Strona główna    O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

Zmiany w Prawie budowlanym - zgoda na urbanistyczną samowolkę

2009-02-19
Zmiany w Prawie budowlanym - zgoda na urbanistyczną samowolkę

Tomasz Branecki prezes Jartom Nieruchomości ostrzega, że zniesiona pod koniec zeszłego tygodnia, przez Sejm konieczność uzyskania pozwoleń na budowę niektórych obiektów otworzy następną furtkę firmom nie liczącym się z krajobrazem polskich miast. Może ponadto zwiększyć ryzyko i koszty inwestorów.

Pozwolenie na budowę stanowiło dla banku gwarancję prawną i techniczną wykonalności inwestycji. W przypadku jego likwidacji wzrasta ryzyko projektów, co może skutkować zwiększeniem restrykcyjności kredytowania hipotecznego. Zmieni się ponadto znacznie tryb rozpatrywania sporów. Na i tak trudnym polskim rynku nieruchomości zwiększy się znacznie ryzyko związane z obrotem wtórnym, obiektami powstałymi wg nowych przepisów.

Według Tomasza Braneckiego z Jartom najnowsze zmiany w prawie budowlanym powodują zmniejszenie kontroli organów administracji architektoniczno-budowlanej. Brak będzie konieczności uzyskania decyzji administracyjnej na realizację projektu budowlanego i rozszerzenie zakresu robót budowlanych niewymagających sporządzenia projektu budowlanego oraz oświadczenia dostawców mediów o zapewnieniu dostawy. Skutkować to będzie wzrostem ryzyka dla klientów finansujących inwestycje ze środków własnych lub kredytów bankowych oraz utratą kontroli ryzyka inwestycji. Organ nadzoru będzie miał 14 dni na skontrolowanie zakończonej budowy, przed dopuszczeniem do użytkowania. Zniknie nakaz rozbiórki budowli niezagrażających bezpieczeństwu. Obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę i zgłoszenia budowy zastąpiony został uproszczoną procedurą wpisu do rejestru robót budowlanych. Nowelizacja określa też listę budów, które nie wymagają rejestracji oraz tych, które pomimo rejestracji, nie muszą mieć projektu budowlanego. Nowe przepisy nie przewidują obowiązku zatwierdzenia projektu budowlanego w drodze decyzji administracyjnej i konieczności uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie. Wchodzą w życie po upływie sześciu miesięcy od ogłoszenia.

Szybkość realizacji transakcji i związany z tym czas powstawania nowej inwestycji jest dla większości klientów czynnikiem najważniejszym. Dlatego właśnie firmy korzystają z usług agencji nieruchomości. Pośrednicy muszą zapewnić klientom maksymalną szybkość, ale powiązaną z bezpieczeństwem transakcji, tak aby pozorna łatwość działania nie stała się pułapką dla chcących inwestować w nieruchomości. Zakup nieruchomości, czy realizacja budowy jest często jedną z najważniejszych życiowych inwestycji.Agencja Jartom, 2009-2-19


Kontakt w sprawach najmu hal:
Zadzwoń:
+48 510 ... zobacz numer
Natalia Mika
Negocjator ds. Najmu
e-mail:
natalia.mika@jartom.pl


Zadzwoń:
+48 516 ... zobacz numer
Małgorzata Papaj
Manager ds. Najmu
e-mail:
mpapaj@jartom.plKontakt w sprawach zakupu lub budowy hal:

Zadzwoń:
+48 502 ... zobacz numer
Kamila Branecka
Dyrektor ds. Sprzedaży i Najmu
e-mail:
kbranecka@jartom.pl


<< powrót do listy artykułów

SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Informacje z rynku
 
 
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
Nowy obiekt koło Warszawy
2006 - 2020 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt