Strona główna    O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

Raport Jartom: Rynek powierzchni magazynowo – produkcyjnej. Wiosna 2010

2010-04-26
Raport Jartom: Rynek powierzchni magazynowo – produkcyjnej. Wiosna 2010Raport Jartom: Rynek powierzchni magazynowo – produkcyjnej.
Wiosna 2010


Czynsze będą rosnąć. Rejony najatrakcyjniejsze dla inwestorów.

Najwyższe czynsze za lokale magazynowe notowane są w Warszawie, gdzie osiągają w najatrakcyjniejszych lokalizacjach i w nowych obiektach poziom   5,7 euro za mkw. plus wszelkie opłaty.   Tak wysokie czynsze dotyczą najemców wynajmujących powierzchnie nie większe niż 1500 mkw. Najniższe czynsze występują w rejonach peryferyjnych wielkich aglomeracji, a więc w takich lokalizacjach jak Piotrków Trybunalski, Teresin i są na poziomie ofertowym 2,7 - 3,2 euro za mkw. Ubiegłoroczne zahamowanie aktywności wśród deweloperów przekłada się obecnie na systematyczne zmniejszanie się dostępnej wolnej powierzchni. Jeśli stabilna absorpcja podaży utrzyma się, czynsze powinny zacząć wzrastać już w kolejnym kwartale. Zwykle odpowiada to dynamice popytu, która zwiększa się w drugiej połowie roku.

Już tylko pobieżny przegląd transakcji zawartych przez Jartom w pierwszych trzech miesiącach 2010 pozwala na wytypowanie regionów cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem najemców. Rejony Warszawy i Górnego Śląska umocniły pozycję lidera, także dzięki gęstej infrastrukturze drogowej i kolejowej oraz dzięki temu, że są to wciąż największe rynki konsumenckie.Ożywienie na rynku będzie narastało wraz z postępującą absorpcją podaży. Należy pamiętać, że króluje tu bezwzględna zasada: kto pierwszy, ten lepszy i w obliczu spodziewanego niewielkiego szybkiego napływu nowych inwestycji, warto finalizować transakcje już teraz, gdy wybór spośród dostępnych pustostanów jest wciąż urozmaicony.

Wielkość i struktura popytu – czas na przemysł.

Eksperci Jartom szacują, że przebieg krzywej popytu, zarówno pod kątem dynamiki, jak i wartości, będzie zdecydowanie większy od tego z roku 2009. Popyt będzie się zbliżał do pułapu z roku 2008, ale z pewnością go nie osiągnie.

Tylko w pierwszym kwartale 2010 Jartom skutecznie doradzał przy wynajęciu 33 000 mkw. powierzchni. Doświadczenie uczy, że ilość wynajmowanej powierzchni zdecydowanie rośnie w drugiej połowie roku, należy zatem spodziewać się dużego przyrostu wolumenu wynajętych powierzchni.Według Jartom najważniejszym nowym trendem jest zdecydowane zwiększenie wynajmowanej powierzchni produkcyjnej w porównaniu z ilością wynajmowanej powierzchni magazynowej. Jest to bardzo korzystna zmiana świadcząca o tym, że po okresie likwidowania zakładów produkcyjnych w Polsce, inwestorzy znów wracają do naszego kraju ze swoim kapitałem lokując fundusze w inwestycje długoterminowe.

Zauważalne około 5 procentowe wykorzystanie hal na działalność związaną ze sportem i rozrywką wyniknęło z poszukiwania przez deweloperów i agencje nieruchomości nowych „rynków zbytu” na przełomie 2009 i 2010 roku.

Największym zainteresowaniem cieszy się powierzchnia produkcyjno - magazynowa w nowoczesnych parkach logistycznych, oferowana przez wiodących deweloperów. Są to obiekty, które cechują się nie tylko dużą funkcjonalnością i nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi, ale także estetyką, co niezwykle cenią sobie najemcy.

Czas rekordowych transakcji.

Rok 2010 na rynku nieruchomości magazynowych otwiera finalizacja transakcji rozpoczętych jeszcze w minionym roku. Agencja Nieruchomości Jartom zainicjowała nowy rok transakcją na 13 000 mkw. między fińskim koncernem Huhtamaki, światowym liderem w produkcji opakowań, a deweloperem Panattoni. Jest to jedna z tych nowoczesnych inwestycji typu built- to- suit, jakie obecnie są w centrum zainteresowania deweloperów. Umiejscowienie inwestycji – Czeladź na Górnym Śląsku – także wpisuje się w preferencje inwestorów, jeśli chodzi o lokalizację powierzchni produkcyjno - magazynowej.

Deweloper Panattoni zawarł kolejny rekordowy kontrakt built- to- suit, realizowany dla Tesco, dla którego powstanie największy w Polsce magazyn o powierzchni 57 000 mkw.

Oprócz wspomnianej transakcji, w Czeladzi także ten sam deweloper znalazł za pośrednictwem Agencji Jartom najemcę na magazyn spożywczy o powierzchni około 4000 mkw. – firmę „PPHU Specjał”, stałego klienta Agencji Jartom, który w połowie ubiegłego roku wynajął magazyn w Krakowie.

Prognozy.

Z racji tego, iż niewiele nowych obiektów jest obecnie w budowie, nawet
w lokalizacjach preferencyjnych, a i te najczęściej budowane są pod konkretne zamówienie, należy spieszyć się z finalizowaniem transakcji, gdyż rynek pustostanów będzie topniał. Niedecydowanych może zmotywować widmo rosnących od drugiej połowy roku czynszów, zwłaszcza w rejonie Warszawy i Górnego Śląska. Skorzystanie z usług Jartom gwarantuje wybór korzystnej oferty oraz sprawny proces finalizacji transakcji.


Informacje o autorze raportu.

Jartom – firma zajmująca się kompleksowym doradztwem w dziedzinie najmu, zakupu i budowy powierzchni magazynowych. Jartom zaufały takie firmy jak Colgate-Palmolive,   DHL, Ericsson, Huhtamaki Oyj, Pepsi Cola Bottlers, Polsat Cyfrowy czy Procter&Gamble w zakresie pozyskania powierzchni magazynowych lub produkcyjnych.


Jartom Nieruchomości
www.jartom.com
, 2010-4-26


Kontakt w sprawach najmu hal:
Zadzwoń:
+48 510 ... zobacz numer
Natalia Mika
Negocjator ds. Najmu
e-mail:
natalia.mika@jartom.pl


Zadzwoń:
+48 516 ... zobacz numer
Małgorzata Papaj
Manager ds. Najmu
e-mail:
mpapaj@jartom.plKontakt w sprawach zakupu lub budowy hal:

Zadzwoń:
+48 502 ... zobacz numer
Kamila Branecka
Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu
e-mail:
kbranecka@jartom.pl


<< powrót do listy artykułów

SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Informacje z rynku
 
 
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
Nowy obiekt koło Warszawy
2006 - 2020 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt