Strona główna    O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje o nowych inwestycjach w nieruchomości
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

Odszkodowanie za rezerwację gruntu

2007-08-17
Odszkodowanie za rezerwację gruntu

Jak informuje "Gazeta Prawna", gminy mogą być zmuszone do płacenia wysokich odszkodowań właścicielom tych gruntów, które zostały zarezerowowane pod inwestycje publiczne. Realna możliwość dochodzenia przez właścicieli od gmin odszkodowań za ograniczenie możliwości korzystania z własności pojawiła się po tym, jak Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał już drugi wyrok w podobnej sprawie. ETPC orzekł, iż obowiązujące przed 2003 rokiem polskie przepisy regulujące zasady tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego nie tylko ograniczały prawo właścicieli do realizacji inwestycji na własnych nieruchomościach, ale ograniczały również swobodne korzystanie przez nich z prawa własności, uniemożliwiając m.in. sprzedaż gruntów. Tym samym przepisy te naruszały art. 1 protokołu nr 1 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Jak czytamy w GP, dzisiaj sytuacja właścicieli nieruchomości jest już znacząco lepsza - ustawa o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym z 2003 r. (Dz.U. nr 80, poz. 717 z późn. zm.) przyznaje im prawo do odszkodowania za poniesioną szkodę. Gmina może również wykupić nieruchomość lub jej część albo zaoferować nieruchomość zamienną.
GP szacuje, że wielu gminom może z tego powodu grozić katastrofa finansowa.

Gazeta Prawna, 2007-8-17


W sprawach najmu, zakupu lub budowy hal:

Zadzwoń:
+48 502 ... zobacz numer
Kamila Branecka
Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu

kbranecka@jartom.pl

<< powrót do listy artykułów

SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Aktualności rynkowe
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
Nowy obiekt koło Warszawy
2006 - 2019 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt