcie sądy administracyjne. Jednak urzędnicy nierzadko ignorowali decyzje sądów bądź w nieskończoność odwlekali wprowadzenie ich w życie. Spadkobiercy dochodzą też swoich praw w sądach cywilnych. One jednak często zawieszają postępowania, czekając na decyzję ministra.”


13.10.2009 Gazeta Wyborcza wydanie lokalne
Budujemy drugą linię metra! Skarga Chińczyków odrzucona

Stołeczna donosi, że nie ma już żadnych przeszkód, żeby podpisać kontrakt z włosko-tureckim konsorcjum wybranym w kwietniu do budowy drugiej linii metra. Dzisiaj odbyła się  ostatnia rozprawa w sprawie odwołania China Overseas Engineering Group dotyczącego przetargu.



13.10.2009 Gazeta Wyborcza wydanie lokalne
Ratusz sięga do kieszeni warszawiaków

Małgorzata Zubik informuje, że wzrasta opłata domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach oraz w kamienicach, których działki pod budynkami mają status wieczystego użytkowania.
Stawki mogą różnić się od siebie nawet w ramach tej samej dzielnicy. Autorka przytacza przykłady różnic między trzema właścicielami 50-metrowych mieszkań w Śródmieściu: „Ten w domu stojącym na działce o powierzchni 1,1 tys. m kw. przy ul. Zamenhofa zapłaci 700 zł. Inny w budynku przy ul. Piekarskiej zajmującym teren o powierzchni 3,3 tys. m kw. - 1,3 tys. zł. Mieszkaniec kamienicy na ul. Flory - jeszcze więcej, bo 2 tys. zł (choć grunt pod kamienicą ma tylko 300 m kw.)”.
Grunt w Śródmieściu zdrożeje najbardziej, ponieważ ostatnia aktualizacja miała miejsce w 1993 r. „Na Pradze po zeszłorocznych podwyżkach właściciel mieszkania przy ul. Jagiellońskiej musi zapłacić 1484 zł zamiast 524 zł. Na Bródnowskiej i Kowieńskiej nowa opłata to 1262 zł (zamiast dotychczasowych blisko 800 zł).” Podwyżki obejmą również wybrane domy na Woli i Mokotowie.
Autorka artykułu podaje sposób, jak tych opłat uniknąć. Jest to zamiana użytkowania wieczystego na własność, gdzie można skorzystać z bonifikaty 60-proc. od opłaty za przekształcenie. Radni uchwalili też 1 proc. zniżki za każdy rok użytkowania gruntu. Maksymalnie bonifikata może sięgnąć 95 proc.


12.10.2009 Rzeczpospolita

Zmiany w warunkach technicznych budynków

Renata Krupa-Dąbrowska informuje o kolejnej zmianie w nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który jest aktualnie w trakcie konsultacji społecznych. Mały budynek będzie można dobudować do dużego, czego nie można było robić od 7 lipca 2009 r.
Zgodnie z propozycją Ministra Infrastruktury będzie można dobudowywać do siebie budynki o różnych gabarytach, wystarczy, że będą one do siebie przylegały chociaż w jednym punkcie.


06.10.2009 Gazeta Prawna Arkadiusz Jaraszek

Właściciele domów wybudowanych bez pozwoleń mają możliwość ich legalizacji

W życie wszedł właśnie wyrok Trybunału Konstytucyjnego właściciele dotyczący  nielegalnie wybudowanych domów na działkach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Ich właściciele mają możliwość ich zalegalizowania.
Nowe przepisy zrównują sytuację inwestorów, którzy posiadają działki objęte miejscowymi planami zagospodarowania, i tych, których działki pozbawione są takich planów. Do tej pory traktowani byli oni odmiennie.
Inwestorzy, którzy występowali o legalizację samowoli położonej na działkach objętych planami zagospodarowania, nie mieli problemów z ich zalegalizowaniem, gdyż bez większego trudu mogli uzyskać zaświadczenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami planu.


02.10.2009 Rzeczpospolita Jakub Bołtowicz

Nie każdy otrzyma zaświadczenie

Autor ustala, kto konkretnie może otrzymać wypis z ewidencji gruntów i budynków zgromadzony w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym.
Prawo geodezyjne i kartograficzne określa w art. 24 ust. 3, że o wydanie takiego dokumentu mogą poprosić:
- właściciel lub osoby fizyczne i prawne, w których władaniu znajdują się grunty, budynki lub lokale będące przedmiotem wypisu;  podmioty publiczne lub niepubliczne, realizujące zadania publiczne na podstawie odrębnych przepisów albo na skutek powierzenia lub zlecenia, które związane są z gruntami, budynkami lub lokalami będącymi przedmiotem wypisu;  inne podmioty, które mają interes prawny związany z gruntami, budynkami lub lokalami będącymi przedmiotem wypisu.
Generalnie zaświadczenia takie mogą otrzymać podmioty, które mają w ich uzyskaniu interes prawny - interes prawny stanowi kategorię prawną, która musi wynikać z przepisów prawa materialnego kształtującego i chroniącego zakres praw i obowiązków prawnych danego podmiotu (orzeczenie wydane 20 stycznia 2009 r. przez Naczelny Sąd Administracyjny (I OSK 228/08).


