Strona główna    O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje o nowych inwestycjach w nieruchomości
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

Więcej magazynów niż mieszkań

2008-09-30
Więcej magazynów niż mieszkań

Bardziej opłacalne jest inwestowanie w biurowce i magazyny niż mieszkania - zauważają analitycy JARTOM (www.jartom.pl). Obecnie obserwujemy na rynku dwie nowe tendencje: zwiększenie zainteresowania deweloperów segmentem nieruchomości komercyjnych oraz zmniejszenie aktywności firm deweloperskich na polskim rynku inwestycji mieszkaniowych.


Jak wynika z raportu GUS („Informacja o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. I półrocze 2008 r.”), mamy do czynienia ze zmniejszeniem aktywności inwestorów na polskim rynku nieruchomości. We wspomnianym raporcie czytamy, iż: wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie dodatnim, ale niższym niż rok, czy dwa lata temu. (źródło: http://www.stat.gov.pl). Spadek liczby inwestycji spowodowany jest m. in. kryzysem na giełdzie amerykańskiej. Nie ma jednak powodów do obaw. Zdaniem ekspertów GUS w drugiej połowie 2008 r. będzie miał miejsce wzrost liczby zawieranych transakcji.


Interesującym zjawiskiem jest przesunięcie akcentu z segmentu mieszkaniowego na komercyjny. Największym zainteresowaniem na tym drugim rynku nieruchomości cieszą się powierzchnie biurowe do wynajęcia. Popyt na nie jest od dłuższego czasu bardzo duży. – Stawki czynszów są stosunkowo wysokie, ale na szczęście po znaczącym wzroście cen w 2007 r. ich poziom obecnie uległ ustabilizowaniu. – uspokaja Tomasz Branecki, prezes Agencji JARTOM (www.jartom.pl). Jednakże, stabilizacja cen, to nie to samo co ich obniżenie i dlatego niektórzy przedsiębiorcy zaczęli szukać biur nie tylko poza ścisłym centrum stolicy, ale nawet poza Warszawą. Dodatkową motywacją do tak ukierunkowanych działań są trudności w znalezieniu wolnej powierzchni. Taka sytuacja skłania deweloperów do inwestowania w budowę nieruchomości biurowych w miejscowościach podwarszawskich. Ze względu na znaczne zapotrzebowanie na biura można się spodziewać istotnego zwiększenia ich ilości w ciągu najbliższego czasu.

Dużą popularnością, oprócz powierzchni biurowych cieszą się także hale magazynowe. Korporacje deweloperskie motywowane chęcią zyskania większej, niż możliwej do uzyskania w sektorze mieszkaniowym płynności finansowej oraz rentowności chętnie kupują działki pod zabudowę tego rodzaju nieruchomości. Ze względu na zwiększające się zainteresowanie sektorem magazynowym w najbliższych latach planowane są nowe inwestycje w tym obszarze. O dobrej passie mogą więc mówić właściciele atrakcyjnie położonych działek pod zabudowę. Sprzedaż gruntu inwestycyjnego, na którym rozpocznie się budowa dużego magazynu lub centrum dystrybucyjnego, to lukratywny interes dla osoby, bądź firmy będącej w posiadaniu takiej posesji. Dodatkową zachętą dla deweloperów planujących inwestycję budowlaną stanowi zwiększająca się liczba gruntów z pozwoleniami na budowę lub ważnymi decyzjami o warunkach zabudowy. Pierwsze półrocze 2008 r. okazało się bardzo dobrym czasem dla segmentu hal magazynowych. Jak zauważa Tomasz Branecki z JARTOM: – W ciągu pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku odnotowano istotny wzrost liczby zawartych umów najmu. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na to, iż Warszawa pozostaje jedną z najważniejszych lokalizacji pod względem ilości wynajętej powierzchni magazynowej. – Oprócz stolicy, duża ilość magazynów znajduje się i powstaje w zachodniej oraz południowej części Polski. Są one usytuowane w takich miastach, jak: Gorzów Wielkopolski, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków i ich okolicach. Powierzchnie magazynowe zlokalizowane są także w Polsce Centralnej (np. w Łodzi), jak również w północnym rejonie kraju – w Szczecinie, Gdańsku oraz w bezpośredniej bliskości tych aglomeracji. Na szczególną uwagę zasługują m. in. takie ultranowoczesne parki logistyczne oraz obiekty magazynowe, jak: ProLogis Park Wrocław, hala magazynowa w Niepołomicach koło Krakowa, Panattoni Łódź, Tulipan Park Gliwice, Żerań Park Warszawa, czy Maxima Industrial Park. Duży popyt na tego rodzaju nieruchomości spotyka się z pozytywną odpowiedzią deweloperów, którzy postępują w myśl zasady, że popyt kształtuje podaż.

W najbliższej przyszłości koszty, jakie trzeba będzie ponieść w związku z najmem magazynu będę nieznacznie rosnąć. Wynika to z wysokich cen gruntów oraz nakładów finansowych związanych z budową. Przez ostatnie dwa lata można było zaobserwować proces systematycznego podnoszenia cen. Jednakże, zwiększenie ilości obiektów magazynowych powinno przyczynić się do zahamowania wzrostu stawek czynszu, a w przyszłości spowodować ich obniżenie – przewidują eksperci Agencji JARTOM.Agencja Jartom, 2008-9-29


W sprawach najmu, zakupu lub budowy hal:

Zadzwoń:
+48 502 ... zobacz numer
Kamila Branecka
Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu

kbranecka@jartom.pl

<< powrót do listy artykułów

SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Aktualności rynkowe
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
Nowy obiekt koło Warszawy
2006 - 2019 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt