O nas    Usługi    Hale do wynajęcia    Hale na sprzedaż    Budowa    Działki    Kontakt    EN
» Informacje z rynku magazynowego » Magazyny i grunty - informacje z rynku - archiwum agencji JARTOM » ZASADY NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI ETYKA POŚREDNIKA AGENCJA JARTOM POŚREDNICTWO DORADZTWO
JARTOM - HALE I GRUNTY W CAŁEJ POLSCE
+48 22 ... zobacz numer
Zostań klientem: wypełnij formularz

   W JARTOM mamy 99% rynku magazynowego


 

ZASADY NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI ETYKA POŚREDNIKA AGENCJA JARTOM POŚREDNICTWO DORADZTWO

Nie wszystko da się uregulować w przepisach. Dlatego stworzono kodeksy etyczne. Mają je również pośrednicy na rynku nieruchomości. Nie zawsze jednak są przestrzegane.-Mało kto rozumie naprawdę, co to znaczy etyka zawodowa, a jeżeli zajrzymy do kodeksów etyki poszczególnych federacji, to zauważymy, jak mało istotne rzeczy są tam wpisane - mówi Tadeusz Żurowski, prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zarządców Nieruchomości.

Żurowski wskazuje na przykład pewnej agencji nieruchomości, która zaczęła działalność deweloperską. Okazało się, że międzynarodowe środowisko pośredników przyjęło to bardzo negatywnie. Nie jest bowiem dobrze widziane w krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej tworzenie konkurencji swoim klientom - uważane jest to za działanie nieetyczne. Nasze kodeksy etyki milczą na ten temat. - Pośrednik sam nie powinien kupować ani sprzedawać nieruchomości, czyli nie powinien nimi spekulować. Ma bowiem łatwy dostęp do okazji, a wykorzystywanie tego jest nieetyczne. Tej zasady mało który pośrednik przestrzega - mówi Żurowski.

Grzegorz Pytkowski z firmy Cold-well Banker Polska, amerykańskiej sieci agencji nieruchomości, zwraca uwagę, jaka jest różnica, w postrzeganiu pośrednika w Polsce i w USA. - Polski klient traktuje pośrednika jak intruza, którego najchętniej ominąłby przy transakcji. Klient amerykański widzi w nim swego sprzymierzeńca, doradcę przy trudnej decyzji finansowej wyjaśnia Pytkowski. - Rynek amerykański pracował na swoją renomę długie lata. Tu nie tylko obowiązują zasady etyczne, ale i szczegółowe procedury. Standardem jest przygotowanie codziennego raportu z kontaktów z klientami, z działań związanych ze zgłoszoną ofertą. Klient musi z określoną częstotliwością otrzymywać informacje, co agent zrobił w jego sprawie. Niedopuszczalne jest też pobieranie prowizji od obu stron transakcji. Agent nie może skorzystać z okazji i spekulować zgłoszonymi do sprzedaży nieruchomościami. Następny nabywca szybko by się o tym dowiedział, gdyż pośrednik w USA przedstawia klientowi szczegółową historię nieruchomości: kto był jej właścicielem, w jakim czasie, jakim zabezpieczeniom służyła.
Źródło: Rzeczpospolita Forum Rynku Nieruchomości z 10/04/2006 Krystyna Milewska

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących pośrednictwa pomogą Państwu nasi doradcy - Olga Wałkiewicz, Magda Hilgier, Dorota Stępień.

inne informacje »»



SZUKAJ NIERUCHOMOŚCI

rodzaj nieruchomości
rodzaj transakcji
region
numer oferty  
Informacje z rynku
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FORMULARZ DLA POSZUKUJĄCYCH MAGAZYNU:

Imię i Nazwisko, Firma:
E-mail:
Telefon:
2006 - 2024 © JARTOM; Wszystkie prawa zastrzeżone >> o firmie >> Polityka prywatności i Cookies >> nieruchomości >> kontakt