30.09.2009 Rzeczpospolita Magdalena Kozmana
Ceny ziemi rolnej w Polsce rosną w zawrotnym tempie

86 tys. zł za hektar to nowy rekord jeżeli chodzi o transakcje rolne. Najdroższe w Europie są działki na Kujawach. 
Ziemia rolna będzie coraz droższa ponieważ jest jej coraz mniej. A obecnie rolnicy chętnie kupują ziemię z uwagi na kredyt z dofinansowaniem państwa oprocentowanym na 2 proc., do którego mają dostęp jedynie do końca tego roku.
„W transakcjach prywatnych średnia cena hektara przekroczyła 17 tys. zł, w ANR – 15,6 tys. zł, co stanowi wzrost o 32 proc. w stosunku rocznym. W województwie śląskim hektar ziemi zdrożał średnio o 75 proc. Tylko w województwach małopolskim, świętokrzyskim i lubuskim ziemia traciła na wartości.– Jeśli ktoś chce w danym miejscu zakupić ziemię, to nie interesują go już inne tereny. W regionach, gdzie rolnicy powiększają gospodarstwa, ziemia drożeje najszybciej – ocenia prof. Alina Sikorska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.”


30.09.2009 Rzeczpospolita Renata Krupa-Dąbrowska
Nie ma opłaty, gdy wycena jest nieważna

Autorka przywołuje przypadek człowieka, który chciał sprzedać działkę przed upływem pięciu lat od uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym gmina zażądała od właściciela opłaty planistycznej w wysokości 5112 zł, czyli 30 proc. wzrostu wartości tej nieruchomości. A to dlatego, że gmina uchwaliła nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w efekcie czego wzrosła wartość działki (wcześniej była to działka rolna, później budowlana).
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał jednak, że właściciel działki nie będzie musiał płacić renty planistycznej, ponieważ zdezaktualizował się operat szacunkowy, który posłużył do wymierzenia renty planistycznej. 


29.09.2009 Gazeta Wyborcza Dariusz Brzostek
Rząd wycofuje się z realizacji niektórych projektów na Euro 2012

Na Euro 2012 powstanie jedynie Stadion Narodowy, a nie jak planowano poprzednio Narodowe Centrum Sportu. Tak wynika z rozporządzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Nie zdążymy z drugą linią metra, z wielopoziomowym parkingiem przy Stadionie Śląskim (to rezerwowy obiekt na Euro2012),  z areną w Gdańsku (zmieniona koncepcja budowy parkingów i połączeń komunikacyjnych pomiędzy nimi a stadionem), z budową nowego kolektora sanitarnego w Gdańsku i innymi  tego typu inwestycjami,  mającymi ułatwić życie kibicom. Zamiast budowy nowego dworca kolejowego w Katowicach powstanie "Wielofunkcyjne, Zintegrowane Centrum Komunikacyjno-Handlowe", a w Warszawie zmodernizowana zostanie trasa tramwajowa od Dworca Wileńskiego do Ronda Waszyngtona. Zakupionych zostanie 30 tramwajów niskopodłogowych.


Opracowała: Agnieszka Herman

 ______________________________________________________________
Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami
Aleje Ujazdowskie 22 lok. 8, 00-478 Warszawa
http://www.wspon.org.pl

Tel. 22 625-20-75, Faks 22 629-35-29

 

Polecane strony:

                                                                                 Kontakt do Jartom >>>

Logistyka - informacje dotyczące logistyki w magazynie

Maxima Industrial Park - nowo budowany park magazynowo - produkcyjny pod Warszawą, w rejonie Płońska.

Hale w Krakowie i okolicach - informacje o nowych, samodzielnych halach oraz powierzchniach magazynowych w parkach dystrybucyjnych.

Park Magazynowy w Warszawie na Żeraniu - informacje o jednym z najatrakcyjniejszych parków logistycznych w Warszawie, 

Teren Inwestycyjny w Teresinie - informacje na temat oferowanej na sprzedaż działki znajdującej się przy samej trasie Warszawa - Poznań.

Teren Inwestycyjny w Duchnicach k/Ożarowa Mazowieckiego - szczegóły dotyczące terenu pod budowę magazynu.

Strona z ofertami nieruchomości komercyjnych do wynajęcia oraz na sprzedaż agencji nieruchomości Jartom - powierzchnie do wynajęcia w parkach logistycznych w całej Polsce, największych deweloperów takich jak ProLogis, Panattoni, Segro. Nowoczesne parki logistyczne Pointpark, Logistic City, Tulipan, Pruszków Industrial Project, Maxima Industrial Park, Żerań Park Warszawa II, Alliance Logistic Center, Poland Central Piotrków, Millennium Park.

                                                         Kontakt do Jartom >>>

 

 



SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Informacje z rynku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
2006 - 2024 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt